چندی پیش دو خبر در رابطه با دو اثر گرانبهای تاریخی شهر میبد را پوشش دادیم که بازتاب خوبی داشت و خوشبختانه موثر واقع شد و شنیده هایی مبنی بر پیگیری و اهتمام دست اندرکاران جهت حفظ و مرمت آن ها به گوش می رسد.

اختصاصی نارین نیوز؛ چندی پیش دو خبر در رابطه با دو اثر گرانبهای تاریخی شهر میبد را پوشش دادیم که بازتاب خوبی داشت و خوشبختانه موثر واقع شد و شنیده هایی مبنی بر پیگیری و اهتمام دست اندرکاران جهت حفظ و مرمت آن ها به گوش می رسد.

از آنجا که دوست دار فرهنگ کهن شهرمان هستیم  و بر دلسوزی و تلاش مسئولین شهرمان واقفیم گزارشی از وضعیت موجود یکی دیگر از بناهای تاریخی شهرمان را که بخش هایی از آن بنا به دلایلی در معرض آسیب و تخریب قرار گرفته است به اطلاع مسئولین و شهروندان می رسانیم، به امید اینکه با همکاری و همیاری یکدیگر، اقدامات موثری در زمینه حفظ این اثر باستانی نیز صورت گیرد.

وظیفه ی چاپارخانه ها، نگهداری و تیمار تعدادی اسب و پیک تازه نفس، جهت ارسال و مبادله ی سریع نامه ها و امانت های مهم بوده است، از این رو چاپارخانه ها به صورت قلعه  و دژ ساخته می شدند که دفاع و حفاظت از آن میسر باشد و این اهمیت، از برج ها و دیوارهای بلند و روزنه های دیده بانی و تیر اندازی و موقعیت خوب دفاعی آن پیدا است.

بنای دژ مانند چاپارخانه میبد در کنار راه باستانی ری- کرمان و در سمت غرب کاروانسرا واقع است. این بنا اگر چه ساختار چاپارخانه های قاجاری را دارد، گویا در جایگاه چاپارخانه ی قدیمی تری ساخته شده است.

این چاپارخانه پس از دایر شدن اداره پست امروزی کاربری خود را از دست داده و ساختمان ویرانه ای شده بود که در سال های اخیر به همت انجمن یادگارهای فرهنگی میبد و با مساعدت میراث فرهنگی در یک روند ده ساله مرمت شد و طرح تبدیل به موزه پست برای آن در نظر گرفته شد و اجرا گردید.

اما متأسفانه در چند سال اخیر آسیب های جدی به ساختمان این بنا وارد آمده است و قسمت هایی از سقف و بدنه آن در حال تخریب می باشد که به نظر می رسد یکی از دلایل آن آبیاری بی رویه و غیر اصولی فضای سبز مقابل می باشد.

با مراجعه به محل چاپارخانه میبد مشاهده می شود که نشست ایجاد شده در قسمت پیاده رو مقابل چاپارخانه که بر اثر رطوبت ناشی از آبیاری غیر اصولی فضای سبز مجاور و رانش دیوار آن می باشد، همچنین رطوبت زدگی قسمت جنوب چاپارخانه که باعث نشست برج و پی ضلع جنوب شرق شده است و نشست و تخریب تعدادی از پله های پشت بام، صدماتی را به این بنا وارد آورده است.

شکاف طولی ایجاد شده در طاق اتاق سمت شرق ورودی که بر اثر نشست پی بوده و بسیار خطرناک می باشد و هر زمان امکان ریزش سقف وجود دارد.

ایجاد شکاف عرضی در سقف راهروهای شرقی و غربی چاپارخانه، همچنین ترک های ایجاد شده بر روی نمای جداره های حیاط مرکزی و ترک های ایجاد شده در جداره های بیرونی چاپارخانه و نیز تردد خودروهای سنگین در راه ایجاد شده در قسمت غربی بنا که دیواره های بیرونی را در معرض آسیب قرار داده است و از مسائلی است که باید به آن پرداخته شود.

وضعیت آشفته قرنیزهای آجری داخل اتاق ها که بر اثر رطوبت بسیار آسیب دیده اند و نیز ترک های ایجاد شده بر اثر نشست و رانش دیوارها در داخل راهروهای شرقی و غربی چشم بازدید کننده ها را بیشتر از آثار ارائه شده قدیمی به خود جلب می کند.

شکاف بزرگ ایجاد شده بر روی دیواره بیرونی سمت جنوبی نیز در خور توجه است و هر زمان امکان فروریختن دیوار را در پی دارد.

در ابتدای راه اندازی موزه ادوات و مجسمه های زیبایی به جذابیت این مکان افزود که متأسفانه به علت کم توجهی برخی از آنها صدمه دیده اند.

حال نظر به اینکه این بنای تاریخی نقش به سزایی در جذب گردشگر دارد و یکی از اثرهای  باستانی شهر کهن میید می باشد و از آن جا که این مکان ارزشمند جهت ایجاد موزه از ناحیه میراث به اداره پست واگذار شده است، و با توجه به در پیش بودن سال جدید و ورود گردشگران و مسافران به شهر تاریخی میبد، می طلبد تا مسئولین مربوطه نسبت به تعمیر و مرمت این بنا و دیگر آثار باستانی شهر که گاهاً به آنها اشاره شده و می شود،  اقدام عاجل به عمل آورند.