یک کارٰآفرین برتر میبدی معتقد است اگر جوانان بخواهند در هر کاری موفق شوند باید با اراده و توکل بر خدا و با اعتماد به نفس و سعی و پشتکار و گام به گام به اهداف عالی خود در دراز مدت برسند و هیچ کاری را غیر ممکن نپندارند.

به گزارش خبرنگار نارین، هر چند که ما انسان ها براى این که بتوانیم پیشرفت کنیم باید زیاد کار کنیم و پشتکار داشته باشیم ولى مهم افزودن به سرعت پیشرفتمان است. بعضی از کارفرمایان و صنعتگران هستند که با مخاطره پذیرى یا همان ریسک کردن البته با برنامه ریزی درست و هدف معین به قله های بلندی در ابعاد مختلف زندگی دست می یابند.

شهرستان میبد نیز به عنوان یکی از شهرهای پیشرو در زمینه های مختلف علمی و صنعتی، از داشتن صنعتگران و کارفرمایان موفقی برخوردار است و یکی از این جوانان خلاق و کارآفرین آقای سید یوسف آتشی است که توانسته است با راه اندازی یک موسسه چاپ دیجیتال در شهرستان میبد زمینه کارآفرینی و اشتغال تعدادی از جوانان هنرمند و مستعد را فراهم کند و حتی به عنوان کارآفرین برتر استان یزد نیز شناخته شده است.

خبرنگار نارین به سراغ این جوان کار آفرین، خلاق و فعال شهرستان میبد رفته و گفتگویی را با ایشان انجام داده است که در ادامه می خوانید.

ابتدا خود را برای مخاطبان ما معرفی کنید؟

ضمن عرض سلام خدمت شما و مخاطبان عزیز،‌ بنده سید یوسف آتشی یخدانی فرزند سیدجلال هستم، در سال ۱۳۵۷ در میبد متولد شدم و در حال حاضر مدیر موسسه چاپ دیجیتال نوین میبد می باشم.

یوسف آتشی

از چه زمانی به فکر تاسیس این موسسه افتادید؟

از سال ها پیش کارهایی را در زمینه تایپ و تکثیر انجام می دادم اما از سال ۱۳۸۸ با توجه به نیاز شهرستان به فکر تاسیس یک موسسه چاپ دیجیتال مجهز در میبد افتادم.

می توانید بگویید مهمترین هدفی که شما را وارد حوزه چاپ دیجیتال کرد چه بود؟

مهمترین هدف من از تأسیس موسسه چاپ دیجیتال نوین، ارائه خدمات مطلوب چاپ با بهترین کیفیت و با سرعت بالا به همشهریان عزیز بود، دانشجویان و سایر مراکز دولتی و خصوصی بودند که اجبارا بایستی برای گرفتن خدمات چاپ به مرکز استان مراجعه کنند و ما با تاسیس موسسه چاپ نوین در میبد این امکان را فراهم کردیم که خدماتی که در مراکز استان ها و شهرهای بزرگ انجام می شود را در شهری مثل میبد ارائه کنیم. گذشته از این توانستیم برای جوانان مستعد و هنرمند شهرمان اشتغال ایجاد کنیم.

چاپ نوین میبد (3)

سرمایه اولیه این کار چقدر بوده و از کجا تامین شد؟

سرمایه اولیه و معنوی در ایجاد این کار را لطف و عنایت خداوند همراه با دعای خیر پدر مرحوم و مادر و خانواده ام می دانم. همچنین ناگفته نماند صندوق مهر امام رضا(ع) با حمایت و مساعدت که با اعطای وام اشتغالزایی به مبلغ ۸۰ میلیون تومان اقدام کردند نقش به سزایی در راه اندازی و توسعه این موسسه داشتند.

میزان اشتغال زایی و نوع ارائه خدمات شما در این موسسه چقدر است؟

این موسسه که برای اولین بار در شهرستان میبد راه اندازی شده خدمات مختلفی را در حوزه چاپ و تکثیر و امور تبلیغاتی انجام می دهد و در حال حاضر تعداد ۱۳ نفر از جوانان مجرب به صورت ثابت در دو شیفت صبح و عصر طبق قانون مصوب با بیمه و حقوق و مزایای تعیین شده توسط اداره کار مشغول به کار هستند. در ضمن تعداد ۶ نفر نیرو به صورت پاره وقت با این مرکز همکاری می کنند.

میزان مهارت و آشنایی نیروهای مجموعه شما چقدر است؟

تقریبا همه افراد شاغل در این موسسه از تحصیلات دانشگاهی برخوردار هستند و در حوزه کاری و خدماتی که ارائه می دهد تخصص دارند،‌ بعلاوه بر این ما در فواصل مختلف کلاس های آموزشی نیز برای ارتقا سطح دانش آنها برگزار می کنیم،‌ ما با همکاری موسسه خیریه باب الحوائج(ع) میبد کلاس های روان شناختی درخصوص مهارت های بازرگانی،‌ اطفاء‌ حریق،‌ مشتری مداری برگزار کردیم. ما حتی برای خانواده های پرسنل شاغلمان کلاس آموزشی و تفریحی برگزار می کنیم.

چاپ نوین میبد (4)

آموزش نوین

مجموعه شما تا چه اندازه در برنامه های فرهنگی- اجتماعی شهر فعالیت می کند

این مجموعه همکاری خوبی با هیئت های مذهبی،‌ موسسات خیریه، ‌مساجد و حتی ارگان ها و ادارات دولتی و مردم نهاد دارد و در انجام برنامه های تبلیغاتی و فرهنگی با آن ها همکاری می کند. حتی پرسنل چاپ دیجیتال  نوین میبد در حوزه های مختلف فرهنگی،‌ مذهبی و اجتماعی شهر نیز شرکت می کنند. برای مثال امسال در آخرین جمعه ماه رمضان نیروهای این مجموعه با حضور منسجم در راهپیمایی روز جهانی قدس دوشادوش آحاد ملت به حمایت از مردم غزه پرداختند و یا در انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر نیروهای این موسسه  حضور منسجم داشتند.

انتخابات

چاپ نوین میبد (1)

حتما در این راه سختی هایی را متحمل شده اید و چالش هایی پیش رو داشته اید؛ در این خصوص توضیح دهید.

بله،‌ حتما در قبال هر حرکت بزرگی مشکلاتی پیش رو است و سختی های خاصی وجود دارد. در امر اشتغالزایی نیز کارآفرین با َمشکلات زیادی روبرو می شود. من هم به نوبه خود و درطول راه اندازی این کار سختی ها و شدائد فراوانی متحمل شدم اما به علت علاقه و پشتکار فراوان و از همه مهمتر اعتماد بنفس و توکل بر خدا که در من ایجاد انگیزه شد، تمام مشکلات برایم سهل و میسر به چشم آمدند.

آیا نمونه ای از چاپ های دیجیتال در شهرستان و یا حتی در استان موجود است؟

این موسسه اولین مرکزی بود که به عنوان چاپ دیجیتال و به این شکل در شهرستان میبد تاسیس شد، ولی در استان چندین موسسه دیگر در این زمینه مشغول به کار هستند.

می توانید به طور اجمالی مزایای چاپ های دیجیتال در برابر دیگر چاپ ها را توضیح دهید؟

در چاپ دیجیتال هزینه چاپ به تعداد نسخه های چاپی ارتباطی ندارد و برای هر برگ چاپ شده مقدار ثابتی است و این امر موجب تفاوت چاپ دیجیتال با سایر روش های چاپ مثل افست و یا لترپرس است، مثلاً در فرایند چاپ دیجیتال، به دلیل حذف مراحل پیش از چاپ شامل لیتوگرافی، کوتاه تر است، در روش چاپ دیجیتال میزان اتلاف کاغذ و مواد شیمیایی به دلیل عدم نیاز به رسیدن رنگ و یا تنظیمات حین چاپ، وجود ندارد و همچنین چاپ دیجیتال در هر دور قابلیت چاپ تصویر و متن متفاوتی را دارد چون در این روش از پلیت استفاده نمی شود.

آیا در روند تاسیس و توسعه این موسسه مخالفانی هم داشتید؟

بله، افرادی بودند که طبق نظر و عقیده خویش مخالف راه اندازی این موسسه بودند و با توجه به اینکه میزان ریسک در چنین کاری بالا است، طبیعتاً موج مخالف و انتقاد هم وجود خواهد داشت. برخی از افراد می گفتند که سرمایه و وقتی که برای این کار انجام می دهید می توانید در کارهای دیگر با سود بیشتری به مصرف برسانید ولی من به چیز دیگری فکر می کردم و آن اشتغالزایی در یک حوزه مدرن و نوین و نیاز شهرستان میبد در این زمینه بود.

چاپ نوین میبد (2)

* مشوقان شما در این کار چه کسانی بودند؟

همسرم  و از همه مهمتر تعصبی که به پیشرفت میبد داشتم مشوق من برای راه اندازی این موسسه بود. البته باید  در اینجا از همه کسانی که ما را یاری کرده اند تشکر کنم، به ویژه نیروهای متعهد و متخصصی که در این چند سال در شرایط سخت و سهل همراه و همیار مجموعه بودند و به مشتریان خدمت کردند.

رمز موفقیت شما به عنوان یک کارآفرین موفق در شهرستان چه بوده است؟

من قبلا نیز این جمله را گفته ام رمز موفقیت من در سه کلمه خلاصه می شود: “توکل”، “توسل” و “تلاش” و جوانان اگر بخواهند در هر کاری موفق شوند باید با اراده و توکل بر خدا و با اعتماد به نفس و سعی و پشتکار و گام به گام به اهداف عالی خود در دراز مدت برسند و هیچ کاری را غیر ممکن نپندارند؛ یکی از مشکلات جوانان این است که می خواهند ره صد ساله را در یک شب بپیمایند و این نشدنی است.

و اما کلام آخر

در اینجا لازم است اولا از خدای بزرگ که همیشه و همه جا ما را یاری می کند شکرگزار باشم و از زحماتی که خانواده ام در این راه متحمل شده اند و سختی هایی را که به جان خریدند تشکر کنم، همچنین از مسوولین شهرستان به ویژه روسای صندوق مهر امام رضا (ع) در شهر میبد و استان یزد، و از همه کسانی که در توسعه و پیشبرد اهداف این موسسه تلاش کردند سپاسگزاری کنم و امیدوارم بتوانم فرد مفیدی برای این شهرستان باشم و به مردم شهرم خدمت کنم.