امام جمعه میبد حمله مقتدرانه موشکی سپاه سرافراز به مقر تروریست‌ها در دیرالزور سوریه را فصل درخشانی در اقتدار دفاعی ایران اسلامی خواند و گفت: همه دنیا بداند ملت ایران روی مسئله موشکی، توان دفاعی و اقتدار نظامی کوتاه نخواهد آمد.

به گزارش پایگاه خبری نارین، آیت‌الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهرستان میبد با اشاره به پیروزی‌های اخیر جبهه مقاومت در سوریه و عراق اظهار داشت: فرمان‌پذیری از مراجع و بزرگان در عراق در مقابل تروریسم و حضور مردم در صحنه‌های مختلف در یکی دو سال گذشته جلوی تسلط تروریست‌های وابسته به استکبار را در عراق و سوریه گرفت.

وی تصریح کرد: اگر یکی دو سال قبل حضور مستشاری سپاه قدس و شکوه مرجعیت در عرصه مبارزه با تروریست نبود، داستان ۲۰۰ سال پیش تکرار می‌شد و تروریست‌ها مناقب نجف و کربلا و زینبیه را با خاک یکسان و مردم شهرها را ترور و قتل‌عام می‌کردند.

خطیب جمعه میبد افزود: تروریست‌ها به دنبال تسلط بر بغداد بودند تا بقیه نقشه خود را عملی کنند و آن‌سوتر اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها بر پیروزی آن‌ها خوشحال بخندند؛ اما قدرت مستشاری ما، اقتدار نظام اسلام، دولت و مردم عراق و حشدالشعبی جلوی تروریست‌ها را گرفت.

اعرافی خاطرنشان کرد: نیروهای جبهه مقاومت این روزها در نقاط اصلی و مرکز تروریست‌ها، آن‌ها را به زمین افکنده است و به فضل خدا تمام جرثومه تروریست‌ها از عراق پاک خواهد شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: همین قصه با نهایت قدرت، در برابر همه مستکبرانی که در سوریه جمع شده بودند ایستاد و روزبه‌روز آن‌ها را به عقب راند.

امام‌جمعه میبد با اشاره به شکافی که در جبهه مزدوران امریکا در جهان عرب رخ داده است تصریح کرد: این شکاف ضربه‌ای بر پیکره مزدوران وارد کرده است.

اعرافی حضور چشم‌گیر مردم در راهپیمایی روز قدس امسال در داخل و خارج از ایران را پیروزی بزرگ برشمرد و افزود: این حضور باشکوه نشان داد که ملت و امت اسلام همچنان قصه فلسطین را قصه اصلی جهان اسلام می‌دانند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور حمله مقتدرانه موشکی سپاه سرافراز به مقر تروریست‌ها در دیرالزور سوریه را فصل درخشانی در اقتدار دفاعی ایران اسلامی خواند و گفت: همه دنیا بداند ملت ایران روی مسئله موشکی، توان دفاعی و اقتدار نظامی کوتاه نخواهد آمد.

وی بابیان اینکه ما اهل منطق و گفتگو هستیم، افزود: کسانی دچار اشتباه محاسباتی نشوند که اگر اقتدار نداشته باشیم دیگران ما را زیر چکمه‌های خود له خواهند کرد.

رئیس جامعه‌المصطفی العالمیه در ادامه سفر ترامپ به عربستان، اجلاس ریاض و تلاش سعودی برای تطهیر از تروریست، قرار گرفتن اسرائیل در حاشیه امن را از خاطرات تلخ ماه‌های اخیر برشمرد و خاطرنشان کرد: آنچه که برای ما امروز لازم است انسجام بیشتر، پیروی دقیق از رهنمودهای رهبری، صیانت از دستاوردهای انقلاب، افزایش اقتدار ملی، اهتمام به اقتصاد مقاومتی، دقت در معاهدات و قراردادها و مراودات بین‌المللی در مباحث فرهنگی و اقتصادی است.

* ملت ایران همچنان بر سر پیمان خود با انقلاب و شهیدان استوار ایستاده است

امام‌جمعه میبد در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر اینکه نباید در این دنیای آشفته، با مسائل به‌سادگی و خامی برخورد کنیم، به تحریم‌های بیشتر امریکا اشاره کرد و گفت: مسئولین باید با قاطعیت با نقض عهد و یاوه‌گویی‌های امریکا برخورد کنند.

وی بر انسجام تأکید کرد: دنیا بداند، ملت ایران همچنان بر سر پیمان خود با انقلاب اسلامی و شهیدان سرافراز خود استوار ایستاده است.

* صرفه‌جویی در مصرف آب و برق

خطیب جمعه میبد با تأکید بر صرفه‌جویی در مصرف آب و برق گفت: با شرایط آب و هوایی گرمی که بر کشور حاکم است، خانواده‌ها تلاش کنند با ۱۰ درصد کاهش مصرف در آب و برق خود به کشور کمک کنند.

* مقصود از حجاب تنها بانوان نیستند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به در پیش بودن هفته حجاب و عفاف اظهار داشت: وقتی از حجاب و عفاف سخن می‌گوییم، مقصودمان فقط بانوان نیستند و همه‌ی جامعه در پوشش که یک پدیده انسانی است باید برخی خطوط را  رعایت کنند.

اعرافی بابیان اینکه عدم رعایت زیبای منطقی در حجاب موجب تحریک بی‌جا و فروپاشی روابط سالم جامعه می‌شود افزود: رعایت حجاب باید از ایمان و اعتقاد آدم‌ها برخیزد و  تلاش بر این باشد دختران و پسران ما منطق انسانی و اخلاقی را دریافت کنند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: آموزش‌وپرورش و مساجد و خانواده‌ها در زمینه فرهنگ عفاف و حجاب نقش مهمی و بنیادی دارند و باید پوشش منطقی، درست و رعایت هنجار را در نوجوان و جوان نهادینه کنند.

امام‌جمعه میبد با تأکید بر اینکه یکی از فصول تفاوت ما با تمدن امروز غرب این است که هنجارهای پوششی را مهم می‌شماریم اظهار داشت: البته در ترویج آن باید تذکر لسانی، توجیه و اقناع حرف اول را بزند.

خطیب جمعه میبد تصریح کرد: پذیرفته نیست که هنجارهای مهم دینی در جامعه اسلامی زیر پا گذاشته شود و بدون تعارف باید تذکر داد چراکه تذکر لسانی در هر جا اثر خود را می‌گذارد.

اعرافی یادآور شد: هفته حجاب و عفاف همزمان با حادثه مسجد گوهرشاد است که رضاشاه قلدر با نقشه شومی که ریخته بود، می‌خواست حجاب را از سر بانوان ما بردارد اما ما تسلیم فرهنگ غرب نشدیم.

* با مالیات باید از نفت و خام‌فروشی جدا شد

خطیب جمعه میبد در ادامه با گرامی‌داشت روز مالیات گفت: مالیات مقوله‌ای است که اسلام در قوانین اولیه خود در قالب خمس و زکات و واجبات فقهی به آن تأکید داشته است.

وی بابیان اینکه با اخذ مالیات در جامعه باید از نفت و خام فروشی جدا شد گفت: البته مالیات باید از سطوح متوسط به بالا به اجرا دربیاید تا افراد کم‌درآمد مورد ستم قرار نگیرند.

 عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بر معالجه مقوله فرار مالیات تأکید کرد و گفت: همان‌طور که در برابر قاچاق کالا باید با جدید ایستاد در مقابل فرار مالیات و دغل‌کاری‌های آن‌هم باید ایستاد

اعرافی تصریح کرد: در دوره‌ای که مواجه با رکود در صنعت هستیم هم انتظار می‌رود، مسئولان درصدد معالجه مشکلات صنایع باشند.

* ادبیات کودک و نوجوان در ساختن شخصیت آن‌ها مهم است

امام‌جمعه میبد روز ادبیات کودک و نوجوان را که با نام و  چهره آذریزدی ارتباط دارد با قدردانی از تلاش کسانی که در تولید ادبیات درست برای کودک و نوجوانان تلاش می‌کنند اظهار داشت: باید در کشور، استان و شهر ما افراد خوش‌ذوق، دست‌به‌قلم و تولیدکننده محتوا برای کودک و نوجوان شوند.

خطیب جمعه میبد با اشاره به اینکه ادبیات کودک و نوجوان در ساختن شخصیت آن‌ها بسیار مهم است بر دقت در تولید محتوا و کتاب با محوریت اخلاق تأکید کرد و افزود: باید کتابخانه‌های مدارس و دانشگاه‌ها بخش خوبی داشته باشند.

وی اظهار داشـت: آموزش‌وپرورش و خانواده‌ها باید ادبیات فاخر فارسی که مشهور از مسائل اخلاقی و معنوی را برای رشد و ارتقاء علمی، اخلاقی و معنوی نسل نوجوان و جوان امروز تأمین کنند.

* ورزش زورخانه‌ای با اخلاق اسلامی نزدیک است

اعرافی با گرامیداشت روز فرهنگ پهلوانی و زورخانه‌ای گفت: نسل جوان ما امروز نیازمند ورزش سالم و زورخانه‌های مناسب برای سلامت جسمی و روحی است و مسئولین باید در این زمینه همت بلند به خرج دهند.

خطیب جمعه میبد بابیان اینکه باید زیرساخت‌های ورزش و سلامت جسمی و روحی نسل جوان را چه دختر و چه پسر تأمین کنیم، افزود: همان‌طور که به مسئله عفاف و حجاب تأکید می‌کنیم به ورزش و توجه به زیرساخت‌های ورزش هم تأکید داریم.

مدیر حوزه‌های علمیه میبد در پایان از ورزش زورخانه‌ای و پهلوانی به‌عنوان ورزشی همراه با اخلاقیات اسلامی یاد کرد و افزود: شهرستان میبد با ۱۵ ورزشگاه باستانی و زورخانه به همت خیرین، دستاوردهای خوبی را در قلمرو این ورزش و ورزش‌های دیگر داشته است و ورزش باید همگانی و در دسترس همه باشد تا نسل نوجوان و جوان ما از آسیب‌های اخلاقی مصون بماند.

توضیح: برداشت از میبدآدینه با اندکی ویرایش