رییس دفتر نمایندگی نظام مهندسی میبد با اشاره صرف سالانه ۳۰۰ میلیارد تومان در صنعت ساخت‌وساز میبد گفت: رسالت اصحاب رسانه، ارائه آگاهی‌های لازم درخصوص اهمیت مباحث مربرط به ساخت‌وساز است.

به گزارش خبرنگار نارین، مهندس محمدحسین صباغی ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک روز مهندس در رابطه با نحوه شکل‌گیری و ماهیت سازمان نظام مهندسی اظهار داشت: قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان در کشور از سال ۱۳۷۴ در مجلس به تصویب رسید و درحال حاضر قوانین نظام مهندسی و همچنین مجموعه مقررات ملی ضمیمه‌شده به آن در ۲۲ جلد ارائه شده است.

وی با اشاره به نقش مسکن در زندگی مردم خاطرنشان کرد: سالانه مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان به‌منظور ساخت‌وساز در میبد هزینه می‌شود و سرمایه زیادی در این مجموعه در حال گردش هست.

رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی میبد در تشریح برنامه‌ها و اقدامات یکساله خود عنوان کرد: در طول یکسال اخیر، سعی نظام مهندسی میبد بر حذف مهندسان غیربومی و همچنین مهندسان غیرساکن در میبد از چرخه نظارت بر ساختمان بوده است.

صباغی اضافه کرد: در طول ۴ ماه اخیر، کمیته‌های نظارت مضاعف با حضور مهندسان مجرب تشکیل شده تا نسبت به راهنمایی مالکان ساختمان‌هایی که مسئولیت نظارت بر آن را ندارند، اقدام کنند و گزارش بازدید خود را به سازمان نظام مهندسی ارائه می‌دهند.

وی افزود: حجم گزارشات ارسالی توسط مهندسین در چند ماه گذشته، افزایش زیادی داشته است.

رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی میبد در ادامه تشریح عملکرد یکساله خود عنوان کرد: احیاء کمیته فنی با هدف کنترل و بهبود کیفیت نقشه‌های معماری، تهیه بانک اطلاعاتی از شماره تلفن مالکین به‌منظور ارسال پیامک‌های فرهنگی در خصوص ساختمان‌سازی از دیگر برنامه‌های نظام مهندسی میبد بوده است.

صباغی در ادامه اظهار داشت: برگزاری دوره‌های آموزش مالکین، تمرکز بر امور صنفی و تلاش برای بالابردن کیفیت ساخت‌وساز و اقدام در چارچوب وظایف ساختاری و سازمانی و همچنین برگزاری دوره‌های آموزش تخصصی مهندسان سازمان نظام مهندسی توسط اساتید باتجربه کشور، در پرونده عملکرد این مجموعه وجود دارد.

وی با اشاره به بحث مسافرت‌های اخیر برخی از افراد نظام مهندسی میبد به کشورهای خارجی تأکید کرد: هدف از این مسافرت‌ها، بررسی دستاوردهای علمی دنیا در صنعت ساخت‌وساز بوده و مسافرت‌های خارجی در زمان مدیریت اینجانب به طور کامل حذف شده است.

رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی میبد با اشاره به رسالت اصحاب رسانه در ارائه آگاهی‌های لازم درخصوص اهمیت مباحث مربرط به ساخت‌وساز عنوان کرد: بسیاری از معضلات امروز جامعه ما، بخاطر نداشتن مسکن و سرپناه مناسب است و توجه به استحکام، زیبایی و امنیت ساکنان یک مسکن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

صباغی در خصوص تخلفات برخی از مهندسان ناظر شاغل در نظام مهندسی میبد گفت: از لحاظ قانونی مهندس ناظر نمی‌تواند هیچگونه رابطه مالی با مالک برقرار کند و چنانچه ناظر ساخت هزینه‌ای دریافت کند، غیرقانونی است.

وی افزود: شهروندان میبد می‌توانند تخلف و یا عدم دسترسی به مهندس ناظر را به نظام مهندسی گزارش دهند تا اقدام مقتضی در این خصوص صورت گیرد.

رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی میبد اظهار داشت: درحال حاضر ۴۶ درصد از مالکان اجازه بازدید از ساختمان‌هایشان را به ناظران نمی‌دهند درحالی که کیفیت استحکام ساختمان با هزینه‌ای در حدود ۵ درصد هزینه اسکلت ساختمان بهبود خواهد یافت.

صباغی با اشاره به برخی اظهارات در خصوص بالابودن نرخ تعرفه‌های خدمات مهندسی خاطرنشان کرد: در مورد نرخ‌گذاری تعرفه‌ها، باید این نکته را مدنظر داشت که فرد ارائه‌دهنده خدمت، زمان زیادی را برای این امر اختصاص می‌دهد و همچنین مسئولیت ایمنی ساختمان را در تمام طول عمر مفید آن، برعهده مهندس ناظر آن است.

وی همچنین با اشاره به نرخ تعرفه در میبد و اردکان افزود: زمان ابلاغ نرخ جدید تعرفه‌ها در میبد، اوایل مردادماه هرسال می‌باشد که شهرستان ارکان این تعرفه را با سه یا چهار ماه تأخیر ابلاع می‌کند به همین دلیل اینطور گمان می‌رود که تعرفه در شهرستان میبد بیشتر است درحالیکه تعرفه این شهرستان حدود ۱۵ درصد نسبت به اردکان کمتر است.

رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی میبد در خصوص شناسه فنی و ملکی تصریح کرد: این شناسه، سند هویتی ساختمان ساخته شده می‌باشد که حاوی اطلاعات جامعی می‌باشد.

صباغی اضافه کرد: از نظر قانونی در زمان معادله ساختمان، شناسه فنی و ملکی باید مبادله شود و مهندس ناظر مسئولیت تکمیل این دفترچه را برعهده دارد.

وی درخصوص بافت تاریخ شهرستان میبد خاطرنشان کرد: ۲۵ درصد بافت وسعت شهر میبد، بافت تاریخی است و لازم است با برنامه‌ریزی دقیق درنظرگرفتن تسهیلات و قوانین آسان‌تر توسط مسئولین مربوطه، نسبت به استکام‌سازی بافت فرسوده اقدام کرد چراکه در زمان وقوع زلزله، عواقب جبران‌ناپذیری را خواهد داشت.

رئیس دفتر نمایندگی نظام مهندسی میبد در خصوص وجود فاصله زمانی میان دریافت هزینه از مالکان تا پرداخت دستمزد به مهندسان اذعان کرد: پرداخت دستمزد به مهندسان به‌ازای انجام هر مرحله از پروژه، انجام می‌شود که مشروط به ارائه گزارش از اقدامات خود می‌باشد.