سر خط آخرین خبرها...

بهره‌برداری از سالن ورزشی خیرساخت “برادران فلاح” در میبد/ برنامه‌های بهزیستی میبد در دهه فجر

رئیس بهزیستی شهرستان میبد گفت: بیش از ۱۵ برنامه مختلف در دست اقدام داریم که همزمان با دهه فجر امسال اجرایی می‌شود.


کشف ۱۳ کیلوگرم تریاک در شهرستان میبد

فرمانده انتظامی‌ میبد گفت: ماموران پلیس این شهرستان، مقدار ۱۳ کیلوگرم مواد مخدر را از دو فرد غیربومی کشف و ضبط کردند.


ممنوعیت عرضه مرغ زنده در پنجشنبه بازار میبد

رئیس شبکه دامپزشکی میبد از ممنوعیت عرضه مرغ گوشتی زنده در پنجشنبه بازار خدیجه خاتون خبر داد.


یادبود شهید عباس غبرایی در میبد

مراسم سالگرد عروج ملکوتی شهید والامقام عباس غبرایی در میبد برگزار می‌شود.


رشد قارچ‌گونه فست‌فودی‌ها در میبد/ زنگ خطر جدی برای سلامت شهروندان

آمارها، زنگ خطر را برای سلامت مردم دیار قناعت به صدا درآورده است. در اینجا می‌خواهیم بدانیم علت ایجاد این وضعیت چیست. درواقع چه اقدامات و برنامه‌هایی و همچنین چه کم‌کاری‌هایی در این زمینه وجود داشته که منجر به ایجاد چنین وضعیتی شده است.


حضور استان یزد در یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران

مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد از حضور این استان در یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته در تهران خبر داد.


دستگیری فروشندگان موادمخدر با ۱۹ کیلو تریاک در میبد

فرمانده انتظامی میبد از دستگیری فروشندگان مواد مخدر با ۱۹ کیلوگرم تریاک در این شهرستان خبر داد.


📷 نمایی زیبا از بوم‌گردی عمه‌رباب در روستای مرور


آلودگی هوا در میبد/ کاهش دید در برخی معابر شهرستان

هوای امروز شهر میبد در وضعیت آلوده قرار گرفته و کاهش دید را در برخی معابر موجب شده است.


نیاز مهم کشور توجه به حل مشکلات اقتصادی و اجرای اقتصاد مقاومتی است

امام جمعه موقت میبد با مشکلات اقتصادی مردم گفت: نیاز مهم امروز کشور توجه مسئولین ما به حل مشکلات اقتصادی و اجرای اقتصاد مقاومتی است. اگرچه تاکنون زحمت‌های خوبی کشیده شده است ولی کافی نیست.


دسته بندی اخبار

Powered by WebGozar

شماره خبر: 62001 بدون دیدگاه انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۱ نسخه چاپي ارسال به دوستان

به بهانه روز خبرنگار

به بهانه روز خبرنگار

عباس تقی زاده

با توجه به فراگیر شدن خارج از حد تصور فضای مجازی و گسترش روز افزون شبکه‌های پیام‌رسان اعم از تلگرام، تویتر، فیسبوک و گروه‌های تلگرامی و رسانه‌های ارتباط جمعی که به بخش جدایی ناپذیری از زندگی انسان‌ها تبدیل شده، یکی از مقوله های مرتبط با فضای مجازی انتشار خبر است.

بی شک همه ما بخش زیادی از اخبار و اطلاعات خود را از همین رسانه ها و فضاهای مجازی دریافت می کنیم و هر یک از ما خواسته و ناخواسته به شهروند خبرنگار تبدیل می شویم، همین که با دیدن و خواندن یک خبر تازه آن را برای دیگر گروه ها، دوستان و همکاران ارسال می کنیم یعنی کار خبرنگاری انجام می دهیم و یک شهروند خبرنگار هستیم.

با توجه به گسترش شبکه های اطلاع رسانی رسمی و غیر رسمی و فعالیت افراد در شبکه های مجازی، خبرها نقش اساسی در پاسخگویی به پرسش های اذهان جستجوگر ایفا می کند. باید اعتراف کرد که کشورهایی که سرمایه گذاری های گزافی را جهت راه اندازی بنگاه ها و شبکه های خبری متقبل می شوند هدفی جز هدایت افکار عمومی و بهره برداری از آن ندارند. همچنین نباید فراموش کرد خبر یا یک جریان خبری می تواند در یک کشور و جهان موجی به راه بیاندازد و یا موجی را آرام کند، خبرمی تواند باعث خوشحالی یا شادی یک جامعه و یا می تواند جامعه ای را در غم و اندوه فرو ببرد.
اما از سویی دیگر، افرادی را بعنوان خبرنگار می شناسیم که یا دارای سایت و روزنامه و صاحب تریبون هستند یا به نوعی با آنها همکاری دارند و مردم خبرهای ارسالی از سوی آنان را معتبرتر از سایر منابع مانند گروه های فضای مجازی می دانند. با این اوصاف تعریف های گوناگونی از خبرنگار وجود دارد که بنا به تعریفی خبرنگار فردی است که به خاطر آگاه ساختن مردم از رویدادها و موضوع های مختلف که به سرنوشت جان و کشورشان ارتباط می گیرد، با قبول خطرهای جانی، خانه و کاشانه خود را ترک گفته و جهت جمع آوری خبرها و اطلاعات در ناامن ترین نقاط کشور خویش منطقه و حتی در گوشه و کنار جهان رفته و اطلاعات را به صنف مخاطبان می دهند.

بنا به تعریف دیگر خبرنگار گوش و چشم مردم است و سعی دارد با قدرت تفکر و سرعت انتقال سریع خود، مردم را در جریان مسایل روز قرار دهد. در باب اهمیت خبرنگاری همین بس که خبرنگاری آنقدر اهمیت دارد که در تقویم کشور ما روز ۱۷ مرداد سالروز شهادت محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) در مزار شریف افغانستان به دست گروه طالبان به عنوان روز خبرنگار تعیین شده است.
با توجه به تعریف خبرنگار و اهمیت شغل خبرنگاری، وظایف و منشور اخلاقی برای این حرفه متصور است که از لحاظ قانونی و اخلاقی ملزم به رعایت آن هستند، بعنوان مثال: یکی از وظایف اصلی خبرنگاران تهیه و تدوین خبر بصورت مستدل و مستند می باشد و یا اینکه در اصول بین المللی اخلاقی حرفه ای روزنامه نگاران در اصل اول آن حق مردم در دستیابی به اطلاعات درست و واقعی و اصل دوم نشست چهارم یونسکو در سال ۱۸۹۳ از مجموعه اصول بین المللی اخلاق حرفه ای خبرنگاری این چنین می¬گوید: بارزترین وظیفه خبرنگاران این است که با رعایت حق مردم برای دستیابی به اطلاعات معتبر و درست، شرافت حرفه ای خود را در خدمت واقعیت عینی قرار دهد، به نحوی که واقعیت ها با محتوای اصلی خود انعکاس یافته و بدون ایجاد تحریف، نشان دهندۀ ارتباطات اساسی باشد.
همۀ این موارد بر تخصص، تعهد و حقوق مخاطبین تاکید می کند که عنصر “صحت” یکی از اصول خبرنویسی و حق هر مخاطبی است که باید از خبرنگار توقع داشت. این عنصر آنقدر ارزشمند است که می¬توان حیات و ممات یک خبرگزاری را به آن دانست. پرفسور علی اکبر فرهنگی از چهره های ماندگار مدیریت و از استادان حوزه مدیریت رسانه کشور در رابطه با صحت انتشار اخبار و اطلاعات می گوید: “شما اگر زمان را از دست بدهید در زمان بعدی ممکن است آن را بدست بیاورید ولی اگر صحت را از دست بدهید تقریبا مخدوش شده اید و اعتبار را از دست می دهید.”.

با همه این اوصاف متاسفانه گاهی شاهد بی اخلاقی هایی از سوی برخی خبرنگاران هستیم که گاهی با انتشار خبرهایی که صحت و سقم آن هنوز برای شخص خبرنگار روشن نیست مشکلاتی را در سطح جامعه بوجود می آورند و باعث مشوش شدن افکار عمومی و حتی ایجاد اغتشاش و یا باعث ایجاد عوارض روحی و روانی در زندگی افراد می گردند. بعنوان مثال: چندی پیش شاهد بوجود آمدن شایعه ای در مورد یکی از هنرمندان کشورمان بودیم که در فضاهای مجازی خبر درگذشت این هنرمند را انتشار داده بودند، شهرام لاسمی که همه او را به نام «قلقلی» می شناسیم از جمله کسانی است که قربانی اینگونه بی اخلاقی ها شده است و خبر درگذشتش در گروه ها و فضای مجازی منتشر گردید. او در مورد عوارض خبر شایعه مرگش در فضای مجازی گفت: این شایعه عوارض زیادی را روی روحیه من و اطرافیانم گذاشت. زمانی که این خبر در فضای مجازی دست به دست شد بسیاری از اطرافیانم نگران شدند و مدام با من تماس می‌گرفتند تا از صحت خبر مطلع شوند. با وجود اینکه بعد از انتشار این خبر سعی در تکذیب آن از طریق رسانه‌های رسمی داشتم اما مدت‌ها طول کشید تا خبر تکذیب آن دست به دست شود. چرا
که معمولا اخبار کذب زودتر از خبرهای رسمی دست به دست می‌شود. این کار غیراصولی سوای ایجاد مشکلات عدیده در سطح جامعه باعث خدشه دار شدن اعتبار و مقبولیت اجتماعی خبرنگار و آن رسانه می شود، اما واقعا برای چه و به چه قیمتی؟!
با توجه به تعاریفی که از خبرنگار ارائه نمودیم اگر خبرنگار را کسی بدانیم که به دنبال یافتن علت و برطرف کردن آسیب های اجتماعی است چگونه می توان تصور کرد که خود خبرنگار به دلایل مختلف و با انتشار اخبار کذب باعث تشویش اذهان عمومی و بوجود آمدن مشکلات اجتماعی گردد !؟ و یا در تعریف دیگری از خبرنگار گفتیم خبرنگار گوش و چشم مردم است، آیا با دیدن چنین صحنه هایی می توان به این چنین گوش و چشمی اعتماد کرد؟
بیاید بکوشیم و همت کنیم چه به عنوان شهروند خبرنگار و چه خبرنگار رسانه ها تا از صحت خبری مطمئن نشدیم آن را انتشار ندهیم. هر چند امروزه با گسترش فضای مجازی و تعدد کانال ها و گروه های خبری، سواد رسانه ای مردم افزایش یافته و هر خبری تا سند و منبع آن ذکر نشود و تایید نگردد را به آسانی باور نمی کنند، اما خبرنگاران هم باید به اصول اخلاقی حرفه ای خود پایبند باشند.
در پایان ضمن تبریک روز خبرنگار و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خبرنگار بویژه شهید محمود صارمی که روز شهادتشان روز خبرنگار نامگذاری شده و نکو داشت جایگاه تمامی پیشکسوتان و استادان این عرصه، آرزوی موفقیت روز افزون تمامی تلاشگران عرصه اطلاع رسانی را دارم و از زحمات تمامی این بزرگواران تقدیر و تشکر می کنم..
اقتضای جان چو ای دل آگهی است/ هر که آگه تر بود جانش قوی است

اخبار مرتبط :

مسئولان از نقد دلسوزانه رسانه‌ها استقبال کنند

خبرنگاری مسئولیت سنگینی است/ رسانه‌ها مردم را به سوی اهداف و ارزش های عالی هدایت کنند

مسئولان برای فعالیت‌های رسانه‌ای ارزش بیشتری قائل شوند/ بیان سختی‌های تهیه خبر در دوران جنگ

باید از ظرفیت رسانه ها برای رفع مشکلات حوزه بهداشت و درمان استفاده کنیم

خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان میبد تجلیل شدند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کاربر گرامي؛ قبل از فرستادن ديدگاه، قوانين اين بخش را مطالعه نماييد.

کلیک کنید