چهارمین جشنواره ملی حرکت و برکت که به میزبانی شهرستان میبد برگزار شد، با حاشیه‌هایی همراه بود.

به گزارش خبرنگار نارین، چهارمین جشنواره ملی حرکت و برکت روز گذشته در حالی به میزبانی شهرستان میبد برگزار شد، که بسیاری از مردم و حتی برخی مسئولان نسبت به نحوه برگزاری این مراسم واکنش نشان داده‌اند.

قرار بود شرکت کنندگان در این جشنواره ورزشی روستایی و بازی‌های بومی محلی در ۳ رده سنی مادربزرگ، مادر و دختر در بخش‌های اجرای بازی‌های بومی محلی، پخت نان سنتی منطقه، لالایی مادربزرگ‌ها به زبان محلی و نمایش صنایع‌دستی استان‌ها با همدیگر به رقابت بپردازند، اما گویی در اواسط برنامه ماجرا از این منوال فراتر رفت و موحب دلخوری و ناراحتی اقشار مختلف مردم به ویژه ائمه جمعه شهر تاریخی میبد گردید.

مهمترین و اولین واکنش اعتراضی به این مراسم که بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های داخلی و حتی خارجی داشت، از سوی حجت‌الاسلام محمد اعرافی –امام جمعه موقت میبد- صورت گرفت.

امام جمعه موقت میبد که ظهر روز جمعه به همراه دیگر مسئولان به این جشنواره رفته بود، هنگامی‌که با حرکات موزون تعدادی از بانوان در مراسم روبرو شد، بلافاصله مراسم را ترک کرد.

اعرافی در این رابطه اظهار داشت: بنده اطلاعی از جزئیات برنامه جشن حرکت و برکت نداشتم و به محض آغاز این حرکات ناهنجار این مراسم را به نشانه اعتراض ترک کردم که در فیلم‌های منتشر شده نیز این موضوع مشخص است.

وی افزود: جای تعجب و تاسف فراوان است که چند روز پس از تشییع شهید گمنام در شهرستان شاهد چنین اقدامات زشتی در شهر هستیم و من قطعا به فرماندار محترم و سایر مسئولین شهرستان در این خصوص تذکر قاطع خواهم داد.

وی سپس در بیانیه‌ای اعتراضی نیز نسبت به برگزاری این مراسم و انجام اینگونه برنامه‌‌ها در شهرستان میبد گلایه کرد و خطاب به مردم میبد نوشت ” در هفته ای که گذشت شاهد مراسم بسیار با شکوه سوگواری عاشورای فاطمی(س) و همچنین تشییع پیکر پاک شهید گمنام با حضور تماشایی مردم بودیم که موجب پیچیده شدن عطر روحانی شهداء در شهر شد. در این میان شما مردم و جوانان عزیز ما علاوه بر تحول معنوی نیاز به نشاط و شادی های سالم و مفرح همراه با حفظ شئونات اسلامی دارید. لذا بر همین اساس برای حضور در بین مردم پاک و متدین و غیرتمند در مراسم جشنواره حرکت و برکت اقدام نمودم که در بین مراسم با صحنه های خلاف شرع و غیردینی مواجه شدم که این حرکت جز پایمال کردن ارزشهای اسلامی و انقلابی پیامدی نداشت، لذا کمترین وظیفه شرعی اینجانب ترک اعتراض گونه بود که انجام دادم و از دیگر مسئولان نیز چنین انتظاری داشتم و گرنه طبق دستور شرع اینجانب نیز موافق با مراسم شاد و مفرح با حفظ شئونات می‌باشم.” اعرافی همچنین از مسئولان خواست نسبت به رصد دقیق این حرکات ضد شؤون اسلامی و جلوگیری از اجرای آن اقدام کنند.

حجت‌الاسلام علیرضا حسنی از ائمه موقت جمعه میبد نیز نسبت به برگزاری این مراسم انتقاد کرد.

وی در مراسم یادواره شهدای محله شاه‌جهان‌آباد، نسبت به هنجار شکنی های اخیر در جشنواره حرکت و برکت که در شهرستان میبد برگزار شد، بیان داشت: گاهی اینگونه حس می‌شود که برخی می خواهند سدشکنی کنند و برای برنامه های بعد یک جوری پای قصه را لق کنند.

حسنی افزود: این‌که بیایند به بهانه مبارزه با اعتیاد ناموس مردم را از اطراف کشور بردارند بیایند اینجا، فقط هم خانم ها مجری برنامه و این همه آقایون بنشینند، راحت کف بزنند و بخندند و ببینند و بعد خانم‌های جوان هم جلوی آقایان حرکات موزون انجام بدهند.

این واکنش‌ها به اظهار نظر چند مسئول ختم نشد و ماجرا تا آنجا پیش رفت که شبکه‌های معاند و به اصطلاح آن سوی آب هم نسبت به حرکات انجام شده در این مراسم ساکت ننشستند.

BBC فارسی در صفحه اینستاگرام قسمت‌هایی از فیلم منتشر شده این مراسم را پخش کرد و ترک کردن مراسم توسط روحانیون را برجسته‌سازی نمود.

در توییتر و اینستاگرام نیز کاربران بومی و غیربومی زیادی به انتشار یادداشت در این زمینه پرداختند و بعضاً نیز در نهایت بی‌شرمی به مسئولان و روحانیون اهانت کردند.

در فضای مجازی تلگرام نیز با گذشت بیش از ۲۴ ساعت از برگزاری این مراسم و حاشیه‌های آن، مباحث و مطالب زیادی ردّوبدل می‌شود.

با این تفاسیر و پس از برگزاری مراسم مذکور، چند سوال اساسی مطرح می‌شود که انتظار می‌رود مسئولان محترم و در مواردی افراد متبحر در حوزه جامعه‌شناسی به آن پاسخ دهند.

نخست اینکه برگزاری مراسم بازی‌های محلی بانوان تا چه اندازه در هدف اصلی این جشنواره که برای جلوگیری از گسترش اعتیاد اعلام شده بود، موثر است.

مبحث دوم اینکه این جشنواره روستایی که در شهر برگزار شده‌ است، ویژه بانوان بوده یا آقایان؟ اجازه حضور آقایان در این برنامه که تمام نقش‌آفرینی آن را بانوان برعهده داشته‌اند، به چه منظوری صورت گرفته است؟

انجام حرکات موزون توسط زنان آن هم در حضور مردان نامحرم، مسئولان ارشد شهر به ویژه امام جمعه موقت شهر میبد را چگونه باید ارزیابی کرد.

آیا نمی‌توان تلاش شبکه‌های متعدد رسانه‌ای معاند و سوءاستفاده آنها از اقدام امام جمعه موقت میبد را در بستر بی‌تدبیری مسئولان در برنامه‌ریزی و اجرای چنین حرکاتی تفسیر نمود.

بدون شک هیچ‌کس با شادی و برگزاری برنامه‌های نشاط‌آور مخالف نیست و انتقادها در این زمینه نیز به هیچ‌وجه رنگ و بوی سیاسی ندارد، چرا که حضرت آیت‌الله اعرافی بعنوان یک شخصیت مورد قبول جناح‌های مختلف سیاسی در شهرستان میبد و مدیر حوزه‌های علمیه کشور نیز بارها خلق نشاط اجتماعی در جامعه را امری ضروری خوانده‌اند، اما تأکید کرده‌اند که این نشاط‌آفرینی باید با رعایت حدود شرعی افزایش یابد.

حال انتظار می‌رود مسئولان اجرایی شهرستان به ویژه متولیان برگزاری این مراسم به جای سکوت در برابر افکار عمومی، پاسخ مناسبی در این زمینه ارائه کنند.

نارین-تلگرام