معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان یزد گفت: سال گذشته ۱۱ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان زکات واجب و مستحب جمع‌آوری شد و بیشتر این کمک‌ها در بخش رسیدگی به نیازهای محرومان همان منطقه هزینه گردید.

به گزارش پایگاه خبری نارین، غلامرضا مشعل‌چی در در نشستی با حضور ائمه جمعه شهرستان‌های تابعه استان یزد ضمن بیان اینکه حدود ده سال از تشکیل شورای زکات و توجه جدی به این فریضه الهی به صورت نظام‌مند با توجه به منویات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) می‌گذرد، گفت: ائمه جمعه شهرستان‌ها به عنوان رئیس شورای زکات و فرمانداران به عنوان قائم‌مقام و رئیس کمیته امداد به عنوان دبیر شورا متولیان زکات در شهرستان‌ها هستند.

وی بابیان اینکه زکات واجب در استان یزد بسیار کم است و بیشتر زکات جمع‌آوری‌شده به عنوان زکات مستحب بوده است، افزود: زکات واجب در استان یزد اقلامی ازجمله خرما، گندم و کشمش به مقدار محدود در شهرستان‌های بافق و خاتم را شامل می‌شود.

معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد استان یزد با اشاره به اینکه انفاقات مردم در قالب زکات مستحبی برای رسیدگی به امور محرومان و ساخت پروژه‌های عام المنفه در همان محل جمع‌آوری‌شده هدایت می‌شود، گفت: درصدی از زکات دریافتی برای امور محرومان در زمینه‌های مسکن، جهیزیه، درمان، امور تحصیلی و معیشتی نیازمندان و مابقی برای ساخت و تکمیل پروژه‌های عام‌المنفعه ازجمله حسینیه، مسجد، خانه عالم و غسالخانه هزینه شود و نظر خیران پرداخت کننده زکات در این زمینه لحاظ می شود.

وی بابیان اینکه استان یزد سال گذشته جزو ده استان برتر کشور در هدایت انفاقات مردمی در بخش زکات بود، افزود: سال گذشته ۱۱ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان زکات واجب و مستحب جمع‌آوری شد و بیشتر این کمک‌ها در بخش رسیدگی به نیازهای محرومان همان منطقه هزینه شد.

مشعل‌چی بیان کرد: دبیرخانه زکات اطلاعات تمامی محرومان مناطق را دارد و نیازمندان منطقه را شناسایی کرده است و کمک‌ها را آبرومندانه در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

وی بابیان اهمیت مدیریت نذورات و انفاقات مردمی گفت: مردم نیکوکار برای انجام نذورات و انفاقات خود با کمیته امداد مشورت کنند تا این کمک‌ها بهینه و طبق نیاز محرومان محل هزینه شود و به دست نیازمندان واقعی برسد.