روستای مرور در شهرستان میبد یکی از بی‌نظیرترین مناطق محیط زیست کشور و از مناطق شکار ممنوع است که گردشگران زیادی از تهران و سایر کشور برای بازدید به این روستای کوچک عزیمت می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری نارین، روستای مرور از توابع بخش بفروئیه شهرستان میبد در استان یزد ایران است و قدمتی نزدیک به دویست سال دارد. قرار گرفتن این روستا در ۲۱ کیلومتری میبد (۵۹۰ کیلومتری تهران) که یکی از بی نظیرترین مناطق محیط زیست کشور و از مناطق شکار ممنوع می باشد منجر شده تا گردشگران و طبیعت دوستان زیادی از تهران و سایر کشور از این روستای کوچک با جمعیت ۲۰ نفر، دیدن کنند.

این روستا بافت قدیمی آنچنانی ندارد و تعدادی از اتاق ها از سنگ و گل با سقف خشتی مربوط به بیش از دویست سال قبل و اکثر خانه‌ها با آجر و سقف ضربی ساخته شده است، ۲۵ باب خانه و جمعیت ساکن تقریبا ۲۰ نفر می باشد.

وجود چندین (بوکن) در کنار مزرعه نشان از سابقه دیرینه دامدارى در این منطقه می باشد. «بوکن به حفره‌هاى بزرگ زیر زمینى گفته می‌شود که با دست حفارى و از آن براى نگه دارى دام و گاهاً اسکان خود انسان استفاده می شده است.»

اقامتگاه بوم گردی عمه رباب میبد در این روستا قرار دارد. عمه رباب یک نمونه از هزاران زن روستایی و پر از احساس ایرانی است. ساده، بی آلایش و صمیمی. او که تمام سالهای کودکی، نوجوانی و جوانیش را فقط به چوپانی گذرانده و نیز از روی حس مسئولیت بجای ازدواج و تشکیل خانواده مستقل برای خود، پرستاری از مادر پیر و بیمارش را انتخاب نموده است و به قول یزدیها (پای مادر نشسته) از وقتی یادش می‌آید «عمه» صدایش کرده‌اند؛ به همین خاطر اقامتگاهش را «عمه رباب» نامیده‌اند.

عمه‌رباب اکنون در آستانه ٨٠ سالگی است و دیگر توان به چراگاه بردن گوسفندانش را ندارد اما هنوز ساعتها در کنار آنان به نوازش و تیمارشان می ‌پردازد.

عکس: الیاس دهقانی