در واقع هر آنچه ما دور می‌ریزیم در چرخه مدیریت پسماند که شامل استفاده مجدد، بازیافت و بازیابی است ارزشمند می‌باشد.

نارین‌خبر » امروزه به دلیل تغییر در سبک زندگی مردم مشاهده می‌شود بسیاری از ملزومات زندگی که هنوز دارای عمر مفید هستند دور ریخته می‌شود؛ این درحالی است که در فرهنگ گذشته ما تا حد امکان از آن وسایل استفاده می‌شد. این تغییر در نگرش مردم باعث تغییر در رفتار شده و به مرور زمان دستمال‌های پارچه ای، کیسه‌های کاغذی، زنبیل، خورجین، ظروف فلزی جای خود را به کیسه‌ها و ظروف یکبار مصرف پلاستیکی داده است که حاصل آن حجم زیادی پسماند می‌باشد.

جمع‌آوری و دفن زباله هزینه زیادی را به شهر و شهروندان تحمیل کرده است. در بسیاری از کشورهای توسعه یافته با مدیریت پسماند، این معضل را به فرصت تبدیل کرده‌اند به طوری‌که بعضاً دفن پسماند را به صفر کاهش داده‌اند و راه بازیافت و بازیابی را در پیش گرفته‌اند موفقیت این کشور جز با همکاری و همفکری مردم و مسئولین شکل نگرفته است که این مهم لازمه ی مدیریت پسماند در شهرهای کشور ما نیز می‌باشد.

اولین گام در همکاری مردم و مسئولین شهری آگاهی از اهمیت و ارزش کاری است که قرار است انجام بدهند ما با مدیریت پسماند می‌خواهیم به اقتصاد کشور کمک کنیم، بهداشت و سلامت عمومی را ارتقا دهیم، منابع استراتژیک طبعی خود را حفظ کنیم، محیط زیست خود را کمتر دستخوش آلودگی قرار دهیم، سرمایه خوبی برای آیندگان به یادگار بگذاریم، به قطعی برق و به کمبود آب در شهرهای کشور پایان دهیم، کاهش هزینه حمل و دفن پسماند و افزایش اعتبارات بهسازی و عمرانی شهر داشته باشیم.

حال برای شما سوال می‌شود چه طور و چگونه؟ این ها شعار نیست شما با یک مثال ساده به خوبی متوجه می‌شوید خیلی هم به واقیعت نزدیک است روزانه همه ما مقدار زیادی پسماند تولید می‌کنیم که حاوی کاغذ، پلاستیک، شیشه، فلزات و… است آیا می دانید برای تولید یک تن کاغذ ۱۷ اصله درخت تنومند جنگلی  که سالیان سال می توان از منظره آن بهره جست دی‌اکسیدکربن از هوا می‌گیرد و اکسیژن تولید و سلامتی را برای ما به ارمغان می‌آورد باید قطع شود حال اگر کاغذ بازیافت شود ۴۰درصد در مصرف آب و ۶۴ درصد در مصرف انرژی صرفه‌جویی کرده‌ایم، در واقع هر آنچه ما دور می‌ریزیم در چرخه مدیریت پسماند که شامل  استفاده مجدد، بازیافت و بازیابی است ارزشمند می‌باشد برای درک عمقیق تر و بهتر شما باز نکاتی قابل تأمل را ذکر می‌کنیم.

آیا می‌دانید می‌توان با بازیافت یک قوطی آلومینومی آبمیوه ۹۵درصد در مصرف انرژی  صرفه جویی کنیم.

آیا می‌دانید اگر روزانه در خریدهایمان از گرفتن ۴ کیسه پلاستیکی متوسط جلوگیری کنیم روزانه در شهر ما ۲۰ میلیون تومان سرمایه خود را به دور نریخته‌ایم.

آیا می‌دانید با کاهش استفاده و بازیافت پسماندهای پلاستیکی چه حجم زیادی به صادرات پتروشیمی افزوده می‌شود و چقدر برای کشور ارزآوری دارد.

آیا می دانید کیسه‌ها و ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در مجاورت غذا و نوشیدنی های اسیدی (ترش)  و به ویژه داغ موجب تجزیه مواد تشکیل دهنده و ترکیب آن با موادغذایی شده که سبب بروز انواع سرطان می شود.

آیا می‌دانید دفن پسماند باعث تولید شیرابه سمی شده و نشت آن  در آب های زیر زمینی  باعث آلودگی  آب و در نتیجه  بیماری های همه‌گیر می‌شود.

آیا می‌دانید جمع‌آوری و دفن پسماند هزینه‌های زیادی برای شهرداری ها ایجاد می‌کند به طوری که بعضی شهرها گاهی قریب به ۵۰درصد درآمدهای خود را صرف این امر می کند.

آیا می‌دانید با مدیریت پسماند می‌توان از ذخایر طبیعی (جنگلها، معادن،کوه ها و منابع نفتی) در مدت زمان طولانی‌تری بهره برد.

آیا می‌دانید با مدیریت پسماند (کاهش، بازیافت، بازیابی) از احداث چندین نیروگاه سیکل ترکیبی و سد برق آبی بی‌نیاز می‌شویم  و می‌توان اعتبارات آن را در اشتغال زایی صرف نمود.

حال خود به قضاوت بنشینید رفتاری که زاده نگرش نادرست و به دور از فرهنگ اصیل ماست چه بر سرحال و آینده ما آورده است امید است؟ ما میبدی‌ها واقع‌بینانه بی‌اندیشیم و عمل کنیم و الگوی برای دیگر شهرهای کشور باشیم.