عصر دیروز بر اثر آتش سوزی بیش از ده هکتار از مراتع روستای بیدان بهاباد در آتش سوخت.

به گزارش یزد رسا، عصر دیروز بر اثر آتش سوزی بیش از ده هکتار ازبهترین مراتع روستای بیدان بهاباد در آتش سوخت و خاکستر شد.

محمدرضا گرانمایه رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بهاباد در گفتگو با خبرنگار یزد رسا از آتش گرفتن ده هکتار از مراتع روستای بیدان ۵ شهرستان بهاباد خبر داد و اظهار داشت: طی تماسی که از ۱۱۰ بهاباد مبنی بر یک فقره آتش سوزی در روستای بیدان ۵ بلافاصله به اتفاق فرمانده یگان حفاظت به منطقه بیدان ۵ اعزام شدیم و متاسفانه مشاهده کردیم که حدود ده هکتار از مراتع که  که دارای پوشش بالای ۲۰ درصد است طی حریق ایجاد شده از بین رفت.

رئیس اداره منابع طبیعی بهاباد گفت: گرم شدن بیش از حد دما و خشکسالی های پی در پی و خشک بودن مراتع وکمبود امکانات اطفاء حریق باعث شدت این آتش سوزی شد.

دوربودن بهاباد از مرکز استان ونبود پایگاه امداد نجات علت اصلی این آتش سوزی

وی گفت: ساعت ها این مراتع در حال سوختن بود و اهالی این روستا هم که به محل آتش سوزی رفتند نتوانستند با دست خالی آتش را مهار کنند .

گرانمایه دوربودن بهاباد از مرکز استان و پوشش جنگلی و گیاهی ونبود پایگاه امداد نجات برای این حوادث را علت اصلی این آتش سوزی اعلام کرد.

وی ادامه داد: متاسفانه باید گفت اداره منابع طبیعی بهاباد دچار کمبود هائی در زمینه اتفاء حریق هست که ان شا ء الله امیدواریم با تجهیز اداره به این سیستم بتوان هر چه سریع آتش را مهار کرد و مهار این آتش سوزی نیز به وسیله خود اهالی این محل انجام شده است.

وی از مردم، گردشگران و دامداران خواست در روشن کردن آتش موقت احتیاط لازم را داشته و در خاموش کردن فوری آن سهل انگاری نکنند.

مردم با بیل و کلنگ و کمک باد آتش را خاموش کردند

یکی از اهالی روستا در گفتگو با گفت: ساعت های حدود ۲ بعد از ظهر بود که دیدیم دود آسمان روستا را در برگرفته و آتش در بیابان شعله ور شده است به داخل روستا برگشتیم و با تعدای از اهالی جهت مهار آتش به محل اعزام شدیم و با بیل و کلنگ و به وسله خاک توانستیم آتش را مهار کنیم و از ادامه آتش جلوگیری کنیم

وی ادامه داد: متوجه شدیم آتش دارد به سر قله کوه می رسد که کاری از دست ما ساخته نیست که به یاری خداوند و با دعای مردم توسط باد بقیه آتش مهار شد.

گفتنی است روستای بیدان پنج در فاصله ۴۰ کیلومتری شهرستان بهاباد یزد قرار دارد.

دهمین فاجعه در مراتع یزد در ۲ماه گذشته

این دهمین بار است که مراتع استان یزد در دو ماه گذشته آتش می سوزد و تابحال پنجاه هکتار از مراتع استان یزد براثرکمبود امکانات ودور بودن از منطقه شهری در آتش سوخته است.