مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه، از تاکستان‌ها به عنوان مناطق کم آبخواه یاد کرد و گفت: برداشت محصول انگور از 250 هکتار باغ‌های این شهرستان آغاز شد.

به گزارش پایگاه خبری نارین، مهدی غیب‌الهی در گفت‌وگو با ۱۵ دی، متوسط تولید این محصول در هر هکتار را ۱۲تن و در بعضی از باغ ها تا ۲۴ تن در واحد سطح یاد کرد.

وی پیش بینی کرد که امسال چهار هزار و ۱۵۰ تن محصول انگور تولید و علاوه بر بازار مصرف این شهرستان به بازار شهرهای هم جوار نیز عرضه شود.

غیب‌الهی انواع انگور تولیدی ابرکوه را بیشتر ریش بابا، مثقالی، عسکری، شاهانی و یاقوتی ذکر کرد و افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی برداشت این محصول از مرداد ماه آغاز و تا اواخر شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

مدیر جهاد کشاورزی، با اشاره به اینکه باغداران منطقه از تاکستان ها نیز آبغوره و سرکه سنتی تهیه می کنند خاطر نشان کرد: عرضه آن در بازار با قیمت مناسب صورت می گیرد و برای باغداران توجیه اقتصادی دارد.

هم اکنون ۶۴۸ حلقه چاه کشاورزی و ۱۳ رشته قنات، آب بخش کشاورزی دشت‌ های ابرکوه و چاه‌گیر را تامین می کند و به دلیل خشکسالی بسیاری از قنات ها خشک شدند.

۳۵ درصد اشتغال مردم ابرکوه وابسته به فعالیت های کشاورزی ، دامداری و دامپروری است و هفت هزار و ۵۰۰ خانوار از این طریق امرار معاش می کنند.

سطح زیرکشت محصول زراعی و باغی شهرستان ۱۵ هزار هکتار است که سالانه ۱۹۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی تولید و بخشی از هزینه های زندگی آنها را تامین می کند.