مدیر دفتر نمایندگی دیده‌بان شفافیت و عدالت در استان یزد ضمن تشریح دستاوردهای انقلاب اسلامی طی ۴۰ سال اخیر، با اشاره به وضعیت کشور ایران در دروان پهلوی گفت: در اوج فساد و فقر و بردگی حکومت پهلوی، انقلاب اسلامی به رهبری معجزه‌آسای امام پیروز شد، در حالی که دقیق‌ترین تحلیل‌های سازمان‌های اطلاعاتی توانایی پیش‌بینی آن را نداشتند.

محمدرضا رجایی شامگاه ۲۱ بهمن۹۶ و همزمان با شب سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، با حضور در پایگاه خبری نارین، به تشریح برخی دست‌آوردهای انقلاب اسلامی ایران طی ۴۰ سال گذشته پرداخت.

مدیر دفتر نمایندگی دیده‌بان شفافیت و عدالت در استان یزد در ابتدای این گفت‌وگو که بیش از سه ساعت به طول انجامید، ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران اظهار داشت: امروز تحلیل وضعیت قبل و بعد از انقلاب در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب حقایق بسیاری را روشن خواهد کرد و وظیفه همه وفاداران به انقلاب اسلامی است که رسالت خود را در این راستا انجام دهند.

دوران قبل از انقلاب

این فعال سیاسی، با اشاره به وضعیت کشور ایران در دوران رژیم پهلوی افزود: تا قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب و در دوران رژیم منحوس پهلوی، جمعیت ایران در حدود ۳۰ میلیون برآورده شده بود و این در حالی است که صادرات نفت، ۶ میلیون بشکه در روز و با قیمت ۳۷ دلار برای هر بشکه در اواخر رژیم پهلوی انجام می‌شد.

فرماندار سابق میبد ادامه داد: این میزان درآمد حاصل از فروش نفت، می‌توانست منشأ خدمات ارزنده در رشد و توسعه کشور شود که به دلیل فساد حکومت پهلوی، این درآمدها عمدتاً در میان درباریان تقسیم می‌شد و ما در آن دوران اثری از دانشگاه توسعه‌یافته و بهبود وضعیت بهداشت و درمان، راه‌سازی، غیره نمی‌دیدیم.

رجایی با اشاره به وضعیت معیشتی مردم در دوران پهلوی گفت: طی آن دوران فقر و درماندگی در سراسر ایران موج می‌زد، به‌گونه‌ای که حلبی‌آبادهایی در کنار کاخ‌های بزرگ و در سعادت‌آباد مشاهده می‌شد.

درباریان، درگیر فساد و فحشا

وی در مورد وضعیت اخلاقی و سیاسی رژیم پهلوی خاطرنشان کرد: در آن دوران، درباریان درگیر فساد و فحشا بودند و کشور ایران از نظر سیاسی، نقش ژاندارمی آمریکا در منطقه برای حفظ منافع او در برابر شوروی سابق را داشت و شاه از خود هیچ اراده و استقلالی نداشت.

فرماندار سابق میبد اذعان کرد: در هر جنگی که بوسیله آمریکا راه‌اندازی می‌شد، کشور ایران موظف به حمایت از آمریکا و اسرائیل بود که به‌عنوان مثال می‌توان به جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل و جنگ ویتنام اشاره کرد.

مدیر دفتر نمایندگی دیده‌بان شفافیت و عدالت در استان یزد با اشاره به وابستگی کشور خاطرنشان کرد: در دوران پهلوی، ۶۰ هزار مستشار غربی در ایران حضور داشتند که تمام امور این مملکت را رصد و مدیریت می‌کردند.

دوران بعد از انقلاب اسلامی

رجایی در ادامه اظهار داشت: در اوج فساد، فقر و بردگی، انقلاب اسلامی به رهبری معجزه‌آسای امام در ۲۲ بهمن سال ۵۷ به پیروزی رسید و این پیروزی در حالی بود که دقیق‌ترین تحلیل‌های سازمان‌های اطلاعاتی در آمریکا مانند سیا پیش‌بینی آن را نکرده و غافلگیر شده بودند.

وی در تبیین توطئه‌های دشمنان برای نابودی نهال انقلاب گفت: بلافاصله بعد از پیروی انقلاب، شرق و غرب و نوکران منطقه‌ای آن‌ها برای براندازی این انقلاب، از همه ظرفیت‌های و امکانات مادی و انسانی خود استفاده کردند.

فرماندار سابق میبد گفت: گروهک‌های چپ و راست از جمله حزب توده، فداییان خلق، منافقین، اکثریت و اقلیت، دموکرات‌ها و کومله به مردم حمله کردند و غائله‌هایی مانند خلق مسلمان در تبریز و یا ترکمن صحرا را به راه انداختند و بعد از ناکامی دشمنان در برنامه‌های خود، دست به راه‌اندازی کودتای نوژه و طبس زدند و سپس ۸ سال جنگ را علیه کشور ما تحمیل کردند.

دستاوردهای انقلاب اسلامی

وی در ادامه بخشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی را تبیین و خاطرنشان کرد: دستاوردهای ارزنده انقلاب اسلامی در عرصه‌های گوناگون از قبیل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، پزشکی، علمی و دانشگاهی، کشاورزی، رفاهی و نظامی قابل بررسی است.

دستاوردهای فرهنگی

رجایی در تشریح دستاوردها فرهنگی انقلاب گفت: کاهش نرخ بی‌سوادی، ارتقاء و توجه به امور آموزشی و فرهنگی زنان در جامعه، خودباوری علمی بخصوص در زمینه علوم انسانی، پیوند حوزه و دانشگاه، ارتقاء سطح عمومی از مفاهیم قرآن، تبیین فرهنگ ایثار و شهادت، ارتقاء فضایل اخلاقی و تقویت باورهای دینی مردم برخی از دستاوردهای فرهنگی انقلاب بوده است.

دستاوردهای اجتماعی

این فعال سیاسی در این رابطه با اشاره به افزایش ۲۰ ساله امید به زندگی در ایران اظهار داشت: افزایش آزادی‌های اجتماعی، رفع احساس حقارت ملی و عزت جوانان، افزایش امید به زندگی به نحوی که از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون حداقل ۲۰ سال بر طول عمر مردم افزوده شده است، توجه ویژه به طبقات محروم جامعه، پاسخگویی حاکمیت به مردم را می‌توان به‌عنوان بخشی از دستاوردهای انقلاب در عرصه اجتماعی بیان کرد.

دستاوردهای سیاسی

فرماندار سابق میبد در تشریح دستاوردهای سیاسی انقلاب اسلامی گفت: انقلاب ما موجب ابطال نظریه جدایی دین از سیاست و اثبات توانایی اسلام برای اداره حکومت شد.

وی افزود: با پیروزی انقلاب اسلامی، تحول بزرگی در دیدگاه مردم و سیاست‌مداران نسبت به دین ایجاد شد چراکه برای پیاده‌سازی بخش اعظم احکام الهی، نیاز به حکومت است.

رجایی در مورد سایر دستاوردهای سیاسی انقلاب خاطرنشان کرد: صدور انقلاب به سراسر جهان، فروپاشی نظام دو قطبی سلطه‌گر و سلطه‌پذیر و شعار نه شرقی، نه غربی، تحقق مردم سالاری دینی، احیاء آرمان آزادی قدس و جهانی‌سازی مبارزه با رژیم اسرائیل. تحقق نظریه ولایت فقیه و حکومت اسلامی از دستاوردهای سیاسی این انقلاب است.

دستاوردهای پزشکی-ورزشی نظامی

فرماندار سابق میبد در ادامه تشریح دستاورهای انقلاب عنوان کرد: امروز کشور ایران، جزو ۴ کشور برتر دنیا در درمان ناباروری، ۱۰ کشور برتر سازنده داروهای بیماری‌های خاص، ۵ کشور برتر دنیا در علم ژنیتیک و رویان، ۴ کشور برتر جهان در ارتوپدی و عمل‌های زیبایی و پیوند اعضا می‌باشد.

رجایی در تبیین دستاوردهای ورزشی گفت: کشور ما در حال حاضر جزو ۵ قدرت برتر تکواندو و ۸ قدرت برتر والیبال جهان می‌باشد.

وی افزود: رتبه ۵ فوتسال و رتبه ۴ فوتسال ساحلی دنیا، همچنین رتبه اول بسکتبال آسیا و مقام اول تا سوم کشتی دنیا از دیگر افتخارات کشور ایران در عرصه ورزشی بوده است.

فرماندار سابق میبد در ادامه به تشریح دستاوردهای نظامی پرداخت و اذعان داشت: علی‌رغم تحریم‌های سنگین و بی‌نظیر دشمنان علیه کشور ایران، درحال حاضر جزء ۸ کشور قدرت نظامی دنیا، جزء ۷ کشور موشکی، جزء ۵ کشور سازنده سازنده زیردریایی و همچنین دومین کشور سازنده اژدرهای حباب‌ساز در دنیا هستیم.

دستاوردهای علمی-دانشگاهی

مدیر دفتر نمایندگی دیده‌بان شفافیت و عدالت در استان یزد با اشاره به فقدان دانشگاه در استان یزد در دوران پهلوی عنوان کرد: افزایش ۱۰ برابری تعداد دانشجویان و دانشگاه، رتبه زیر صد بعضی از دانشگاه‌های ایران مانند صنعتی شریف و دانشگاه تهران در دنیا از دستاوردهای انقلاب اسلامی بوده است.

وی افزود: ۷۵ درصد جوانان ۲۰ تا ۳۵ سال تحصیلات آکادمیک دارند و رتبه یک تا پنج مسابقات رباتیک دنیا، متلعق به جوانان سرزمین ایران است.

رجایی در ادامه اضافه کرد: در حوزه علمی، رشد شتاب اول علمی دنیا و مقام اول تولید علم و مقاله را در کارنامه انقلاب مشاهده می‌کنیم. همچنین کشور ما جزو ۷ کشور اول در تکنولوژی نانو، ۱۰ کشور سازنده ماهواره و فضاپیما، ۸ کشور برتر سازنده سدهای بتنی و خاکی و تأسیسات نیروگاهی می‌باشد.

دستاوردهای رفاهی

فرماندار سابق میبد با اشاره به بخش کوچکی از خدمات رفاهی انقلاب خاطرنشان کرد: هزاران کیلومتر جاده کوهستانی، روستایی و پوشش ۹۰ درصد جاده‌ای کشور، برق‌رسانی به بیش از ۹۵ درصد از مناطق کشور، گازرسانی به حدود ۸۰ درصد مناطق کشور. پوشش اینترنت در بیش از ۸۰ درصد مناطق کشور را می‌توان به‌عنوان دستاوردهای رفاهی انقلاب مطرح کرد.

رجایی در ادامه به بیان دستاوردهای دیگر انقلاب در عرصه‌های کشاورزی، قرآنی و دینی پرداخت و اظهار داشت: به برکت انقلاب اسلامی، روحیه خوباوری و شجاعت در میان مظلومان جهان قوت گرفت به نحوی که ما تشکیل گروه‌های مقاومت طرفدار ایران مانند حزب‌الله لبنان، جهاد اسلامی و حماس در فلسطین، الوفاق بحرین، حوثی‌ها در یمن، شیخ زکزاکی در نیجریه، فاطمیون افغانستان، سپاه بدر، زینبیون پاکستان و مقاومت سوریه را مشاهده می‌کنیم.

چالش‌های پیش‌روی انقلاب

مدیر دفتر نمایندگی دیده‌بان شفافیت و عدالت در استان یزد با بیان برخی از چالش‌های پیش‌روی انقلاب اسلامی گفت: برخی از چالش‌ها، دغدغه همیشگی رهبر انقلاب و مردم بوده است که لازم است مسئولان با جدیت بیشتر این مشکلات را پیگیری کنند.

فرماندار سابق میبد در تشریح این چالش‌های عنوان کرد: در حال حاضر مشکل بیکاری جوانان بویژه تحصیل‌کرده‌ها، گرانی، فقر و بی‌عدالتی و فاصله گرفتن برخی مسئولین از مردم، موجبات رنج و ناراحتی ملت را فراهم کرده است.

وی افزود: مسئولان جمهوری اسلامی باید مدافع واقعی طبقه مستضعف جامعه باشد، ولی متأسفانه مشاهده می‌شود برخی از مدیران رده بالا در قوای سه‌گانه از جمله برخی وزرا جزء میلیاردرهای جامعه هستند.

رجایی در تبیین علت ایجاد این مشکلات اظهار داشت: برای فهم علت اصلی ایجاد این مشکلات، می‌توان به دو مطلب اشاره کرد.

مدیر دفتر نمایندگی دیده‌بان شفافیت و عدالت در استان یزد اضافه کرد: ممکن است دستگاه‌های نظارتی مثل بازرسی، دیوان محاسبات، قوه قضاییه، مجلس شورای اسلامی، کمیسیون اصل ۹۰ دچار ناکارآمدی شده باشند و یا اینکه برخی از افراد حاضر در این دستگاه‌ها طی همه این سال‌ها، دچار فساد و رانت‌خواری شده‌اند.

فرماندار سابق میبد گفت: در آستانه چهل سالگی انقلاب دستگاه‌های حاکمیت باید به‌صورت جدی برای بازگشت هرچه بیشتر اعتماد عمومی به این نظام، با افراد فاسد در رده‎های مختلف حکومتی در قوای سه‌گانه برخورد نمایند.

وی در پایان تأکید کرد: اعتماد ملت ایران به نظام، بزرگترین و مهمترین سرمایه انقلاب است و مسئولان باید نسبت به اعتماد مردم حساس و سپاس‌گزار باشند.