رییس کمیسیون عمران شورای شهر میبد با اشاره به اقدامات این شورا به‌منظور افزایش درآمد شهرداری گفت: برخی از ادارات و دستگاه‌های دولتی، حقوق شهرداری میبد را نپرداخته‌اند و در سال آینده تمام ادارات دولتی که برای ساختمان خود، پرونده ساخت دریافت نکرده باشند، جریمه خواهند شد.

به گزارش خبرنگار نارین، حسینعلی فلاح در دومین نشست خبری اعضای شورای پنجم شهر میبد با اصحاب رسانه که در محل موزه شهدا برگزار شد، با بیان این مطلب که داشتن اطلاع کامل و جامع نسبت به دخل‌وخرج شهرداری میبد از حقوق شهروندان است، اظهار داشت: چندین سال است که دولت به‌دلیل وضعیت اعتباری نامناسب، هیچگونه کمکی به شهرداری‌ها پرداخت نکرده است.

سخنگوی شورای شهر میبد دراین‌باره افزود: البته درآمد شهرداری از محل ارزش افزوده، توسط مردم پرداخت می‌شود و ارتباطی به دولت ندارد.

فلاح با اشاره به بودجه ۳۲ میلیاردی شهرداری میبد اضافه کرد: تاکنون شهرداری میبد از محل ارزش افزوده حدود ۱۲ میلیارد تومان و همچنین از محل درآمدهای کوششی، ۱۳ میلیارد تومان درآمد داشته است.

وی، همچنین ضمن مقایسه بودجه شهرداری میبد با شهرداری‌های یزد، اردکان، بافق و اشکذر خاطرنشان کرد: این چهار شهر از وضعیت بودجه بهتری نسبت به میبد برخوردار هستند ولی بقیه شهرستان‌ها به تناسب جمعیتی که دارند، نسبت به ما وضعیت بدتری دارند.

فرماندار اسبق یزد افزود: بودجه شهرداری یزد ۳۶۰ میلیارد تومان است و با توجه به جمعیت ۴۰۰ هزار نفری آن، سرانه درآمد شهرداری به ازای هر شهروند یزدی در سال برابر ۹۰۰ هزار تومان است.

این عضو شورای شهر میبد اظهار داشت: بودجه شهرداری اردکان برابر ۶۲ میلیارد بوده و با توجه به جمعیت شهری اردکان که برابر ۷۰ هزار نفر می‌باشد، سرانه درآمد شهرداری این شهر حدود ۹۰۰ هزار تومان به ازای هر شهروند در سال است.

رییس کمیسیون عمران شورای شهر میبد در خصوص بودجه شهرداری بافق گفت: شهرداری بافق تا پایان آبان‌ماه سال‌جاری، در حدود ۳۲ میلیارد تومان بودجه وصول کرده و با درنظر گرفتن جمعیت ۲۰ هزار نفری آن، بیش از ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان سرانه درآمدی شهردای بافق به ازای هر شهروند بافقی بوده است.

وی اضافه کرد: درآمد شهرداری اشکذر با جمعیت ۱۲ هزار نفری، برابر ۱۸ میلیارد تومان است.

سخنگوی شورای شهر میبد خاطرنشان کرد: درآمد حاصل از محل ارزش افزوده تا پایان مردادماه سال‌جاری، بصورت شهرستانی تقسیم می‌شد که با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته مقرر شد از شهریورماه امسال به بعد، بصورت استانی در نظر گرفته شود.

فلاح با اشاره به اینکه وسعت شهری میبد، دو برابر اردکان است، تصریح کرد: اگر شهرداری میبد بخواهد به تناسب شهرهای دیگر درآمد داشته باشد، باید هدف خود را کسب درآمد ۱۰۰ میلیارد تومان قرار دهد.

وی درخصوص اقدامات شورای شهر به‌منظور افزایش درآمد شهرداری عنوان کرد: برخی از ادارات و دستگاه‌های دولتی شهر میبد، حقوق شهرداری را نپرداخته‌اند و در سال آینده، تمام ادارات دولتی که برای ساختمان خود، پرونده ساخت دریافت نکرده باشند، جریمه خواهند شد.

این عضو شورای شهر اظهار داشت: چرا یک فرد کم‌بضاعت بخاطر ساخت چند متر زیربنای اضافه، به پرداخت جریمه زیاد محکوم می‌شود اما برخی دستگاه‌های دولتی به‌هنگام ساخت آن اداره، حق و حقوق مردم را پرداخت نمی‌کنند؟

وی افزود: آیت‌الله اعرافی تأکید داشته که پرداخت حق‌وحقوق شهرداری میبد، تکلیف شرعی و قانونی ادارات دولتی است.

سخنگوی شورای شهر میبد خاطرنشان کرد: میزان بدهکاری ادارت دولتی به شهردای میبد، برابر کل بودجه سال‌جاری این نهاد خدمت‌رسان است و مسئولین دستگاه‌های دولتی باید به‌منظور احقاق حقوق مردم با شهرداری همکاری کنند.

فلاح با اشاره به یکی دیگر از اقدامات شورای شهر به‌منظور افزایش درآمد شهرداری اذعان کرد: براساس بند ۱۰۱ ماده قانون شهرداری، دستگاه‌های مانند مسکن و شهرسازی و همچنین بنیاد مسکن موظف به پرداخت ۲۵ درصد از زمین‌های خود به شهرداری در راستای امور خدماتی می‌باشند که تاکنون این کار انجام نشده است.

این عضو شورای شهر تأکید کرد: نسبت به دفاع از حقوق مردم مصمم هستیم و سیاست شورای شهر پنجم برای افزایش درآمد شهردای، فشار به اقشار مستضعف و متوسط به پایین جامعه نخواهد بود.

وی درخصوص هزینه‌های جاری شهرداری میبد اظهار داشت: سالیانه مبلغ ۱۰میلیارد تومان به‌منظور نظافت و فضای سبز شهر و همچنین مبلغ ۵ میلیارد تومان برای پرداخت حقوق کارکنان شهرداری مصرف می‌شود.

رییس کمیسیون عمران شورای شهر میبد با اشاره به ضرورت وجود پشتوانه مالی مناسب برای شهرداری میبد ابراز داشت: با حضور تعدادی از کارآفرینان میبدی، کمیسیون سرمایه‌گذاری تشکیل شده است تا شهرداری میبد به کمک سرمایه‌گذاری‌های سودآور، درآمد بیشتری را به‌منظور خدمت‌رسانی کسب نماید.

سخنگوی شورای شهر میبد گفت: نظارت بر عملکرد شهرداری، از وظایف شورای شهر می‌باشد و همه کارکنان شهرداری میبد از جمله شهردار، معاونان، مدیران باید نسبت به مردم برخورد مناسبی داشته باشند.

فلاح در پایان با اشاره به بودجه ۳۷ میلیاردی شهرداری میبد در سال آینده تصریح کرد: خوشبختانه شورای شهر پنجم میبد، یکی از شوراهای بسیار خوب استان یزد می‌باشد و این شورا، باهمفکری و بدون هیچگونه اختلافی در خدمت شهرداری و مردم خواهد بود.

نارین-تلگرام