فرماندار میبد با اشاره به برخی حرکات خلاف شرع و عرف در خلال برگزاری جشنواره حرکت و برکت گفت: نسبت به اجرای برنامه‌ها با رعایت موازین شرعی و عرفی تأکید کرده بودم.

نارین‌خبر ⬅ حسین فلاح فرماندار منتخب دولت اعتدالی در شهرستان میبد است که بعد از انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران و پس از محمد رضا رجایی بعنوان فرماندار شهرستان میبد، سکان اداره این شهرستان را در دست گرفته است.

خبرنگار نارین در روزهای پایانی سال ۱۳۹۶ به سراغ فرماندار میبد رفته است تا مهم‌ترین اقدامات انجام شده در حوزه‌های عمرانی، اقتصادی، اجتماعی، ورزشی و فرهنگی شهرستان از او جویا شود. در این گفت‌وگوی نسبتاً طولانی که در محل فرمانداری میبد صورت گرفت، سؤالاتی در خصوص دست‌آورد فرماندار میبد در دیدارهای اخیر وی با برخی وزیران، پروژه‌ی فاضلاب شهری، ثبت جهانی زیلوی میبد، حواشی جشنواره “حرکت و برکت” و چندین موضوع دیگر مطرح شد که در ادامه تقدیم نگاه شما مخاطبان محترم می‌شود.

دستاوردهای فرماندار میبد در دیدار با وزرا

فرماندار میبد با اشاره به دیدراهای اخیر خود با وزرای فرهنگ‌ و ارشاد، ورزش‌وجوانان و نیرو اظهار داشت: درخواست برق‌رسانی به مجموعه بنستان مورد موافقت وزیر نیرو قرار گرفت. همچنین به‌علت حساسیت موضوع بحران آب، درخواست استقرار آب‌شیرین‌کن در سطح شهر میبد نیز مطرح شد که معاون وزیر نیرو مأمور پیگیری آن شد.

فلاح در ادامه افزود: وزیر ورزش و جوانان با تأمین کف‌پوش سالن‌های ورزشی غدیر و جامعه معلولین و همچنین اختصاص مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان برای ایجاد چمن مصنوعی در میبد موافقت نمود.

وی اضافه کرد: تخصیص مبلغ محدودی برای کمک به هیأت‌های ورزشی شهرستان و همچنین قطعی‌شدن اعتبارات ورزشگاه بفروییه در سال ۹۷ در دیدار با وزیر ورزش صورت گرفت.

فلاح در خصوص دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد گفت: در این دیدار،  اعتبارات لازم جهت برگزاری سومین کنگره ملی شعر توحیدی در شهرستان میبد و همچنین پرداخت کمک‌های جزیی بلاعوض به کارهای فرهنگی به تأیید آقای سیدعباس صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی رسید.

برنامه‌های تدارک دیده‌شده برای مسافران نوروزی

فرماندار میبد سپس با اشاره به اینکه “میبد” در زمینه‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یک شهر برجسته‌ است، عنوان کرد: شهرداری میبد در قالب کارگروه ستاد هماهنگی خدمات سفر، جلسات مستمری برگزار نموده است و همچنین آموزش‌وپرورش موضوع اسکان مسافران نوروزی و استقرار کانکس راهنمای مسافران در کمربندی را به‌صورت جدی دنبال می‌کند.

وی در این‌باره افزود: قرار داشتن کمربندی در حاشیه شهر میبد موجب شده تعدادی از مسافران بدون بازدید از شهر میبد، از کنار این شهر عبور ‌کنند و برای حل این مسئله، مقرر شد چند تابلو برای راهنمایی و هدایت مسافران نوروزی به سمت میبد نصب شود.

فلاح ادامه داد: امیدواریم پروژه تأمین روشنایی مسیر ۲۲ کیلومتری ورودی شهر میبد و پل خورشید نیز تا عید نوروز، به میزان ۹۰ درصد پیشرفت داشته باشد.

عالی‌ترین مقام اجرایی دولت در شهرستان میبد درخصوص اسکان مسافرانی که قصد اقامت یک یا چند روز در این شهر را دارند، اظهار داشت: درحال حاضر وجود ۱۳ مجموعه بوم‌گردی در شهر میبد و همچنین آماده‌سازی هتل آبشار، ظرفیت اقامت ۱۲۰ نفر مسافران را ایجاد نموده است.

زیلوی میبد، همچنان در انتظار ثبت جهانی

فرماندار میبد در خصوص ثبت جهانی زیلوی میبد اذعان کرد: تاکنون ثبت جغرافیایی و ثبت ملی زیلوی میبد انجام شده است و در راستای ثبت جهانی، همایشی را در اردیبهشت ماه سال جاری برگزار خواهیم کرد.

وی افزود: برای ثبت جهانی زیلو، لازم است شهرداری میبد و سازمان میراث و صنایع دستی استان همکاری بیشتری داشته باشند.

فلاح با اشاره به وجود تقاضای مناسب برای زیلوی میبد گفت: درحال حاضر صادرات زیلو انجام نمی‌شود ولی باید با توجه به مسئله کیفیت و بسته‌بندی در عرضه زیلو، نیازهای عمده بازار را با قمیت مناسب برطرف نماییم.

ثبت جهانی میبد، رویایی دست‌یافتنی

فرماندار میبد در خصوص ثبت جهانی شهر میبد نیز ابراز داشت: کماکان عناصر و شاخص‌های لازم برای ثبت جهانی ایجاد نشده و باید در راستای ایجاد یک بسته جامع بازدید برای مسافران و احداث شاخص‌هایی مانند بازار و غیره تلاش کنیم.

وی در ادامه افزود: با همکاری میراث، زمینی به ارزش ۳۰۰ میلیون تومان برای ایجاد بازار کنار چاپارخانه میبد خریداری شده و ساخت‌وساز این بازار با اعتبار ۵۰۰  میلیون تومان، از فروردین سال آینده آغاز خواهد شد.

فلاح اضافه کرد: ۲۲۰ میلیون تومان نیز به‌منظور مرمت سمت راسته‌بازار میبد و حدود ۲۰ حجره در بازار سمت راست چاپارخانه اختصاص داده شده است.

لزوم همکاری و تعامل شهرداری و میراث فرهنگی

فرماندار میبد در خصوص تعامل میان نهادهایی مانند شهرداری و میراث فرهنگی و با اشاره به مسائلی که موجب قرار گرفتن شهر میبد در فهرست آثار ملی ایجاد شده است، گفت: به‌منظور مشخص کردن بافت‌های فرسوده و تاریخی میبد، شورایی با حضور کارشناسان میراث، شهرداری و نماینده فرمانداری تشکیل شده تا با همکاری بیشتر میان این سه ارگان، مشکلات مردم مرتفع شود.

وی ضمن قدردانی از همراهی مردم در مسئله نگهداری از بافت تاریخی و میراثی میبد عنوان کرد: درحال حاضر، ۲۲ آسیاب زیرخاکی در میبد وجود دارد که با همکاری شهرداری و اختصاص سالیانه مبلغ اندکی، می‌توان این آسیاب‌های زیرخاکی را دانه به دانه در هر سال استخراج کرد. چراکه میبد، شهر میراث آسیاب‌هاست

فاضلاب شهری میبد، گامی در جهت اقتصاد مقاومتی

فلاح در پاسخ به سؤال خبرنگار نارین در رابطه با شبکه فاضلاب شهری میبد عنوان کرد: مصرف آب در میبد به‌منظور شرب، فضای سبز شهری و بهداشت، برابر ۱۰۰۰ لیتر در ثانیه است و تلاش ما بر بازگرداندن ۱۲۰ لیتر این آب در چرخه مصرف صنعتی می‌باشد.

فرماندار میبد ادامه داد: این پروژه ملی در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و در آینده، کمک بسیار خوبی برای صنعت و اشتغال شهر میبد می‌باشد؛ چرا که کمبوده آب مشکلات زیادی را برای کارخانه‌ها ایجاد می‌نماید.

وی افزود: این پروژه، ۵ ساله بوده که ۲ سال از آغاز آن می‌گذرد و  فاز اول پروژه فاضلاب شهری میبد، در مدت یک سال و نیم آینده به بهره‌‎برداری خواهد رسید و میزان۶۰ لیتر آب در ثانیه به چرخه صنعت وارد می‌شود.

آموزش‌وپرورش و لزوم ایجاد نهضت نرم‌افزاری

فلاح با اشاره به این جمله از امام خمینی(ره) که “رجایی عقلش از علمش بیشتر است” تأکید کرد: ایجاد امکانات و سخت افزار، بدون داشتن نرم افزار و کار فرهنگی موجب خسران است.

فرماندار میبد تأکید کرد: از مدیریت آموزش‌وپرورش و معلمان دلسوز خواهشمندم در کنار توجه به مباحث تحصیلی، هُنر خوب زندگی کردن را به دانش‌آموزان بیاموزند و برای رساندن جامعه به سطح بالایی از عقلانیت تلاش کنند.

هر اداره، یک برنامه جامع

فلاح در پاسخ به سؤال خبرنگار نارین مبنی بر اینکه هر اداره را ملزم به اجرای یک برنامه جامع در سال کرده بودید، ابراز داشت: اداره آموزش‌وپرورش، ورزش و جوانان و جهاد کشاورزی در این راستا موفق بوده‌اند اما همچنان در این زمینه به تلاش بیشتری نیاز است و ۶۰ درصد از ادارات میبد در اجرای این طرح موفق نبوده‌اند.

مشکلات شهرک تلاش‌گران و طرح تفصیلی شهر میبد

فرماندار میبد در خصوص مسائل مربوط به شهرک تلاش‌گران میبد، ضمن قدردانی از شهرداری و شورای شهر میبد بخاطر کاهش قیمت پروانه ساخت‌وساز در این شهرک عنوان کرد: از اصناف می‌خواهیم تا مباحث مربوط به سند این مجموعه را پیگیری کنند تا مشکلات برطرف و هرچه زودتر به حق خود دست یابند.

وی در مورد مشکلات طرح تفصیلی شهر میبد نیز گفت: داشتن طرح تفصیلی برای هر شهر الزامی است، لذا باید ابتدا طرح تفصیلی نامناسب موجود را تعیین تکلیف و سپس نسبت به تجدید نظر و آغاز طرح تفصیلی جدید اقدام نمود.

جشنواره حرکت و برکت و حاشیه‌های آن

رییس شورای تأمین شهرستان میبد در خصوص جشنواره ملی حرکت و برکت و برخی از برنامه‌های حاشیه‌ساز آن گفت: اگرچه مدیریت بهتر برخی از برنامه‌های این جشنواره لازم بود، اما ۹۰ درصد از برنامه‌ها به‌خوبی برگزار شد و اکثریت مردم نسبت به آن رضایت داشتند.

فلاح ضمن اشاره به این نکته که در خلال برگزاری جشنواره، نسبت به برخی حرکات مخالف عرف و شرع تذکر جدی داده است، عنوان کرد: نسبت به اجرای برنامه‌ها با رعایت موازین شرعی و عرفی تأکید کرده بودم اما به نظر اینجانب هنجارشکنی به آن معنایی که منعکس شد در این جشنواره رخ نداده است و از دوستان انتظار داشتم اعتراض خود را در حین برگزاری این جشنواره بیان کنند و لزومی بر صدور بیانیه نبود.

وی با بیان اینکه در شریعت مقدس اسلام همان‌گونه که در مرثیه اهل بیت عصمت و طهارت و بزرگان دینی، توصیه به عزاداری و تحزن گردیده، افزود: در مقابل در موالید و اعیاد آنان نیز سفارش به مدیحه سرایی و شادی شده است. به عبارت دیگر همان گونه که عزاداری از اعمال و مراسمات مؤکد در اسلام به شمار می‌رود و اجر و ثواب اخروی دارد، شادی و فرح نیز از ضروریات اسلامی محسوب می‌شود و این دو در عرض یکدیگر قرار دارند، اما برکسی پوشیده نیست که در هر دو، رعایت عرف و شئون اسلامی ضرورت دارد.
فلاح گفت: این برنامه به صورت کشوری توسط فدراسیون ورزش های روستایی و بازی های بومی، محلی در بخش‌های مختلف شامل پخت نان محلی، بازی های بومی – محلی، قصه‌گویی مادربزرگ‌ها با لباس‌های محلی و خاص هر استان تدارک دیده شوده بود و قبل از برگزاری آن، جلسات متعددی تشکیل و هماهنگی‌های لازم انجام شد، حتی شب قبل از مراسم نیز با توجه به دغدغه هایی که به دلیل برگزاری بخش عمده این مراسم توسط بانوان داشتیم، تذکرات قانونی و لازم در خصوص برقراری نظم وبه ویژه رعایت شئون اسلامی به مدیران برگزار کننده و مدعوین مراسم داده شد.
فرماندار میبد خاطرنشان کرد: اما علی رغم همه پیش بینی ها، توصیه ها و تذکراتی که داده شد، متاسفانه شاهد حواشی و عدم رعایت بعضی از شئونات توسط معدود افراد شرکت کننده در مراسم بودیم که بنده شخصاً و در همان لحظه برخورد نموده و از ادامه آن جلوگیری کردم.

وی با بیان این‌که من نیز خود را بسیجی و مدیون شهدا می‌دانم، افزود: همگی باید نسبت به موازین شرعی و عرفی پایبند بوده و مسائل شرعی را رعایت کنیم.

وی ضمن اعلام اینکه حواشی رخ داده در این مراسم کاملاً اتفاقی و غیرقابل پیش بینی بوده است، گفت: قطعاً با تمهیدات بیشتری که در آینده در نظر گرفته خواهدشد، ضمن تقویت و تلاش در جهت افزایش شادی و نشاط اجتماعی و اجرای برنامه ها و مراسمات مفرح، مسئولین و برگزارکنندگان این گونه مراسمات تلاش خویش را به کارگرفته تا دیگر شاهد حواشی این چنینی نبوده و شاهد این گونه برنامه ها به شیوه مطلوب خواهیم بود.

فرماندار میبد در پایان ابراز داشت: به برکت نظام اسلامی، مردم ایران بصیر و آگاه هستند و امیدواریم حساسیت‌هایی که نسبت به حواشی این جشنواره وجود دارد، نسبت به سایر مشکلات فرهنگی-اخلاقی و فساد اداری نیز وجود داشته باشد.