فرمانده انتظامی استان یزد با اشاره به نقش نیروی انتظامی در ایجاد امنیت گفت: با تلاش‌های ناجا در نیمه نخست سال جاری شاهد کاهش جرایم و افزایش کشفیات در استان یزد از سوی پلیس هستیم.

به گزارش پایگاه خبری نارین، محمدرضا میرحیدری پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته ناجا اظهار داشت: شعار امسال نیروی انتظامی در هفته ناجا پلیس مقتدر و امین مردم نامگذاری شده که حاکی است در نظام جمهوری اسلامی پلیس به عنوان مظهر نظام در سایه مشارکت اجتماعی باید ماموریت های خود را انجام دهد.

وی ادامه داد: امروز پلیس در برقراری نظم و امنیت جامعه صرفا به نیروی خود بسنده نمی کند و نقش اصلی را در جلب مشارکت اجتماعی و تحقق اصل جامعه محوری می بیند چون نگاه پلیس به جامعه است و نقش اصلی امنیت را مردم اجرا می کنند.

فرمانده انتظامی استان یزد با اشاره به ویژگی های استان یزد و فرهنگ اصیل مردمی اضافه کرد: نقش اصلی در ارتقای امنیت به واسطه مردم است و در مقایسه با سایر استان ها این امنیت به پشتوانه مردم برای نیروی انتظامی افتخار آفرین است و نگاه تهدیدمحور پلیس را هم به جامعه محور تغییر داده است.

وی با بیان اینکه پلیس در کنار مردم و در خدمت مردم است و نقش خدمتگذاری را ایفا می کند افزود: با توجه به شرایط سخت اقتصادی، پلیس آگاهی در راستای حفظ امنیت اقتصادی با ۱۰ تیم فعال در سطح استان نسبت به شناسایی و کنترل مجرمان اقدام کرده که توفیقات خوبی در استان نیز در کاهش جرایم حاصل شده است.

میرحیدری با اشاره به کاهش ۷ درصدی سرقت اتومبیل و ۴ درصدی کیف قاپی گفت: ۶۷ درصد در جیب بری و ۱۹ درصد در کشوزنی(دخل مغازه) کاهش جرم داشتیم.

وی با بیان اینکه مجموع کشفیات پلیس آگاهی نیز ۲ هزار و ۸۸۱ فقره بوده که در مقایسه با سال قبل ۱۰ درصد افزایش کشف داشتیم عنوان کرد: در ارتباط با کنترل مجرمین و زندانیان نیز به شدت مراقبت شده و برنامه ای در ارتباط با هوشمندسازی ورودی های استان داریم تا مجرمانی که از سایر استان ها به یزد وارد می شوند شناسایی و پیگرد شوند.

فرمانده انتظامی یزد با اشاره به لزوم ساماندهی خانه های مسافر و برخورد جدی با جرم در این خانه ها اظهار داشت: هر جرمی در خانه های مسافر شکل بگیرد خودشان نیز سهیم هستند و باید پاسخگو باشند نه اینکه فقط مسیری برای کسب درآمد باشد و کسانی هم که می خواهند برای کسب درآمد اقدام کنند حتما با هماهنگی پلیس اماکن باشد و اطلاعات مسافر را در اختیار نهادهای مربوطه قرار دهند.

وی همچنین از کاهش ۵۶ درصدی قتل خبر داد و گفت: در عین حال عدد قتل های صورت گرفته از تعداد انگشتان یک دست هم کمتر است.

میرحیدری همچنین از متلاشی شدن یک باند سارق منزل که به صورت تکی اقدام به سرقت از ۱۰۰ منزل داشت خبر داد و گفت: تجاوز به عنف نیز ۳۸ درصد کاهش داشته و اغلب مواردی که کشف شده مربوط به مهاجران و ساکنان غیر بومی است همچنین در نزاع دسته جمعی و فردی هم ۱۴ درصد کاهش داشتیم که امید است که با همکاری رسانه ها و مردم این ارقام به صفر برسد.

  • منبع خبر : مهر