سر خط آخرین خبرها...

📷 نیم‌صفحه نخست نشریه نارین شماره ۴۴


تشرف ۱۴۵ پیاده عاشق از شهرستان میبد به بارگاه رضوی/ حضور ۵۰ طلبه در کاروان محبان‌الرضا(ع)

مسئول کاروان پیاده‌روی محبان‌الرّضا(ع) شهرستان میبد گفت: ۱۴۵ نفر از محلات مختلف شهرستان میبد، مسیر ۷۰ کیلومتری منتهی به مشهدمقدس را با پای پیاده به زیارت امام رضا(ع) مشرف شوند.


شکل‌گیری صنعت در یزد بدون پیوست محیط زیستی است/ همه گزینه‌ها برای رفع مشکل آب در یزد بررسی می‌شود

استاندار یزد گفت: صنعت نه تنها در یزد بلکه در بسیاری از نقاط کشور بدون پیوست محیط زیستی شکل گرفته به همین دلیل تلاش می‌کنیم این مشکل در یزد به تدریج برطرف شود


همه دستگاه‌ها با سرعت و همه توان به یاری آسیب‌دیدگان زلزله بشتابند

رهبر انقلاب در پیامی تاکید کردند که سپاه و بسیج، با نظم و سرعت به آوار برداری و انتقال مجروحان زلزله کمک کنند و دستگاههای دولتی همه‌ توان خود را برای یاری آسیب دیده‌ها به کار گیرند.


اخراج استاد هتاک از دانشگاه آزاد اسلامی

رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی در ابلاغی به سرپرست دانشگاه آزاد استان مرکزی (واحد اراک) دستور داد تا استاد هتاک این واحد دانشگاهی ظرف ۲۴ ساعت آینده از دانشگاه آزاد اسلامی اخراج شود.


تدوین طرح حفاظت، مرمت و ساماندهی فاز اول بقعه حافظ جمال میبد

مدیر پایگاه پژوهشی شهر تاریخی میبد از تهیه طرح مرمت و ساماندهی بقعه حافظ جمال روستای رکن آباد میبد و محوطه پیرامون آن توسط پایگاه پژوهشی این شهر تاریخی خبر داد.


کشف ۱۵۵ رأس دام قاچاق در ابرکوه

فرمانده انتظامی شهرستان ابرکوه از کشف ۱۵۵ راس دام قاچاق در محورهای مواصلاتی این شهرستان خبر داد.


مرگ سالانه ۲۳۰ نفر به دلیل آلودگی هوا در یزد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد از مرگ سالانه ۲۳۰ نفر به دلیل عوارض ناشی از آلودگی هوا در استان یزد خبر داد.


پرداخت مطالبات گندم‌کاران یزدی تا پایان آبان‌ماه

مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی استان یزد از پرداخت تمام مطالبات گندم‌کاران استان تا دو هفته آینده خبر داد و افزود: این معوقات معادل ۱۰۶ میلیارد ریال است.


شهردار مهریز معرفی شد

شهردار مهریز با رای اعضای شورای شهر مهریز و حکم استاندار یزد معرفی شد.


دسته بندی اخبار

Powered by WebGozar

شماره خبر: 62001 بدون دیدگاه انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۱ نسخه چاپي ارسال به دوستان

به بهانه روز خبرنگار

به بهانه روز خبرنگار

عباس تقی زاده

با توجه به فراگیر شدن خارج از حد تصور فضای مجازی و گسترش روز افزون شبکه‌های پیام‌رسان اعم از تلگرام، تویتر، فیسبوک و گروه‌های تلگرامی و رسانه‌های ارتباط جمعی که به بخش جدایی ناپذیری از زندگی انسان‌ها تبدیل شده، یکی از مقوله های مرتبط با فضای مجازی انتشار خبر است.

بی شک همه ما بخش زیادی از اخبار و اطلاعات خود را از همین رسانه ها و فضاهای مجازی دریافت می کنیم و هر یک از ما خواسته و ناخواسته به شهروند خبرنگار تبدیل می شویم، همین که با دیدن و خواندن یک خبر تازه آن را برای دیگر گروه ها، دوستان و همکاران ارسال می کنیم یعنی کار خبرنگاری انجام می دهیم و یک شهروند خبرنگار هستیم.

با توجه به گسترش شبکه های اطلاع رسانی رسمی و غیر رسمی و فعالیت افراد در شبکه های مجازی، خبرها نقش اساسی در پاسخگویی به پرسش های اذهان جستجوگر ایفا می کند. باید اعتراف کرد که کشورهایی که سرمایه گذاری های گزافی را جهت راه اندازی بنگاه ها و شبکه های خبری متقبل می شوند هدفی جز هدایت افکار عمومی و بهره برداری از آن ندارند. همچنین نباید فراموش کرد خبر یا یک جریان خبری می تواند در یک کشور و جهان موجی به راه بیاندازد و یا موجی را آرام کند، خبرمی تواند باعث خوشحالی یا شادی یک جامعه و یا می تواند جامعه ای را در غم و اندوه فرو ببرد.
اما از سویی دیگر، افرادی را بعنوان خبرنگار می شناسیم که یا دارای سایت و روزنامه و صاحب تریبون هستند یا به نوعی با آنها همکاری دارند و مردم خبرهای ارسالی از سوی آنان را معتبرتر از سایر منابع مانند گروه های فضای مجازی می دانند. با این اوصاف تعریف های گوناگونی از خبرنگار وجود دارد که بنا به تعریفی خبرنگار فردی است که به خاطر آگاه ساختن مردم از رویدادها و موضوع های مختلف که به سرنوشت جان و کشورشان ارتباط می گیرد، با قبول خطرهای جانی، خانه و کاشانه خود را ترک گفته و جهت جمع آوری خبرها و اطلاعات در ناامن ترین نقاط کشور خویش منطقه و حتی در گوشه و کنار جهان رفته و اطلاعات را به صنف مخاطبان می دهند.

بنا به تعریف دیگر خبرنگار گوش و چشم مردم است و سعی دارد با قدرت تفکر و سرعت انتقال سریع خود، مردم را در جریان مسایل روز قرار دهد. در باب اهمیت خبرنگاری همین بس که خبرنگاری آنقدر اهمیت دارد که در تقویم کشور ما روز ۱۷ مرداد سالروز شهادت محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) در مزار شریف افغانستان به دست گروه طالبان به عنوان روز خبرنگار تعیین شده است.
با توجه به تعریف خبرنگار و اهمیت شغل خبرنگاری، وظایف و منشور اخلاقی برای این حرفه متصور است که از لحاظ قانونی و اخلاقی ملزم به رعایت آن هستند، بعنوان مثال: یکی از وظایف اصلی خبرنگاران تهیه و تدوین خبر بصورت مستدل و مستند می باشد و یا اینکه در اصول بین المللی اخلاقی حرفه ای روزنامه نگاران در اصل اول آن حق مردم در دستیابی به اطلاعات درست و واقعی و اصل دوم نشست چهارم یونسکو در سال ۱۸۹۳ از مجموعه اصول بین المللی اخلاق حرفه ای خبرنگاری این چنین می¬گوید: بارزترین وظیفه خبرنگاران این است که با رعایت حق مردم برای دستیابی به اطلاعات معتبر و درست، شرافت حرفه ای خود را در خدمت واقعیت عینی قرار دهد، به نحوی که واقعیت ها با محتوای اصلی خود انعکاس یافته و بدون ایجاد تحریف، نشان دهندۀ ارتباطات اساسی باشد.
همۀ این موارد بر تخصص، تعهد و حقوق مخاطبین تاکید می کند که عنصر “صحت” یکی از اصول خبرنویسی و حق هر مخاطبی است که باید از خبرنگار توقع داشت. این عنصر آنقدر ارزشمند است که می¬توان حیات و ممات یک خبرگزاری را به آن دانست. پرفسور علی اکبر فرهنگی از چهره های ماندگار مدیریت و از استادان حوزه مدیریت رسانه کشور در رابطه با صحت انتشار اخبار و اطلاعات می گوید: “شما اگر زمان را از دست بدهید در زمان بعدی ممکن است آن را بدست بیاورید ولی اگر صحت را از دست بدهید تقریبا مخدوش شده اید و اعتبار را از دست می دهید.”.

با همه این اوصاف متاسفانه گاهی شاهد بی اخلاقی هایی از سوی برخی خبرنگاران هستیم که گاهی با انتشار خبرهایی که صحت و سقم آن هنوز برای شخص خبرنگار روشن نیست مشکلاتی را در سطح جامعه بوجود می آورند و باعث مشوش شدن افکار عمومی و حتی ایجاد اغتشاش و یا باعث ایجاد عوارض روحی و روانی در زندگی افراد می گردند. بعنوان مثال: چندی پیش شاهد بوجود آمدن شایعه ای در مورد یکی از هنرمندان کشورمان بودیم که در فضاهای مجازی خبر درگذشت این هنرمند را انتشار داده بودند، شهرام لاسمی که همه او را به نام «قلقلی» می شناسیم از جمله کسانی است که قربانی اینگونه بی اخلاقی ها شده است و خبر درگذشتش در گروه ها و فضای مجازی منتشر گردید. او در مورد عوارض خبر شایعه مرگش در فضای مجازی گفت: این شایعه عوارض زیادی را روی روحیه من و اطرافیانم گذاشت. زمانی که این خبر در فضای مجازی دست به دست شد بسیاری از اطرافیانم نگران شدند و مدام با من تماس می‌گرفتند تا از صحت خبر مطلع شوند. با وجود اینکه بعد از انتشار این خبر سعی در تکذیب آن از طریق رسانه‌های رسمی داشتم اما مدت‌ها طول کشید تا خبر تکذیب آن دست به دست شود. چرا
که معمولا اخبار کذب زودتر از خبرهای رسمی دست به دست می‌شود. این کار غیراصولی سوای ایجاد مشکلات عدیده در سطح جامعه باعث خدشه دار شدن اعتبار و مقبولیت اجتماعی خبرنگار و آن رسانه می شود، اما واقعا برای چه و به چه قیمتی؟!
با توجه به تعاریفی که از خبرنگار ارائه نمودیم اگر خبرنگار را کسی بدانیم که به دنبال یافتن علت و برطرف کردن آسیب های اجتماعی است چگونه می توان تصور کرد که خود خبرنگار به دلایل مختلف و با انتشار اخبار کذب باعث تشویش اذهان عمومی و بوجود آمدن مشکلات اجتماعی گردد !؟ و یا در تعریف دیگری از خبرنگار گفتیم خبرنگار گوش و چشم مردم است، آیا با دیدن چنین صحنه هایی می توان به این چنین گوش و چشمی اعتماد کرد؟
بیاید بکوشیم و همت کنیم چه به عنوان شهروند خبرنگار و چه خبرنگار رسانه ها تا از صحت خبری مطمئن نشدیم آن را انتشار ندهیم. هر چند امروزه با گسترش فضای مجازی و تعدد کانال ها و گروه های خبری، سواد رسانه ای مردم افزایش یافته و هر خبری تا سند و منبع آن ذکر نشود و تایید نگردد را به آسانی باور نمی کنند، اما خبرنگاران هم باید به اصول اخلاقی حرفه ای خود پایبند باشند.
در پایان ضمن تبریک روز خبرنگار و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خبرنگار بویژه شهید محمود صارمی که روز شهادتشان روز خبرنگار نامگذاری شده و نکو داشت جایگاه تمامی پیشکسوتان و استادان این عرصه، آرزوی موفقیت روز افزون تمامی تلاشگران عرصه اطلاع رسانی را دارم و از زحمات تمامی این بزرگواران تقدیر و تشکر می کنم..
اقتضای جان چو ای دل آگهی است/ هر که آگه تر بود جانش قوی است

اخبار مرتبط :

مسئولان از نقد دلسوزانه رسانه‌ها استقبال کنند

خبرنگاری مسئولیت سنگینی است/ رسانه‌ها مردم را به سوی اهداف و ارزش های عالی هدایت کنند

مسئولان برای فعالیت‌های رسانه‌ای ارزش بیشتری قائل شوند/ بیان سختی‌های تهیه خبر در دوران جنگ

باید از ظرفیت رسانه ها برای رفع مشکلات حوزه بهداشت و درمان استفاده کنیم

خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان میبد تجلیل شدند

پاسخ دهید

کاربر گرامي؛ قبل از فرستادن ديدگاه، قوانين اين بخش را مطالعه نماييد.