گویا با خروج یک‌جانبه آمریکایی‌ها از برجام، آلمانی‌ها نیز به قولی دبّه درآورده‌اند و قرار نیست به وعده خود در ساخت بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور در شهرستان میبد عمل کنند.

نارین‌خبر – حتما شنیده‌اید که از قدیم گفته‌اند «با حلواحلوا کردن دهان شیرین نمی‌شود!» گزارش پیش‌رو درخصوص تلاش برای احداث یک پروژه دهن‌پرکن در شهرستان میبد است که قرار بود با دل‌بستن به جیب خارجی‌ها رقم بخورد، اما از آنجا که همه مسائل کشور و به قول بعضی‌ها حتی آب‌خوردن ما نیز به پدیده‌ای به نام «برجام» گره خورده است، این امر محقق نشد. بله. شنیده‌های نارین‌خبر حاکی است ساخت بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی کشور که قرار بود با کلنگ‌ آلمانی‌ها در میبد انجام شود به سرانجام نرسیده و دقیقا حکایت این ضرب‌المثل قدیمی است.

مهرماه ۱۳۹۵ بود که بحث ساخت دومین نیروگاه خورشیدی با سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در استان مخابره گردید و قرار شد با مجوزی که در دویست‌وپنجمین جلسه هیئت سرمایه‌گذاری خارجی از سوی سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران صادر شده است، یک شرکت آلمانی اقدام به تأسیس نیروگاه خورشیدی بزرگ در شهرستان میبد نماید.

دقیقا یکسال بعد، یعنی مهرماه ۱۳۹۶ با حضور سرمایه‌گذاران ایرانی و آلمانی کلنگ احداث این پروژه که از آن به عنوان بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی کشور یاد می‌شد با کف و سوت مسئولان در شهرستان میبد به زمین خورد.

قرار بود این نیروگاه خورشیدی در جاده میبد – ندوشن و در زمینی به مساحت ۱۵ هکتار توسط بخش خصوصی احداث شود تا به میزان ۱۰۰ مگاوات برق در جهت مصارف خانگی تولید کند و با تکمیل آن حدود۵۰۰ شغل مستقیم و سه هزار شغل غیرمستقیم برای منطقه میبد و یزد ایجاد شود.

مسئولان امر در زمان شروع این نیروگاه خورشیدی وعده دادند که فاز اول این پروژه تا پایان همان سال (۱۳۹۶) به بهره‌برداری می‌رسد و برق آن در شبکه توزیع قرار می‌گیرد، اما گویا این پروژه که آن زمان با آب و تاب زیادی از آن یاد می‌شد و شرکت آلمانی دخیل را یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری بین‌المللی در زمینه توسعه نیروگاه‌های فتوولتائیک خورشیدی در کشور آلمان و در شهر مونیخ می‌دانستند، متوقف شده است و با خروج یک‌جانبه آمریکایی‌ها از برجام، آلمانی‌ها نیز به قولی دبّه درآورده‌اند و قرار نیست به وعده خود در ساخت این نیروگاه عمل کنند.

جالب است بدانید روز گذشته رضا اردکانیان -وزیر نیرو- در جریان سفر خود به استان یزد، کلنگ احداث یک نیروگاه ۳۰ مگاواتی با سرمایه ارزی ۲۳ میلیون یورو و سرمایه ریالی ۳۰۰ میلیارد ریال با مشارکت بانک توسعه تعاون با میزان تولید برق سالانه ۵۸٫۲۶۷ مگاوات ساعت را در شهرستان مهریز به زمین زد و با حضور وی از نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی غدیر در این شهرستان بهره‌برداری شد.

نارین‌خبر پاسخ مسئولان را در این خصوص منتشر می‌کند.