دادستان میبد با اشاره به حرکات غیرشرعی و غیرقانونی تعداد معدودی از افراد شرکت‌کننده در جشنواره حرکت و برکت در میبد، گفت: در صورت تکرار چنین اتفاقاتی با مجرمین و متخلفین براساس قوانین کشور برخورد قضایی قاطع صورت خواهد گرفت.

حمیدرضا جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار نارین، با اشاره به برخی حواشی صورت گرفته در جشنواره‌ی ملی حرکت و برکت که روز جمعه – ۴ اسفندماه ۹۶- در شهرستان میبد برگزار شد، اظهار داشت: حرکات موزون تعداد معدودی از افراد شرکت‌کننده که اهل میبد نیز نبودند، برخلاف موازین شرعی، قانونی، اخلاقی و ناسازگار با عرف جامعه مذهبی میبد بوده است.

وی افزود: متأسفانه در لحظه وقوع این وقایع، گزارشی به ما ارائه نشد و این مسئله باعث شد تا به دستگاه‌های انتظامی، امنیتی و همچنین مسئولین ستاد امربه‌‍معروف و نهی‌ازمنکر شهرستان میبد تذکر داده شود، چراکه در صورت ارسال گزارش، دستور قضایی لازم صادر می‌شد.

جعفری اضافه کرد: واحد حراست فرمانداری میبد نیز قبل از برگزاری این همایش، تذکرات لازم در خصوص موضوع حجاب را به گروه‌های میهمان داده بود.

وی همچنین با اشاره به تذکرات شخص فرماندار به هنجارشکنان در زمان برگزاری مراسم ادامه داد: قطعاً در صورت تکرار چنین اتفاقاتی با مجرمین و متخلفین براساس قوانین کشور برخورد قضایی قاطع صورت خواهد گرفت.

دادستان میبد خاطرنشان کرد: به‌منظور جلوگیری از تکرار چنین اتفاقات ناشایستی در برنامه‌های آینده، شورای تأمین شهرستان با توافق همه اعضا تمهیدات ویژه‌ای را به تصویب رسانده است.

وی در تشریح مصوبه شورای تأمین شهرستان گفت: مقرر شد مسئولین برگزارکننده‌ی این نوع برنامه‌ها، یک نسخه لوح فشرده از مراسم مورد نظر که در شهرهای دیگر اجرا شده ارئه دهند تا مورد بررسی قرار گیرد.

دادستان میبد افزود: همچنین مقرر شده است تحقیقات لازم توسط واحد حراست فرمانداری میبد از فرمانداری شهرهایی که سابقه اجرای آن برنامه را داشته‌اند، انجام شود تا درصورت عدم مغایرت با شئونات شرعی و روحیات مذهبی مردم میبد، مجوز برنامه صادر شود.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار نارین در خصوص علت ورود دادستانی تهران به هنجارشکنی‌های اخیر برج میلاد و همچنین عدم ورود دادستانی میبد به هنجارشکنی‌های جشنواره حرکت و برکت اظهار داشت: احضار مقامات مسئول موضوع ماده ۳۰۸ قانون آیین دادرسی کیفری در صلاحیت دادسرا و دادگاه‌های کیفری مراکز استان‌ها بوده و از صلاحیت دادسرای شهرستان خارج است.

جعفری اضافه کرد: همچنین واکنش فرماندار میبد و تذکر وی به هنجارشکنان قابل قیاس با سکوت ناظران و شاهدان هنجارشکنی در برج میلاد که هیچ‌گونه واکنشی نداشته‌اند، نمی‌باشد.

دادستان میبد با بیان این نکته که تذکرات لازم از سوی دادستانی به مسئولان داده شده، افزود: برخی شایعه می‌کنند که هیچگونه اقدامی از سوی دادستانی انجام نشده که این مطلب کذب بوده و ناشی از عدم آگاهی است.

جعفری با اشاره به عناصر قانونی، مادی و معنوی بعنوان عناصر سه‌گانه جرم عنوان کرد: حواشی رخ‌داده در جشنواره حرکت و برکت خارج از تصور و پیش‌بینی برگزارکنندگان بوده و همچنین هیچ‌گونه سوءنیتی از جانب برگزارکنندگان احراز نشده است؛ بنابراین عنصر معنوی مخدوش بوده و اتهامی متوجه مسئولان مربوطه نیست.

دادستان میبد با بیان این نکته که در تفسیر قوانین و تعیین مصادیق مجرمانه باید دقت نظر ویژه‌ای داشته باشیم، گفت: حرکات خلاف شرع صورت‌گرفته در جشنواره حرکت و برکت از مصادیق ترویج و تشویق فساد و فحشا نیست، بلکه از مصادیق انجام عمل حرام در انظار عمومی بوده که مشمول ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی می‌باشد.

وی افزود: از آنجا که حواشی رخ داده در این جشنواره به‌صورت خودسرانه توسط افراد معدودی صورت گرفته است، مجازات مسئولان برگزارکننده بخاطر تخلف دیگران، برخلاف عدالت اسلامی است.

دادستان میبد در پایان ضمن ابراز امیدواری درخصوص عدم تکرار چنین اتفاقات ناشایستی تأکید کرد: امیدواریم با برنامه‌ریزی و هماهنگی بیشتر و همچنین تمهیدات درنظر گرفته شده شاهد تکرار این معضلات نباشیم.

نارین-تلگرام