رئیس اداره ایدز مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور که به شهرستان مییبد سفر کرده بود، گفت: ۳۴۹۴۹ مورد مبتلای به اچ آی وی مثبت در کشور شناسایی شده‌اند که از این تعداد تنها ۱۲ هزار نفر تحت مراقبت و درمان هستند.

به گزارش خبرنگار نارین، دکتر کازرونی در مراسم افتتاح مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری شهرستان میبد گفت: تا اول فروردین ماه سال ۱۳۹۶ تعداد ۳۴۹۴۹ مورد بیمار اچ آی وی مثبت در کشور شناسایی شده اند که تعداد ۸۲۵۰ نفر از این افراد تا کنون فوت کرده اند و از تعداد  ۲۶۶۹۹ بیمار زنده، تنها ۱۲ هزار نفر تحت مراقبت و درمان هستند.
وی با اشاره به اینکه ۸۴ درصد از مبتلایان را مرد و ۱۶ درصد از آنها را زنان تشکیل می دهند، افزود: راه انتقال بیماری در ۶۶ از مبتلایان به اچ آی وی، اعتیاد تزریقی و ۱۹ درصد بیماران، تماس جنسی بوده است.

رفتاری (6)

وی در عین حال تصریح کرد: از بین ۲۱۰۰ بیمار جدید شناسایی شده در طول سال گذشته، ۴۱ درصد عامل انتقال بیماری، تماس جنسی و ۳۹ درصد از طریق اعتیاد تزریقی آلوده گزارش گردیده است که نشان می دهد آمار انتقال ویروس از طریق تماس جنسی رو به افزایش است و بالطبع، موضوع پیشگیری از بیماری از طریق انتقال جنسی بسیار اهمیت دارد.
رئیس اداره ایدز مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت با اعلام این موضوع که آمار واقعی مبتلایان به اچ آی وی و ایدز در کشور بیش از ۶۶هزار نفر تخمین زده می شود، گفت: متأسفانه قریب ۶۶ درصد از آنها هیچ اطلاعی از بیماری خود ندارند.

رفتاری (2)
وی با اشاره به این نکته که عدم آگاهی از سلامت جنسی بخصوص در بین قشر جوان جامعه، یکی از عوامل مهم در گسترش اچ آی وی و ایدز است افزود: امروز دیگر موضوع پیشگیری و کنترل بیماری ایدز، جزء برنامه‌هایی نیست که صرفاً به وزارت بهداشـت، دانشگاه‌هــای علوم پزشکی یا شبکه های بهداشت مرتبط باشد بلکه تمام نهادها، سازمانها، ادارات و سازمانهای مردم نهاد، خود را ملزم به مداخله در امر پیشگیری و مهار اچ آی وی می دانند و این رویکرد، رسماً از اسفند سال ۱۳۹۴ عملیاتی شد و ما امروز، نتایج آن را در شهرستان میبد می بینیم که با همت مسئولین استان و شهرستان، دومین مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری مورد بهره برداری قرار گرفته است.
معاون فرماندار میبد نیز در این مراسم گفت: نگاه مسئولین میبد و بخصوص فرماندار شهرستان به برنامه های سلامت را مثبت است.

رفتاری (14)
فلاح  افزود: موقعیت جغرافیایی شهرستان، جمعیت بالا (بیشترین جمعیت پس از مرکز استان)، متمرکز بودن جمعیت، مهاجر پذیری از جمله فاکتورهای مهمی است که مسئولین میبد را در توجه به برنامه های سلامت بخصوص در حوزه پیشگیری، مصمم تر می کند و این عزم را ما در جلسات شورای سلامت و پیگیری مصوبات آن و نیز سرمایه گذاری خیّرین محترم سلامت در این بخش، به عینه شاهدیم.
وی راه اندازی مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در میبد را گامی مفید و مؤثر در راستای پیشگیری از بیماری‌ها خواند و تصریح کرد: مسئولین شهرستان و از جمله فرماندار میبد نیز از هرگونه حمایت مادی و معنوی در راستای برنامه های پیشگیری از بیماری‌ها، دریغ نخواهند کرد.

رفتاری (1) رفتاری (3) رفتاری (5) رفتاری (7) رفتاری (8) رفتاری (9) رفتاری (11) رفتاری (12) رفتاری (13)

رفتاری (10)