گرچه هنوز به نظر می‌رسد بافت تاریخی این شهر، نیازمند اقداماتی است که بتواند نظر صاحب‌نظران در یونسکو را به خود جلب کند، اما ارسال پرونده می‌تواند یک گام در مسیر جهانی شدن میبد باشد.

به گزارش پایگاه خبری نارین، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در مورد موارد مطرح شده درباره جهانی شدن بافت تاریخی میبد به خبرنگار مهر گفت: بافت تاریخی میبد در سال ۲۰۰۷ در فهرست موقت میراث جهانی قرار گرفت و از آن سال، تلاش‌هایی برای ثبت جهانی این بافت آغاز شد.

فاطمه دانش یزدی تصریح کرد: جهانی شدن بافت تاریخی گرچه کار دشواری است اما امکان‌پذیر است ولی نیازمند طرح و برنامه و اعتبار و اجرا است.

وی افزود: کشور ما در یونسکو سالانه تنها یک سهمیه برای جهانی شدن دارد، یعنی هر سال فقط یکی از آثار و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی کشور ما امکان رسیدن به مرحله ثبت جهانی را دارد بنابراین نباید این فرصت با اقدامات نیمه‌کاره از بین برود.

دانش یزدی تاکید کرد: تلاش‌ها در بافت تاریخی میبد آغاز شده اما مشخص نیست چه زمانی به نتیجه برسد اما به نظر می‌رسد بتوان پرونده بافت تاریخی میبد را در سال ۲۰۲۰ تکمیل و به یونسکو ارسال کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد یادآور شد: ثبت ملی بافت تاریخی میبد در سال ۱۳۷۹ انجام شده و امیدواریم با اقداماتی که در این بافت در حال انجام است، این پرونده به زودی در اولویت دفتر تدوین پرونده‌های ثبت جهانی سازمان میراث فرهنگی کشور قرار گیرد.

به طور مسلم، ثبت جهانی بافت تاریخی میبد می‌تواند یک اتفاق خوشایند دیگر برای استان یزد در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری رقم بزند اما موضوع حائز اهمیت، رساندن شرایط بافت تاریخی این شهر به حداقل استانداردها است ضمن اینکه مردم ساکن در این بافت‌ها نیز باید با همکاری و همراهی خود، گام اصلی را در مسیر جهانی شدن بردارند.

گفتنی است بافت تاریخی میبد دارای پیشینه ۷ هزار ساله است و این شهر از آنجا که دومین مرکز شهری و تجاری استان یزد محسوب می‌شود، می‌تواند به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری مطرح باشد. آثار ارزشمند موجود در این بافت نظیر نارین قلعه، کاروانسرای شاه‌عباسی، چاپارخانه، یخچال خشتی و ده‌ها اثر و جاذبه تاریخی دیگر، همچنین بناهای موجود در بافت تاریخی که بسیاری از آنها اصیل و دارای ارزش تاریخی هستند، مسئولان استان را پیگیر ثبت جهانی این بافت کرده است.