انتخابات پارلمانی لبنان با مشارکت حدود ۵۰ درصد از واجدان شرایط رای دادن برگزار شد که نتایج غیررسمی از پیروزی قاطع فهرست‌های حامی محور مقاومت حکایت می‌‌کند.

به گزارش پایگاه خبری نارین، ساعت ۷ صبح به‌وقت بیروت (۸:۳۰ به‌وقت تهران) صندوق‌های رأی‌گیری، به‌روی رأی‌دهندگان لبنانی بازگشایی شد و این انتخابات تا ساعت ۱۹ به‌وقت محلی (۲۰:۳۰ به‌وقت تهران) ادامه داشت و با وجود درخواست شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب  الله برای تمدید انتخابات، دست‌اندرکاران و برگزار کنندگان انتخابات که وابسته به جریان ۱۴ مارس هستند، با این درخواست مخالفت کردند.

پارلمان لبنان ۱۲۸ کرسی دارد که برای یک دوره چهارساله انتخاب می‌شود و فراکسیون اکثریت پارلمانی نیازمند دست‌کم ۶۵ کرسی است تا بتواند تصمیمات مورد نظر خود را در امور داخلی این کشور عملی کند.

۵۹۷ نفر برای تصدی کرسی‌های پارلمانی با هم رقابت می‌کنند که ۸۶ نفر از آنها زن هستند که نسبت به انتخابات‌های گذشته در لبنان یک رقم بی‌سابقه است. تعداد نمایندگان زن در پارلمان کنونی لبنان ۴ نفر است.

تعداد افراد واجد شرایط رأی دادن ۳٫۷ میلیون نفر است. سن رأی‌گیری در این کشور ۲۱ سال است.

مجلس کنونی لبنان که از سال ۲۰۰۹ کار خود را آغاز کرده، در نتیجه فضای ملتهب سیاسی دو بار و آن‌هم به‌مدت تقریباً یک دوره کامل، خود را تمدید کرده بود تا بعد از مدت‌ها شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور باشیم.

این انتخابات برای اولین بار بر اساس قانون نسبیت برگزار می‌شود که کشور را به ۱۵ حوزه انتخاباتی تقسیم کرده تا از این میان ۱۲۸ نماینده که نیمی از آنها مسلمان و نیم دیگر مسیحی هستند، به پارلمان راه پیدا کنند. تعداد کرسی‌های مسلمانان ۶۴ کرسی است که ۲۷ کرسی به اهل تسنن و ۲۷ کرسی به شیعیان اختصاص داده شده و ۸ کرسی نیز متعلق به دروزی‌ها و ۲ کرسی تحت اختیار علوی‌ها است. در سهمیه مسیحی‌ها نیز ۳۴ کرسی به مارونی‌ها اختصاص دارد و ۱۴ کرسی در اختیار مسیحیان ارتودوکس است. ۸ کرسی نیز به مسیحیان کاتولیک و ۶ کرسی به ارمنی‌ها و یک کرسی به انجیلی‌ها و یک کرسی دیگر به سایر اقلیت‌های مسیحی اختصاص داده شده است.

در حال حاضر و در نتیجه انتخابات برگزارشده در سال ۲۰۰۹ فراکسیون المستقبل به‌رهبری سعد حریری ۲۶ کرسی، فراکسیون جنبش آزاد ملی به‌رهبری جبران باسیل ۱۹ کرسی، فراکسیون جنبش امل به‌رهبری نبیه بری ۱۳ کرسی، فراکسیون حزب‌الله لبنان ۱۲ کرسی، فراکسیون حزب نیروهای لبنانی ۸ کرسی و فراکسیون حزب سوسیالیست ترقی‌خواه لبنان نیز ۷ کرسی را در اختیار دارند.