مدیر مرکز تحقیقاتی و درمانی دیابت یزد با ابراز نگرانی از کم‌تحرکی و مصرف غذای ناسالم در بین دانش آموزان گفت: دیابت در کمین دانش آموزان یزدی است.

به  گزارش مهر، محمدرضا آقایی در جشنواره غذای سالم اظهار داشت: متاسفانه عدم تحرک و بی توجهی به ورزش همچنین تغذیه ناسالم بیشترین علت اصلی ابتلا به دیابت مردم استان یزد است.

وی با بیان اینکه بر اساس بررسی ها و تحقیقاتی که انجام شده بیش از نیمی از دانش آموزان در سطح مدارس استان از چاقی رنج می برند، ادامه داد: متاسفانه این موضوع تنها در دانش آموزان نیست و در دیگر افراد جامعه نیز کم تحرکی کاملا مشهود است.

مدیر مرکز تحقیقاتی و درمانی دیابت یزد با اشاره به نقش تغذیه ناسالم در ابتلا به دیابت اضافه کرد: متاسفانه بیش از ۳۰ درصد از دانش آموزان یزدی در هر هفته یکبار از غذاهای فست فودی استفاده می کنند که برای تغییر مصرف باید در سطح خانواده ها فرهنگ سازی شود.

وی با بیان اینکه تغذیه نامناسب، ژنتیک، استرس و غذاهای پر کالری و کم فیبر از جمله دلایل اصلی ابتلا به دبایت است، اضافه کرد: تغذیه باید سه شرط  منظم، متعادل و متنوع را داشته باشد و مردم همه چیز را به اندازه لازم و در وقت معین مصرف کنند.

آقایی با اشاره به عادت های نادرست مردم در مصرف وعده های غذایی و استفاده بیش از حد از غذاهای پرکالری و حتی چرب و شور اظهار داشت: متاسفانه مصرف چربی، شیرینی و نمک در همه بالا است به ویژه که خانواده ها عادت به خوردن غذاهای پر نمک را از کودکی در بین فرزندان نهادینه می کنند که باید برای اصلاح این فرهنگ نیز از دوران کودکی کار کرد.

وی با تاکید بر اینکه باید مصرف شیرینی، نمک و چربی را بسیار کم کنیم، عنوان کرد: مصرف سبزیجات و میوهای غیر شیرین جایگزین مناسبی، به ویژه برای افراد دیابتی که باید از گوشت و لبنیات کم چرب و پاستوریزه استفاده کنند، خواهد بود.

مدیر مرکز تحقیقاتی و درمانی دیابت یزد همچنین از افزایش آمار دیابت بارداری خبر داد و گفت: ۳۰ درصد از مادران باردار استعداد ابتلا به دیابت نوع دوم را تا ۱۰ سال پس از زایمان دارند و باید کاملا مراقب باشند.

آقایی با تاکید بر اینکه باید دیابت بارداری را جدی گرفت و با غربالگری و مشاوره، آن را کنترل کرد، افزود: مرکز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد برای پیشگیری از ابتلا به دیابت و کنترل آن ارائه مشاوره رایگان، تشکیل پرونده ژنتیک برای مبتلایان به دیابت و آموزش را به متقاضیان ارائه می‌دهد.