سر خط آخرین خبرها...

برگزاری رژه نیروهای مسلح میبد همراه با رونمایی از یک پهپاد/ معرفی شهید میبدی بعنوان شاخص کشوری

فرمانده سپاه میبد از رونمایی یک فروند پهپاد در رژه نیروهای مسلح شهرستان میبد خبر داد.


برگزاری همایش جهانی حضرت علی اصغر(ع) در بیست نقطه شهرستان میبد

مسئول برگزاری همایش جهانی حضرت علی اصغر(ع) در میبد از برگزاری این همایش در روز جمعه اول محرم در ۲۰ نقطه این شهرستان خبر داد.


راه حل مسائل و مصائب جهان اسلام وحدت و همزیستی تمامی مسلمانان است

آیت‌الله اعرافی گفت: راه حل مسائل و مصائب جهان اسلام وحدت و همزیستی تمامی مسلمانان در جهان اسلام است.


یادبود شهید عبدالرضا ابراهیمی در میبد

یادبود شهید عبدالرضا ابراهیمی کاظم‌آباد در شهرستان میبد برگزار می‌شود.


باند ۵ نفره سرقت منازل در میبد و اردکان متلاشی شد

فرمانده نیروی انتظامی شهرستان میبد گفت: با اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی باند ۵ نفره سرقت از منازل به ارزش بیش از یک‌میلیارد تومان متلاشی و اموال مسروقه کشف شد.


اعزام ۳۰ روحانی به مناطق روستایی میبد در ایام محرم

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان میبد از اعزام بیش از ۳۰ روحانی به مناطق روستایی در ایام محرم خبر داد و افزود: امسال بیش از یک‌صد مسجد و حسینیه در شهرستان میبد برای مراسم عزاداری محرم آمادگی کرده‌اند.


موکب‌های غیرمجاز در سطح شهر جمع‌آوری می‌شود

فرمانده انتظامی شهرستان میبد گفت: پیرو مصوبه شورای تأمین شهرستان میبد در صورت مشاهده استقرار هرگونه موکب غیرمجاز در سطح شهر، موارد توسط پلیس جمع‌آوری می‌شود.


شماره ۴۰ نشریه نارین منتشر شد

شماره جدید هفته نامه فرهنگی اجتماعی نارین در ۸ صفحه رنگی و سیاه سفید چاپ و منتشر شد.


جامعه جهانی در قبال جنایات میانمار سکوت نکند

امام جمعه موقت میبد ضمن محکوم کردن جنایات بودائیان افراطی در کشتار مسلمانان روهینگیا خواستار واکنش جهانی برای متوقف کردن این جنایت ضدبشری در میانمار شد.


بیش از ۳۴ هزار مبتلا به HIV مثبت در کشور شناسایی شده‌اند/ افتتاح مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در میبد

رئیس اداره ایدز مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور که به شهرستان مییبد سفر کرده بود، گفت: ۳۴۹۴۹ مورد مبتلای به اچ آی وی مثبت در کشور شناسایی شده‌اند که از این تعداد تنها ۱۲ هزار نفر تحت مراقبت و درمان هستند.


دسته بندی اخبار

Powered by WebGozar

شماره خبر: 34660 ۱۲ دیدگاه انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۳ - ۱۸:۵۰ نسخه چاپي ارسال به دوستان

برای معرفی مفاخر فرهنگی و عناصر هنری “میبد” چه نقشه راهی ترسیم شده است؟!

اختصاصی نارین نیوز؛

برای معرفی مفاخر فرهنگی و عناصر هنری “میبد” چه نقشه راهی ترسیم شده است؟!

روی سخنم با متولیان انتخابی و انتصابی در “میبد عزیز” است؛ روزگار، روزگار دلتنگی است؛ دلمان می گیرد وقتی سقف خواسته های آرمانشهری ما اخلاف، از فراز نارین بر کف چسبیده و اینچنین بر حداقل های مدیریتی تلخند رضایت! بر لب داریم.

محسن کریم بیکی؛ تابستان امسال نایب الزیاره شما در مشهد مقدس بودم که روزی پس از زیارت مضجع نورانی سلطان سریر ارتضا، دقایقی در نمایشگاه کتاب واقع در صحن حرم درنگ نمودم.

غرق در عناوین کتب بودم که کتابی توجهم را به خویش معطوف نمود. چنان که رفیقی شفیق را در غربت یافته باشم، ناخودآگاه به سمت کتاب رفتم. کتابی تالیف ”مجتهد میبدی” که در مقدمه کتاب مسقط الرأس ایشان را میبد درج نموده بود.در زاویه دیگر به کتابی ارزشمند از چهره تابناک این دیار حضرت آیت الله اعرافی رسیدم و به مناسبت علاقه ،مجلدات موصوف را مشتاقانه ابتیاع نمودم.

کتاب مجتهد میبدی (1)

حس شیرین قربت در دیار غربت! بی جهت نیست که گفته اند ”حب الوطن من الایمان” و بدیهی است که از مقدمات حب وطن، تعلق خاطر به معماران و مهتران تاریخ این دیار باشد.

تمسک به این خاطره شخصی مقدمه ای برای طرح یک دغدغه است که ما، تا چه اندازه به احوالات “مجتهد میبدی” و آثار دیگر علمای اعلام آگاهی داریم؟

به بیانی واضح تر متولیان فرهنگی و میراث بانان ما برای حفاظت و شناساندن مشایخ و نام آوران میبد به نسل امروز چه تلاشی مبذول داشته اند؟

جایگاه اکابر فرهنگی و عناصر تاریخی و هنر اصیل میبد در چیدمان فضای شهری و آموزشی و اماکن عمومی شهر کجاست؟

روی سخنم با متولیان انتخابی و انتصابی در “میبد عزیز”است؛ بزرگواران ”این تذهبون”!! به راستی برای معرفی مفاخر فرهنگی و عناصر هنری این شهر چه نقشه راهی ترسیم نموده اید؟

اصولا آیا خود شناختی جامع الاطراف از این ظرفیت به عنوان فرصتی برای تقویت خودباوری فرزندان این دیار کسب نموده اید؟

حضور مولفه های فرهنگی و میراث مکتوب و یا ناملموس، وجود نام آوران متقدم و مشاهیر متأخر در این دیارکهن، علاوه بر آنکه مسئولیت و رسالتی سنگین را گوشزد می کند، فرصتی مغتنم و موهبتی عظیم است که گویا برخی مدتهاست که این مواهیب را به هیچ انگاشته و عامیانه و شاید عامدانه به سهولت بر آن چوب حراج زده و با ثمن بخس به تاراج زمان واگذارده و بدین نحو نسلی را که دل نگران آینده شان هستیم را با صعوبت “بحران هویت” دچار نموده اند.

فرصت سوزانی که برای تخریب مجموعه سلطان رشید منسوب به صاحب کشف الاسرار به عنوان شاخص فرهنگی میبد، سوگوارانه، مصیبت می سرایند اما شوربختانه با سرانگشتان تکبر و تلون بر سفره گسترده تغافل فکری اسلاف خویش حریصانه تناول می کنند.

اگر این نوستالژی با اذهان پیوند خورده، پس لاجرم در زمان مدیریت های مشعشع نباید این بی مهری ها تداوم داشته باشد! اگر جز این است چرا برپایی مجموعه ای استاندارد برای چینش آثار فاخر پیشینیان تعلیق به محال شده است؟

روزگار، روزگار دلتنگی است؛ دلمان می گیرد وقتی سقف خواسته های آرمانشهری ما اخلاف، از فراز “نارین” بر کف چسبیده و اینچنین بر حداقل های مدیریتی تلخند رضایت! بر لب داریم.

دلتنگ کسانی هستم که روزگاری با دیدن سفالینه ها و دست بافته هاشان که نقش زندگی را ترسیم و تار و پود عشق را در هم می تنیدند، علقه ای وثیق و عمیق به شهرم پیدا نمودم و می بینم که این روزها در سایه سیاه خانه نشینی و بی اعتنایی روزگار می گذرانند. مگر نه این است که هنرمند باید قدر بیند و بر صدر نشیند.!

دلتنگ می شوم برای هنری ناب که با نازکی خیال و لطافت طبع، خستگی اعصار را از قامت شهرم بزداید و آب سردی بپاشد بر تبی که سده ای است در تنش دویده و نحیفش نموده. دلگیرم از زخم تیشه های جهالت که همزمان اصالت و دیانت مردمان دین باور و معتقد این دیار را نشانه گرفته اند، اندیشه هایی که راه قلع و نزع را هموار ساخته اند.

دلگیرم از اخبار و غافلگیری های گاه و بی گاه “باختن ” در عرصه “میراث” این دیار، به دیگرانی که حس تلخ مغبون شدن را بر روح و جانت تکرار می کنند.

میراث پیشینیان عامل اشتراک جمعی است و می تواند و باید بتواند همه اختلاف نظر ها و تفاوت ها را به حاشیه براند.

عزیزان مسئول! تمشیت امور شهری نیاز به متولیانی بصیر و خبیر و خلاق دارد که با عبرت از فرصت سوزی های نابخردانه و فهم شرایط و مقتضیات زمانه و درک اشتیاق ابنای بشر به مواریث مادی و معنوی ایرانی اسلامی در حیطه امورات شهری طرحی نو دراندازند. کاری کارستان نمایند و جلوه ای از هنر ودیانت، رشادت و قناعت باشندگان “نارین شهر” را در معرض دیدگان خیره هنر دوستان و فرهنگ پژوهان قرار دهند و ترجمان “عمرت البلدان یحب الاوطان” باشند./ چنین بادا


کتاب مجتهد میبدی (2) کتاب مجتهد میبدی (3) کتاب مجتهد میبدی (4) کتاب مجتهد میبدی (5)

اخبار مرتبط :

12 پاسخ به “برای معرفی مفاخر فرهنگی و عناصر هنری “میبد” چه نقشه راهی ترسیم شده است؟!”

 1. ممممم می‌گه:

  جالب بود
  ولی آقای کریم بیکی هم مسئولان کوشا و ساعی و پرمشغله میبد چه توقعاتی دارند !؟

 2. بهجتی میبدی می‌گه:

  درود بر جناب کریم بیکی
  یعنی می شود……

 3. محمد رضا دهقانی میبدی می‌گه:

  درود بر دوست و همشهری عزیزم آقای کریم بیکی
  بسیار عالی و به موقع نوشتید.در برهه ای از زمان که شهرستان عزیزمان دچار تغییر و تحولات مدیریتی شده و به نظر میرسد که مسئولین شهر عزمی راسخ برای ارتقاء جایگاه زادگاهمان دارند!
  امیدواریم دست اندرکاران شهرمان میبد قدر همفکری و دلسوزی شهروندان میبدی را بدانند و در اندک زمانی که توفیق خدمت به دیارشان را دارند نهایت استفاده را ببرند!
  درود بر میبد و میبدی های افتخار آفرین
  درود بر آقای کریم بیکی بزرگوار

 4. ناشناس می‌گه:

  عالی است
  من که خیلی دنبال همچین مطلبی بودم با تشکر

 5. alireza می‌گه:

  دلخوشی بر جوانان عیب نیست!

 6. دکتربیگی می‌گه:

  برادر عزیزم جناب اقای کریم بیکی دلنوشته دل انگیز شما با قلم سحر امیزتان حکایت دل ما نیز هست که از خامه زیبای شما تراوش نمود انچه امروز از مفاخر میبد می دانیم حاصل تلاش ونیک اندیشی بزرگانی چون دکتر خاتمی استاد پویادکترجندقی دکتر رادی ورافی عزیزو….است که تلاش کرده اند ومی کنند غبار فراموشی رااز رخسار مفاخرمان بردارند توقع از مسوولان در این زمینه وعتاب وخطاب انان دردی را دوا نمی کند

  • علیرضا گل می‌گه:

   سلام بر برادر عزیز وبزرگوارم جناب آقای کریم بیکی؛ آنچه سالیان سال است درد این کهن شهر تاریخی است را با قلم شیوا و فصیح خود مرقوم فرمودید؛ اما نکته اینجاست که هیچکدام از مسئولین این شهرستان دلسوزی و تدبیری برای امور جاری و ساری مردم ندارند چه برسد به مفاخر حال و گذشته این شهرستان.اما در شهرستان همجوارمان…
   بازهم متشکر از تدبیر جنابتان.
   و من الله التوفیق

 7. سید سعید موسوی می‌گه:

  نوشتن سخت است… میدانم
  خدا قوت///
  آنها که رفتند حق این شهر و گذشتگانشان را ادا کردند و برای آیندگان اصل و نصب یادگار گذاشتند.
  ما چه کردیم؟؟؟؟
  اندکند انسانهایی مثل شما که گوشه ای از شال حق را بالا بگیرند.
  یا علی

 8. علمچی می‌گه:

  عالی بود

  انشالله به گوش مسولین برسه

 9. ۱ می‌گه:

  اما یه نکته: علامه علی میبدی گرچه مسقط الراسشون میبده ولی واقعیت اینه که الان در میبد هیچ ردپایی از خاندانشون نیست -جز یه معدود نفرات موسوم به سید میری در میبد بالا- و ضمنا از اساس این خاندان در دوران شاه عباس به میبد تبعید شدند. الان هم سه گروه هستند در تهران، کرمانشاه و مشهد. جزییات بیشتر را سالها پیش هم در اینترنت منتشر شد و هم در کتاب مشاهیر میبد آقای کارگر مبسوط توضیح داده شده. الان یه عده زیادی با فامیل میبدی در اراک هستند که بخشی از آنها اساسا هیچ ارتباطی هم بامیبد ندارند (اون کسی که فامیل میگرفته از شاعری با تخلص میبدی خوشش اومده بوده و تازه نمیدونسته که میبد اسم یه شهر هم هست و اون رو به عنوان فامیل گرفته و یا علیرضا میبدی-مجری ماهواره- که به تصریح خودش و هم به گواه مطلعین پدرش میبدی است و خودش شیرازی و بزرگ شده شیراز) بگذریم. یه واقعیت تلخی که برخی موقع‌ها رخ میده اینه که میبدی‌ها تا توی میبدند مشکل دارند یا دیده نمی‌شوند اما همین که بیرون میروند ما اونها را قدر میدونیم. مثلا علیرضا میبدی یه عمو در میبد داره که همه میشناسندش معروف بود به اسماعیل و یه عمو در یزد به نام حاجی خالصی. پس از سه برادر اون یکی که در میبد موند شد اسماعیل ، اونی که رفت یزد شد حاجی خالصی و اونی که رفت شیراز شد بنیانگذار چاه آرتزین در اطراف شیراز و مرودشت و سرسلسله میبدی‌های شیراز. ….. ماها یه مشکل تاریخی داریم: تاریخ بخونید قرن هشت مال ما میبدیهایی است که به گواه تاریخ شدیم خاندان پدرکش پسرکش برادرکش………. امیدوارم درج بشه

 10. هفده بلوک می‌گه:

  به یقین میبد به جایگاه ومنزلت گذشته خود باز خواهد گشت تنها با هنروتعصب مردمانش همانطور که در این دو دهه گذشته شهرمان سیر صعودی خوبی داشتیم.

 11. رفیق می‌گه:

  از مطلب به جاوشایسته دوست عزیزمان بسیار استقبال میکنم اما خطاب به آقای دکتر بیکی ، شما از هرفرصتی استفاده می کنید تا عقاید سیاسی خود را بروز دهید حرفهای شما به جای اینکه دلسوزانه و کارگشا باشد بیشتر مغرضانه و هدفمند است .

پاسخ دهید

کاربر گرامي؛ قبل از فرستادن ديدگاه، قوانين اين بخش را مطالعه نماييد.