دبیر علمی چهارمین همایش ملی حقوق با اشاره به گذشت یک سده از آغاز قانون‌گذاری به سبک جدید در ایران گفت: این همایش، فرصتی برای هم‌اندیشی درمورد دلایل ناکارآمدی قانون در ایران و در راستای ارائه راهکارهایی برای تحقق حاکمیت قانون می‌باشد.

عبدالرضا برزگر در حاشیه چهارمین همایش ملی حقوق طی گفتگویی با خبرنگار نارین اظهار داشت: پس از گذشت یک سده از آغاز قانونگذاری به سبک جدید در ایران، دغدغه‌هایی همچون ناکارآمدی قانون، نادیده گرفتن آن توسط قوای حکومتی و بی­ اعتنایی شهروندان به آن، همچنان دغدغه­ هایی جدی محسوب می­شوند.

دبیر علمی همایش حقوق افزود: این همایش، فرصتی برای هم­‌اندیشی راجع به دلایل ناکارآمدی قانون در ایران و در راستای ارائه راهکارهایی به‌منظور جلب نظر سیاستگذاران و قانون‌گذاران به این ویژگی بنیادین برای تحقق حاکمیت قانون می‌باشد.

این عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد میبد اظهار داشت: از ابتدای شروع این همایش، بیش از ۶۰۰ عنوان مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد که پس از داوری اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های کشور، ۳۵۰ مقاله مورد پذیرش قرار گرفت.

وی در خصوص محورهای مقاله‌های ارسالی به این همایش گفت: از محورهای این همایش، روش‌های ارزیابی کارآمدی قانون، نقش نهادهای دولتی و غیردولتی در ارزیابی کارآمدی قانون، فلسفه قانون‌گذاری و ارتقای کیفیت قانون می‌باشد.

برزگر اضافه کرد: از دیگر محورهای این همایش که مسئله اساسی و عمده پیش‌رو کشور است، آسیب شناسی فرآیند قانون‌گذاری و رویه‌های اجرای قانون در قوه مجریه و دادگاهها، تورم قانون‌گذاری و همچنین پیامدهای ناکارآمدی قانون و تأثیر آن بر حکمرانی خوب می‌باشد.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار نارین که این همایش و مقالات در آینده چه تأثیراتی در بهبود وضع قانون‌گذاری کشور خواهند داشت، گفت: تعدادی از این مقالات برگزیده که به‌صورت کاربردی ارائه شده‌اند، به نهادهای مربوطه از جمله مرکز پژوهش‌های مجلش شورای اسلامی، مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاونت علمی-فناوری ریاست‌جمهوری و همچنین معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری ارسال خواهند شد تا در آینده به‌منظور تحقیقات و اصلاحات قانون مورد استفاده واقع شوند.

وی افزود: کلیه مقالات این همایش در سایت سیویلیکا (ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور) نمایه خواهند شد.

برزگر با بیان این مطلب که استقبال صورت‌گرفته از این همایش، فراتر از انتظار بود، عنوان کرد: برگزاری این همایش‌ها، اثرات مفیدی در ارتقا مرتبه علمی اساتید، پذیرش دانشجویان در مقاطع تحصیلی بالاتر و همچنین مرحله دفاع دانشجویان از پایان‌نامه خواهد داشت.