هنوز زمان زیادی از انتشار فیلم منزجرکننده زنی در یکی از بیمارستان‌های جنوب کشور نگذشته است که فیلم جدیدی از لحظات جان کندن یک بیمار بر تخت بیمارستان در یوتیوب قرار گرفته است!

«عصر ایران» نوشت: مرتضی پاشایی خواننده جوان کشور روز جمعه درگذشت و تجمعات مختلفی از سوی هواداران او در تهران و شهر های مختلف برگزار شد اما آنچه که به سرعت در فضای مجازی منتشر شد، فیلمی از آخرین لحظات زندگی پاشایی است.

این تصاویر اگر چه مشخص نیست توسط چه کسی فیلمبرداری شده اما فضای اتاق نشان می‌دهد که این امکان فقط برای خانواده یا پرسنل بیمارستان مهیا بوده و با توجه به اینکه امکان ندارد خانواده او از لحظات وحشتناک درد و رنج عزیزشان فیلمبرداری کرده باشند پس باید ریشه این اقدام ضد اخلاقی را در بیمارستان جست‌وجو کرد.

انتشار این دو فیلم در یک بازه زمانی کوتاه، از بروز یک بحران اخلاقی در بیمارستان‌های کشور حکایت دارد و آن نبودن امنیت روانی بیماران است، در حالی که بیمارستان می‌بایست محل آرامش و تسکین و بهبود آلام بیماران باشد.

متأسفانه شرایط به گونه‌ای است که هر لحظه ممکن است فیلمی از یک بیمار در شبکه‌های اجتماعی نشر یابد و به نوعی درد و رنجی دیگر برای بیماران و خانواده‌شان باشد.

آنچه مسلم است در شعار و منشورهای سازمانی بیمارستان‌ها رازداری، پرده‌پوشی و حفظ اسرار بیماران یک وظیفه اخلاقی و قانونی برای بیمارستان‌ها عنوان می‌شود اما به نظر می‌رسد دستگاه‌های متولی نظام سلامت به خصوص وزارت بهداشت می‌بایست در عمل برای جلوگیری از جدی‌تر شدن بحران فیلم‌های موبایلی بیماران تدبیری بیندیشند.