رییس اداره اوقاف و امور خیریه میبد با اشاره به اینکه بیش از ۲ هزار دانش‌آموز بی‌بضاعت در این شهرستان وجود دارد، گفت: در زمینه ساخت مدرسه، اقدامات خوبی صورت گرفته است ولی درخصوص کمک به دانش‌آموزان بی‌بضاعت، موقوفات مناسبی وجود ندارد.

خلیل دلاوری در گفت‌گوی اختصاصی با خبرنگار نارین با اشاره به آمار موقوفات این شهرستان ابراز داشت: درحال حاضر ۱۸۰۰ موقوفه در شهرستان میبد با بیش از ۵ هزار رقبه وجود دارد که حدود ۷۰۰ مورد از این تعداد به صورت غیرمتصرفی اداره می‌شود.

وی در خصوص اجرای نیات موقوفات در شهرستان میبد گفت: در سال گذشته، به‌میزان ۳۸۰ میلیون تومان اجرای نیت داشته‌ایم.

دلاوری در تشریح این مطلب افزود: ۳۲ میلیون تومان در حوزه اجتماعی، ۳۰ تومان در حوزه خیریه و همچنین ۹۸ میلیون تومان در حوزه مساجد هزینه شده است.

رییس اداره اوقاف میبد خاطرنشان کرد: درآمد موقوفات وابسته به بقاع امامزادگان در سال گذشته، ۲۱ میلیون ۲۰۰ هزار تومان بوده است و همچنین درآمد کل حاصل از موقوفات، حدود ۶۰۰ میلیون تومان بوده است.

وی ادامه داد: در مدت اخیر، کمک‌های عمرانی نیز به اداره اوقاف سپرده شده که تاکنون حدود ۱۰ مسجد پوشش داده شده است.

دلاوری اضافه کرد: از دهه وقف سال گذشته تاکنون، ۱۰ مورد وقف جدید صورت گرفته است.

دلاوری در خصوص نیازهای شهرستان میبد که به‌منظور وقف از اولویت بیشتری برخوردار هستند، گفت: نیازمندی‌های جامعه شهرستان، اشتغال و ازدواج جوانان، ورزش، کمک هزینه جهیزیه و مسکن، حوزه‌های علمیه و همچنین آموزش‌وپرورش، بهداشت و سلامت نیازمندان، تربیت حافظان قرآن و همچنین ترویج علوم قرآنی و درنهایت موقوفات جهت کمک به ترافیک شهری می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۲ هزار دانش‌آموز بی‌بضاعت در شهرستان میبد وجود دارد، اظهار داشت: در زمینه ساخت مدرسه، اقدامات خوبی صورت گرفته است ولی درخصوص کمک به دانش‌آموزان بی‌بضاعت، موقوفات مناسبی وجود ندارد.

دلاوری با قدردانی از مسئولان آموزش‌وپرورش شهرستان میبد بخاطر پرداخت بدهی‌های خود عنوان کرد: با تعاملات صورت‌گرفته، آموزش‌وپرورش میبد بیش از ۱۴۰ میلیون تومان از بدهی‌های معوق را در سال گذشته پرداخت نمود.

وی همچنین در خصوص طلب اداره اوقاف از شهرداری میبد گفت: در جلساتی که با حضور مسئولان مربوطه برگزار شد، این موضوع پیگیری و لیست پلاک‌های وقفی برای شهرداری ارسال شد و رویکرد شهردار محترم در این خصوص، رویکرد مثبتی است.

این مقام مسئول در پاسخ به سؤال خبرنگار نارین در خصوص رها شدن برخی از اراضی وقفی در حاشیه معابر اذعان کرد: سیاست متمرکز سازمان اوقاف کشور، عدم واگذاری زمین خام و اعیانی‌ها می‌باشد چراکه کار موجب ادا نشدن حق وقف و متضرر شدن موقوفات وقف است.

دلاوری با اشاره به ادا نشدن حق وقف توسط برخی افراد خاطرنشان کرد: بنیاد توسعه و عمران سازمان وقف کشور با شناسایی موقوفات، در راستای اجرای نیات وقف اقدام به سرمایه‌گذاری می‌نماید.

وی افزود: درحال حاضر آمادگی داریم تا درخواست افرادی را که متقاضی سرمایه‌گذاری در بخش موقوفات هستند، پیگیری نماییم.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه میبد در ادامه با اشاره به اینکه موقوفات در این شهرستان مورد بی‌توجهی قرار گرفته است، گفت: حدود ۵۰ درصد از متصرفین در وقف به اداره اوقاف مراجعه نمی‌کنند. همچنین موقوفات شناخته نشده زیادی وجود دارد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه شناسایی موقوفات و احیاء آن‌ها، مشکلات زیادی را حل خواهد نمود، اظهار داشت: چنانچه با همکاری بخش مردمی از جمله بسیج محلات، شناسایی موقوفات و متصرفین صورت گیرد، این مسئله با سرعت بیشتری حل خواهد شد.

دلاوری ادامه داد: به منظور فرهنگ‌سازی و آگاهی بیشتر مردم با حقوق موقوفات، همکاری قشر روحانی و همچنین رسانه‌های شهرستان مورد نیاز است.

وی افزود: اداره اوقاف شهرستان میبد در مناسبت‌های گوناگون و به‌منظور اطلاع‌رسانی در مورد وقف، اقدام به توزیع بروشور و همچنین برگزاری نمایشگاه‌هایی در سطح شهرستان نموده است ولی این اقدامات کافی نیست.

دلاوری در پاسخ به سؤال خبرنگار نارین در خصوص برخی پروژه‌های خیری ساخت مدرسه که بدون تنظیم وقفنامه صورت گرفته است، گفت: در این خصوص اطلاعات لازم به خیرین محترم ارائه شده تا مجوزهای لازم را از مجاری قانونی دنبال کنند و لازم است در صورت امکان، زمین وقف با هماهنگی اداره اوقاف و انجام مراحل قانونی واگذار شود.

وی اضافه کرد: تهیه وقف‌نامه موجب ثبات و همچنین اتقان موقوفات است و مستند شدن آن در سیستم اداره اوقاف، از بروز مشکلات در آینده جلوگیری می‌نماید.

رییس اداره اوقاف و امور خیریه میبد عنوان کرد: از متولیان محترم موقوفات تقاضا داریم به‌منظور ادا کردن حق موقوفات و اجرای نیات آن‌ها، اداره اوقاف را مدتی قبل از فرارسیدن زمان اجرای وقف در جریان کار قرار دهند.

دلاوری در پایان اظهار داشت: از افرادی که تصمیم به وقف دارند خواهشمندیم به‌منظور اثرگذاری بیشتر موقوفات، با دید وسیع‌تری مانند خیر یا بِر نیت کنند و وقف خود را محدود به یک زمان و یا محله خاص ننمایند.