مسئول امور دام و عشایر جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: طی چند سال گذشته پرورش اسب در این شهرستان علاقه مندان زیادی یافته، به طوری که تعداد اسب این شهرستان از ۲۰ رأس به ۲۵۰ رأس افزایش داشته است.

به گزارش پایگاه خبری نارین، جواد شمس مسئول امور دام و عشایر جهاد کشاورزی ابرکوه؛ در گفتگو با خبرنگار سرو ابرکوه اظهار کرد: صنعت اسب در عین حال که دارای گردش مالی بالایی است به عنوان یک صنعت پول ساز شناخته شده و در اشتغال زایی نقش زیادی دارد.

وی افزود: اشتغال زایی از جنبه های متفاوت از جمله تولید، نگهداری، آموزش و سایر خدمات وابسته به آن می باشد و کشور عزیزمان ایران زادگاه بهترین نژادهای اسب دنیاست نژادهایی از جمله عرب، ترکمن، دره شور، کرد و … اسب های ایرانی دارای اصالت و قدرت خاصی هستند که دارای برتری نسبت به نژادهای خارجی می باشند.

شمس با تاکید بر اینکه پرورش اسب در استان یزد از قدیم الایام رواج داشته است ادامه داد: هم اکنون از جمعیت ۷۵۰۰ رأسی اسب عرب کشور، حدود ۶۰ درصد آن در استان یزد وجود دارد و علاوه بر اسب عرب نژادهایی مثل دره شور نیز چند سالی است که علاقه مندان زیادی در استان پیدا کرده است.

مسئول امور دام و عشایر جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: شهرستان ابرکوه پتانسیل های زیادی برای پرورش اسب دارد که می توان به مجاور بودن به استان های اصفهان، یزد، فارس و قرار گرفتن در مرکز محورهای مواصلاتی این استان ها، قطب کشاورزی بودن استان و دسترسی آسان به علوفه مناسب، دارا بودن علاقه مندان زیاد به این فعالیت و … نام برد.

وی تاکید کرد: به هر شکل پرورش اسب، صنعتی پول ساز و اشتغال زاست که می تواند در زمینه های مختلف از جمله تولید، نگهداری، آموزش برای مسابقات و سایر خدمات وابسته به شکل اقتصادی پرورش یابد.

شمس خاطرنشان کرد: طی چند سال گذشته پرورش اسب در این شهرستان علاقه مندان زیادی پیدا کرده است به طوری که تعداد اسب این شهرستان از ۲۰ رأس به ۲۵۰ رأس افزایش پیدا کرده است و در حال حاضر حدود ۸۰ اسب عرب در شهرستان وجود دارد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه لازم است برنامه ریزی لازم در خصوص توسعه این صنعت صورت پذیرد افزود: باید زیرساخت های لازم از جمله زمین و تسهیلات برای سرمایه گذاران فراهم گردد و دوره های آموزشی مناسب برای علاقه مندان فراهم و آموزش های لازم به آنها داده شود.

وی در پایان بیان داشت: به منظور توسعه این فعالیت، لازم است همایش ها و جشنواره ها در طول سال در شهرستان برگزار گردد و امید است با برنامه ریزی صورت گرفته شاهد پیشرفت این صنعت در شهرستان باشیم.