مدیر شرکت همیار صنعت تک ستاره ایساتیس می گوید: بومی سازی با استفاده از مهندسی معکوس که دیگر احتیاج به خرید تجهیزات و قطعات صنعتی از کشورهای خارجی نباشد و همچنین مشاوره های تخصصی در زمینه نصب، مونتاژ و استقرار انواع سیستم های نگهداری و تعمیرات در راستای کاهش هزینه ها و تحقق اقتصای مقاومتی، از اهداف راه اندازی این شرکت می باشد.

اعضای شرکت همیار صنعت تک ستاره ایساتیس ثبت شده به شماره ۱۴۴۸ در نظر دارند تا در راستای آموزش و انجام فعالیت های ویژه در حوزه تعمیر و نگهداری قطعات و تجهیزات گام بزرگی در زمینه تولید و اقتصاد مقاومتی بردارند.

گروه خبری نارین به سراغ آقای داود میثمی -موسس این شرکت- و همکاران ایشان رفته تا سرمایه گذاران و فعالان حوزه صنعت را با اهداف و نحوه فعالیت این شرکت آشنا کند.

میثمی

آقای میثمی لطفا خودتان را برای مخاطبان معرفی کنید و از چگونگی ورود به این عرصه و نحوه فعالیت شرکت بگویید.

به نام خدا؛ من داوود میثمی هستم دارای ۱۷سال تجربه در بخش صنعت؛ با توجه به سوابق کاری که در این حوزه داشتم در سال ۱۳۹۳ به این فکر افتادم که یک شرکت خدمات فنی و مهندسی در زمینه کمک رسانی به ارتقاء دانش فنی با هدف کاهش هزینه های شرکت های صنعتی و بومی سازی دانش تأسیس کنم.

از مهمترین اهداف ما آموزش دانشجویان و هنرجویان هنرستان های فنی و پرسنل شرکت های صنعتی مخصوصاً کادر فنی شرکت ها برای ارتقاء دانش فنی آنها و آشنایی بیشتر با صنعت، تجهیزات و ابزار صنعتی است.

بومی سازی با استفاده از مهندسی معکوس و نقشه کشی صنعتی که دیگر احتیاج به خرید تجهیزات و قطعات صنعتی از کشورهای خارجی به صفر برسد. برای نمونه حتی اگر در زمینه روغن و گریس که با انجام آنالیز به جای روغن و گریس خارجی، محصول جایگزین ایرانی و بومی شده معرفی کنیم، گام بزرگی در زمینه تولید و اقتصاد مقاومتی است.

مشاوره در زمینه نصب و مونتاژ تجهیزات صنعتی برای بهره برداری بهتر از محیط موجود و سهولت در تولید و هزینه کمتر برای سرمایه گذاران عزیز؛ همچنین استقرار انواع سیستم های نگهداری و تعمیرات مبتنی بر علم روز دنیا برای برنامه ریزی در زمینه نگهداری و تعمیرات و نظارت به موقع که باعث کاهش هزینه های مصرفی قطعات در شرکت ها تا ۸۰ درصد شده و جلوگیری از خروج ارز از کشور که در نهایت با سود بیشتر برای سرمایه گذاران محترم همراه است.

ارائه یک نرم افزار نگهداری و تعمیرات که به دست متخصصین این شرکت طراحی شده تا کلیه نیازهای نرم افزاری شرکت ها را در حوزه نگهداری و تعمیرات تأمین کند و با هزینه یک پنجم سایر نرم افزارها به بهترین نحو جوابگوی نت شرکت ها باشد.

 – لطفا برنامه های شرکت همیار صنعت تک ستاره ایساتیس را در بحث آموزش بیان کنید.

به اعتقاد ما یکی از عوامل مهمی که باعث افزایش خرابی ها و به تبع آن افزایش هزینه های صنایع می شود، عدم آموزش پرسنل واحد فنی و مهندسی می باشد.

متاسفانه علی رغم صنعتی بودن استان یزد و تعدد کارخانجات در این منطقه، هیچ مرکز آموزشی جهت آموزش اصول و مبانی نگهداری و تعمیر تجهیزات صنعتی در سطح استان یزد وجود ندارد. ضمن احترام فراوان برای پرسنل فنی کارخانجات استان، در بسیاری از موارد مشاهده شده است این پرسنل طبق اصول سنتی خود که از سایر کارخانجات فراگرفته اند کار می کنند که می توان با آموزش صحیح جلوی وقوع مجدد بسیاری از خرابی ها گرفته شود.

همچنین امروز شاهد این هستیم که به علت نبود مرکز آموزشی در حوزه مهندسی معکوس ، بسیاری از قطعات و ماشین آلات مورد نیاز صنعت کشور ما از کشورهای دیگر تهیه می شود که می توان با مهندسی معکوس این قطعات و شناسایی متریال مناسب برای ساخت، آنها را در داخل کشور و با هزینه کمتر تولید کرد.

شرکت همیار صنعت تک ستاره ایساتیس آمادگی دارد در راستای رسالت خود مبنی بر کمک به رشد و شکوفایی صنعت کشور، کلاس های آموزشی در زمینه معرفی و اجرای انواع سیستم های نگهداری و تعمیرات ماشین آلات صنعتی و همچنین مهندسی معکوس قطعات و ماشن آلات با استفاده از نرم افزار CATIA مطابق با آخرین سرفصل های مصوب وزارت علوم در سطح شهرستان میبد برگزار کند.

 حوزه آموزشی شما بیشتر مربوط به چه قشری می شود؟

مخاطبان حضور در این کلاس ها فارغ التحصیلان رشته های فنی و مهندسی، هنرستانی ها و پرسنل فنی کارخانجات هستند که می توانند با حضور در این کلاس ها ضمن آموزش تئوری و عملی مباحث فوق، گواهینامه و مدرک معتبر آموزش نیز دریافت کنند.

این کلاس ها از تاریخ ۱۰/۰۵/۱۳۹۵ در محل موسسه فن گستر میبد واقع در سه راه هفت تیر برگزار می گردد و علاقه مندان می توانند با حضور در این موسسه و ثبت نام دوره های مذکور در این کلاس ها شرکت کنند.

کارگر

 استقرار، اجرا و مشاوره در حوزه نگهداری و تعمیرات

 * لطفا خودتان را معرفی کنید و  از سوابق تحصیلی و اجرایی خود در حوزه نگهداری و تعمیرات یا همان «نت» برای خوانندگان بفرمائید.

با سلام و عرض ادب خدمت شما و همه خوانندگان عزیز هفته نامه نارین؛ بنده امید کارگر ساکن شهرستان میبد و فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع از دانشگاه تهران می باشم، اینجانب در دوران تحصیل خود ضمن انجام پروژه های متعدد دانشجویی در زمینه نگهداری و تعمیرات، به عنوان عضو انجمن علمی دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه تهران نیز انتخاب شدم و فعالیت های پژوهشی خود را در زمینه نت در همان دوران دانشجویی تحت نظر استاد خودم جناب آقای پرفسور ابراهیمی پور آغاز کردم. بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه به مدت ۳ سال به عنوان کارشناس و سپس سرپرست واحد نت کارخانجات شیشه اردکان مشغول به کار بودم و هم اکنون نیز به عنوان مسئول امور نت شرکت همیار صنعت تک ستاره ایساتیس مشغول به کار هستم.

– لطفا در خصوص مبانی و تاریخچه نگهداری و تعمیرات در صنعت توضیح بفرمائید.

قبل از انقلاب صنعتی اروپا و پیشرفت صنعت در این قاره، موضوع پیشگیری از تعمیرات در جوامع آن روز جایگاهی نداشت. لذا تجهیزات به صورت Run to failure  یا همان اصطلاح «کار کن تا خراب شوی» استفاده می شدند. بعد از انقلاب صنعتی به علت اهمیت موضوع رقابت و همچنین افزایش حجم تقاضا برای کالا، هرگونه توقف در خطوط تولید و یا خرابی تجهیزات به منزله عقب افتادن از سایر رقبا بود؛ لذا صاحبان صنایع به فکر جلوگیری از خرابی تجهیزات افتادند و برای اولین بار سیستم پیشگیری از تعمیرات و یا همان PM پایه گذاری شد. سیستم PM در واقع ساده ترین روش نگهداری از تجهیزات است که در فرهنگ مهندسین صنایع به سیستم نت سنتی معروف است.

از اوایل دهه ۸۰ میلادی  موضوع CBM و یا همان نگهداری از تجهیزات با توجه به وضعیت آنها مطرح شد که این موضوع در کشور ما در طی ۱۰ سال گذشته بسیار فراگیر شده است.

پس از آن بود که سیستم های دیگر نت از قبیل TPM و RCM نیز به وجود آمدند که شرکت هایی از قبیل تویوتا در ژاپن و جنرال موتور آمریکا سیستم  ۵S را که یکی از زیر شاخه های TPM است اجرا کرده اند، ولی متاسفانه این سیستم ها هنوز در کشور ما جایگاه خود را پیدا نکرده اند.

– شما به عنوان یک کارشناس در زمینه نگهداری و تعمیرات، وضعیت نت در  صنعت استان یزد و به خصوص شهرستان میبد را چگونه ارزیابی می کنید.

متاسفانه در اغلب کشورهای در حال توسعه از جمله کشور ما برنامه نت به صورت سنتی ویا همان PM اجرا می شود. صنعت استان یزد و شهرستان میبد نیز از این قاعده مستثنی نیست. باید گفت نوع نگرش مدیران و صاحبان صنایع به مقوله نت همان دیدگاه نت سنتی است، در حالی که می توان با استقرار سایر سیستم های پیشرفته نگهداری و تعمیرات ضمن کاهش توقفات و خرابی تجهیزات جلوی بسیاری از هزینه های اضافی نیز گرفته شود.

 اگر امکان دارد کمی بیشتر در این رابطه توضیح دهید.

شما نگاه کنید، در این اوضاع رکود بازار که اغلب صنایع کشور با تعطیلی مواجه شده اند اگر بتوانیم از بار هزینه های شرکت ها کم کنیم به نوعی به رونق آن صنعت کمک کرده ایم. برای روشن شدن موضوع به یک مثال توجه کنید: به طور میانگین هر یک ساعت توقف در خط تولید یک کارخانه معادل از دست رفتن حداقل ۵ درصد از درآمد آن شرکت است. حال اگر شما بیکاری پرسنل آن شرکت در آن مدت یک ساعت و سایر هزینه ها از قبیل آب، برق، انرژی و …. را به آن اضافه کنید متوجه می شوید که هریک ساعت توقف در خط تولید نزدیک به ۱۰ درصد از درآمد یک شرکت را کاهش می دهد. پس پیشگیری از خرابی تجهیزات و توقف خطوط تولید می تواند بار زیادی از هزینه های شرکت ها را کاهش دهد که در بلند مدت مبلغ هنگفتی می شود که این همان وظیفه واحد نت است. ولی همان طور که گفتم متاسفانه موضوع نت در صنعت کشور ما جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده است و شاید یکی از دلایل بحران فعلی صنعت کشور و استان یزد افزایش حجم خرابی ها و توقفات خطوط تولید است که از درآمد شرکت ها کاسته است.

– لطفا برنامه های شرکت همیار صنعت تک ستاره ایساتیس در حوزه نت برای صنعت استان یزد و شهرستان میبد را تشریح کنید.

شرکت همیار صنعت تک ستاره اساتیس به عنوان بزرگترین مجموعه تخصصی در زمینه ارائه خدمات فنی و مهندسی در مرکز کشور در نظر دارد با استفاده از تجربه و علم متخصصین خود پایه گذار یک روش نوین در زمینه نت در صنعت استان یزد باشد و با ادغام تمامی سیستم های نگهداری و تعمیرات، یک سیستم جدید، جامع و کامل در حوزه نگهداری و تعمیرات و مطابق با نیازهای روز صنعت استان یزد ایجاد کند.هدف ما اجرای همزمان سیستم های PM ،CBM وTPM  در صنعت است که خدا را شکر کارهای مطالعاتی آن به پایان رسیده است و توسط اساتید و کارشناسان مطرح نت کشور نیز تایید شده است.ما با اجرای این روش تمامی نیازهای شرکت ها را در حوزه نت به صورت کامل برطرف میکنیم. همچنین با استفاده از نرم افزار تخصصی نت که توسط کارشناسان این شرکت طراحی شده است؛ نت مکانیزه و یاهمان CMMS را در شرکت ها پیاده سازی میکنیم.

 – با توجه با تاکیدات مقام معظم رهبری در موضوع  اقتصاد مقاومتی، برنامه های شرکت همیار صنعت تک ستاره ایساتیس در مقوله اقتصاد مقاومتی چیست؟

اجازه دهید پاسخ شما را با این سخن رهبر معظم انقلاب آغاز کنم که می فرمایند «امروز در عرصه اقتصاد، در این عرصه کارزار، هر کسی بتواند به‌نفع کشور تلاش کند، جهاد کرده است. امروز هر کسی بتواند به اقتصاد کشور کمک بکند، یک حرکت جهادی انجام داده است. « لذا شرکت همیار صنعت تک ستاره ایساتیس در نظر دارد با استفاده از کادر متخصص خود ضمن پیاده سازی روشی نوین در حوزه نگهداری و تعمیرات که قبلا به آن اشاره شد این دانش را کاملاً بومی کرده و نیاز صنایع استان یزد به سایر استان ها و کشور ها را برطرف کند که این خود  همان اقدام عملی در مقوله اقتصاد مقاومتی است.

نکته مهم دیگر اینکه هدف ما جلوگیری از خروج سرمایه از استان یزد است. به اعتقاد ما بسیاری از خدمات فنی و مهندسی که توسط شرکت های غیربومی در سایر شهرها و استان های کشور ، در استان یزد انجام می شود باعث خروج سرمایه از این استان می شود. پس می توان با اتکا به جوانان بومی این شهرستان ضمن بهره مندی از تخصص و تجارب آنها در صنعت، از خروج سرمایه از استان یزد نیز جلوگیری کرد که این همان خواسته مقام معظم رهبری در رابطه با اقتصادمقاومتی است.

 – اگر صحبت دیگری در این زمینه دارید، بیان کنید.

خدا را شاکریم که جوانان این شهرستان توانستند در زمینه صنعت  فعل خواستن را به توانستن تبدیل کنند. امروز بیش از هر زمان دیگری صنعت کشور ما نیازمند یاری و کمک است و این وظیفه همه اقشار جامعه است تا به هر نحوی که می توانند به برون رفت از این رکود کمک کنند.  شرکت همیار صنعت تک ستاره ایساتیس نیز بنا به وظیفه خود می کوشد در راستای اعتلای صنعت کشور و بالاخص استان یزد تجربیات و آموخته های خود را در اختیار صاحبان صنایع قرار دهد تا گرهی هر چند کوچک از مشکلات آنها باز شود.

هاتفی

 با سلام، لطفاً در ابتدای گفتگو خودتان را معرفی کنید و از نحوه فعالیت خود بفرمایید.

به نام خدا.بنده محمد حسین هاتفی مهرجردی هستم متولد سال۶۶ دارای مدرک کارشناسی در رشته ی ساخت و تولید -گر ایش طراحی و نقشه کشی صنعتی از آموزشکده فنی شهید صدوقی یزد و هم چنین دارای ۵سال سابقه کار به عنوان کارشناس نقشه کشی صنعتی و مهندسی معکوس در صنایع مختلف.

لطفا در خصوص تاریخچه و مبانی نقشه کشی صنعتی و اینکه مهندسی معکوس و جایگاه آن در صنعت چیست توضیح دهید؟

در زمان های قدیم حتی سال های قبل از میلاد برای نشان دادن و معرفی قطعات و وسایل صنعتی از نقشه هائی استفاده می کردند که به طور کامل گویا نبود و از قواعدی که همگان آن را درک کنند بهره ای نداشته است و در موقع نقشه خوانی با مشکلاتی روبه رو می شدند تا اینکه آقای لئوناردو داوینچی نقاش و مجسمه ساز ایتالیائی (۱۴۵۹-۱۵۱۶) طرحی را ارائه نمود و طبق قواعدی جسم سه بعدی را روی صفحه دو بعدی با رسم تصاویر نشان داد که در این حال نقشه ها گویا تر و قابل فهم تر شد. سپس دانشمندان و ریاضی دانان اروپائی فعالیت او را دنبال کردند تا اینکه گاسپارمانژ اهل فرانسه در سال ۱۷۹۸هندسه ترسیمی را معرفی نمود و این علم پایه و ریشه ی نقشه کشی صنعتی شد و امروزه از همان اصول استفاده می شود.

مهندسی معکوس یکی از روش هایی است که شرکت ها با به کارگیری آن فرآیند تکوین محصول خود را سرعت می بخشند. این روش در کشورهای در حال توسعه چون ایران که از نظر دانش طراحی محصول و فناوری تولید عقب تر از کشورهای پیشرفته هستند پاسخی به افزایش توان طراحی و تسریع فرآیند تکوین است.کاری که ژاپنی ها و کشورهای جنوب شرق آسیا در ابتدای شروع انقلاب صنعتی خود انجام دادند و با کپی برداری از ابداعات و فن آوری های کشورهای غربی (آمریکا و اروپا) امروزه به این جایگاه دست یافته اند. به عنوان مثال اگر صنعت خودروی ژاپن را مورد بررسی قرار دهیم تمامی تولیدات ابتدائی خودروی این کشور کپی برداری از خودروهای آمریکائی  شرکت فورد می باشد تا اینکه مهمترین کارخانه ی خودرو سازی ژاپن یعنی تویوتا در سال ۱۹۳۲ فعالیت خود را آغاز و کمتر ۴سال موفق به ساخت اولین خودروی تمام ژاپنی شدند. در تمامی مطالب فوق رد پای یک شگرد به طور خاص و بسیار مفید به چشم می خورد که مهندسی معکوس(Reverse Engineering) نام دارد.

امروزه جایگاه مهندسی معکوس در کشور عزیزمان ایران بیش از پیش احساس می شود تنها روشی که می تواند صنعت ما را از وابستگی های خارجی نجات دهد و اینکه بتوانیم در برابر تحریم های دشمنان مقاومت کنیم و نگذاریم صنعت کشور به خاطر قطعه ای یا ماشینی متوقف شود علاوه بر آن می توانیم با استفاده از این روش علاوه بر قطع وابستگی خارجی با تاسیس کارگاه هائی اشتغالزائی کرده و یا از تعطیلی کارگاهی جلوگیری کنیم «این یعنی همان تحقق شعار رهبری در زمینه ی اقتصاد مقاومتی»

برنامه شرکت همیار صنعت تک ستاره ایساتیس زمینه ی مهندسی معکوس چیست؟

برنامه شرکت همیار صنعت تک ستاره ی ایساتیس در این زمینه در دو بخش مختصر می شود؛ ارائه خدمات به واحد های صنعتی در زمینه تهیه یک بانک اطلاعاتی قوی از قطعات و ماشین آلات و بحث آموزش اصول و مبانی نقشه کشی صنعتی و مهندسی معکوس توسط نرم افزارهای موجود در این زمینه مانند Catia,Solid Works و… به دانشجویان و علاقه مند به این رشته.

به اعتقاد ما نقشه ها به عنوان زبان صنعت هستند و داشتن یک بانک اطلاعاتی از نقشه های قطعات و ماشین آلات آن واحد صنعتی می تواند کمک شایانی در زمینه ی کاهش توقفات یک واحد صنعتی کند بدین معنی که اگر ما بدانیم یک قطعه احتمال خرابی آن وجود دارد و در صورت عدم موجودی آن در یک واحد صنعتی، خط متوقف می شود می توانیم با برنامه ریزی قبلی و با در دست داشتن نقشه ی آن اقدام به تولید آن قطعه کرده و در موقع نیاز آن را تعویض کنیم و دیگر نیازی به باز کردن آن قطعه و فرستادن نمونه به کارگاه های ساخت نیست. این امکان برای این شرکت وجود دارد که واحدهای صنعتی را در این زمینه یاری دهد و با بررسی خطوط تولید آن واحد علاوه بر اعمال اصلاحات بروی خطوط تولید جهت بالابردن راندمان با تغییر دادن مواد و متریال عمر یک قطعه را افزایش دهد و این یعنی کاهش توقف خط تولید.

در بحث آموزش سعی داریم یک سری کلاس های آموزشی با رویکرد طراحی و نقشه کشی صنعتی و مهندسی معکوس، توسط نرم افزارقوی طراحی کتیا (catia) برگزار کنیم. از دلایل انتخاب نرم افزار کتیا جهت بحث آموزش طراحی و نقشه کشی این است که این نرم افزار محصول شرکت Dassault System فرانسه جزء محدود نرم افزارهای قوی در این زمینه می باشد به طوری که اکثر شرکت های بزرگ دنیا اعم از هوا فضا و شرکت های خودرو سازی بزرگ دنیا از این نرم افزار به عنوان نرم افزار طراحی استفاده می کنند. این نرم افزار با داشتن بیش از ۱۰۰ محیط کاربری یک نرم افزار جامع و کامل در تمامی رشته های مهندسی اعم از مکانیک، تاسیسات و برق می باشد که به دلیل قابلیت بالای نرم افزار می توان تمامی مراحل یک واحد صنعتی از تعریف تا محصول نهائی را توسط این نرم افزار مدیریت کرد؛ به عبارتی سه مقوله مهم CAD به معنی طراحی به کمک کامپیوتر CAM ،به معنی تولید به کمک کامپیوتر و CAE به معنی تحلیل به کمک کامپیوتر را به تنهائی در خود جای داده است. به این دلایل این نرم افزار به عنوان نرم افزار آموزشی این شرکت انتخاب گردیده است که برای اولین بار و به صورت کاملا تخصصی و کاربردی توسط این شرکت در سطح شهرستان و استان قابل برگزاری است.

اگر در پایان موردی را لازم می دانید بیان کنید.

در پایان ضمن تقدیر و تشکر از شما امیدواریم با برگزاری این دوره ها و آموزش افراد بتوانیم قدمی در بومی سازی قطعات و ماشین آلات با شگرد مهندسی معکوس برداریم تا کشور را روز به روز از وابستگی های خارجی نجات دهیم و به زودی جشن خودکفائی در تمامی زمینه ها به خصوص صنعت در کشور عزیزمان ایران برگزار کنیم. لذا علاقه مندانی که مایل همکاری و آشنایی بیشتر با فعالیت های شرکت هستند به سایت ما به نشانی www.hamyarstsi.ir  مراجعه و یا با شماره تلفن های ۰۳۵۳۲۳۵۸۶۲۹ و ۰۹۱۰۳۸۰۹۰۲۰ تماس بگیرند.