امام جمعه میبد جنایتهای آل سعود در یمن را عجیب و آزار دهند خواندند و گفت: امروز دنیا چشم خود را به روی جنایت های آل سعود که با پشتیبانی اسرائیلی ها و امریکایی ها صورت می گیرد بسته است.

به گزارش پایگاه خبری نارین به نقل از میبدآدینه، آیت‌الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های نمازجمعه این هفته شهر میبد با بیان اینکه غربی‌ها و امریکایی‌های مستکبر و جنایتکار نگاهشان به پول، درآمد و پیشرفت های اقتصادی خودشان است، افزود: برای همین دست مزدورانشان را در منطقه باز گذاشتند تا دنیای اسلام را به آتش بکشند و آنها منفعتش را ببرند.

خطیب جمعه میبد خاطرنشان کرد: این نادان‌هایی که ابزار قدرت استکبار و شیطان شده اند زمانی به صورت پنهان و امروز آشکار دست در دست اسرائیل گذاشته و تسلیم محض این قلدرهای جهانی شده اند و به جان ملت های منطقه افتاده‌اند.

مدیر حوزه های علمیه کشور تصریح کرد: عجیب است ایرانی که در برابر تروریسم ایستاده و مشکل تروریست را در سوریه و عراق و دیگر کشورهای منطقه حل کرده است امروز تحت سخت ترین تحریم های ظالمانه بین المللی و امریکایی هاست و آل سعودی که در یمن در این چند سال صدها ظلم و ستم و جنایت به کودکان و جامعه یمن روا داشته است و اسرائیلی که دارای سلاح اتمی است و سرزمین های فلسطینیان را غصب کرده است در سایه و حمایت امریکا هستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: آنچه که مهم است این است که عمق این ستم جهانی را بشناسیم تا هم قدرت مقابله را در خودمان حفظ کنیم.

ایشان با بیان اینکه استکبار و امریکا امروز آمدند تا رمق مقاومت را از جبهه مقاومت و ایران بگیرند، تصریح کرد: باید در درون خود متحد باشیم و دشمن و اعمال او را بشناسیم.

امام جمعه میبد با اشاره به کج فهمی های بعضی ها گفت: گاهی بعضی ها نمی فهمند یا خود را به نادانی می زنند یا نجات خودشان را در این می بینند که آنها برایشان لبخندی بزنند که این قطعا غلط است و نباید در مسئولین ، جامعه و جناح های ما همچین رفتارهایی دیده شود.

اعرافی افزود: باید به اسلام و انقلاب برگردیم و بر مقاومت در برابر دشمن تاکید کنیم و بدانیم که با مقاومت و ایستادگی به فضل خدا بر همه این دشمنان پیروز خواهیم شد.

قدردانی از عزاداران و برپاکنندگان مراسم عزاداری در محرم و اربعین

امام جمعه میبد در بخش دیگر از بیانات خود از همه کسانی که در ایام محرم و اربعین حسینی برای اقامه عزای درست ، سالم و گره گشا و فرهنگ ساز تلاش کردند قدردانی کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور افزود: طبعا در ماه ربیع هم جشن ها و مناسبت های خوبی وجود دارد که جشن و شادی درست هم برای جامعه لازم است بنابراین حتما مساجد ، هیئت ها و دستگاه های فرهنگی باید به مقوله جشن های دینی و انقلابی هم توجه کنند.

در کنار احیاء وقف باید وقفیات جدید شکل بگیرد

رئیس جامعه المصطفی العالمیه با گرامی داشت هفته وقف گفت: مقوله وقف مقوله ای بسیار مهم و از ارزشهای بزرگی است که در اسلام مورد تاکید قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه حضرت امیرالمومنین (ع) با تلاش خود چاه حفر و املاکی را آباد کردند و همه آن را وقف کرد افزودند : خوشبختانه فرهنگ وقف در جامعه ما ، استان و شهرستان ما فرهنگ ریشه دار و تاریخی است و با وقف بسیاری از مشکلات جامعه هم حل می شده است.

خطیب جمعه میبد با اشاره به آمار زیاد وقف های احیاء نشده در سطح کشور گفت: مردم باید به وقف حساس باشند و بدانند که مال وقف تا قیامت در وقف است و باید احیاء شود.

امام جمعه میبد با بیان اینکه در دوره رضاخان به دنبال نابودی وقف بودند، گفت: علاوه بر بازگشت وقفیات گذشته باید جریان وقف های جدید هم راه بیافتد.

اعرافی خاطرنشان کرد: باید بخشی از وقف هم به سمت علم و تحقیق، آموزش و پرورش، دانشگاه و حوزه های علمیه بیاید.

مدیر حوزه های علمیه کشور افزود: مراکز علمی ما باید با کمک های مردمی ، وجوهات شرعی و موقوفات اداره شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: مردم در پرداخت اجاره موقوفات باید احتیاط کنند و حق وقف را به درستی ادا کنند.

از هر اقدامی که وحدت و همگرایی امت اسلام را خدشه‌دار می کند باید پرهیز کرد

اعرافی با اشاره به درپیش بودن هفته وحدت گفت: امروز ما و جهان اسلام به وحدت مذاهب اسلامی نیازمندیم و از هر اقدامی که وحدت و همگرایی امت اسلام را خدشه دار می کند باید پرهیز کرد.

خطیب جمعه میبد افزود: ما به اصول و مبانی مذهبمان با تمام وجود اعتقاد داریم و در تبیین و اشاعه آن هم هیچ تقیه ای نمی کنیم اما واقعا باید جلوی جریانات تندرو افراطی که در شیعه و سنی هستند و بخصوص در مقابل جریان افراطی وهابی باید امت اسلام بایستند.

امام جمعه میبد با بیان اینکه هفته وحدت پیام بزرگ تمدنی برای امت اسلام دارد گفت: امروز امت اسلام در اختلافات قرار گرفته است که دشمنان به آن دامن می زنند و آنها را به سمت درگیری و اختلاف تحریک می کنند.

مدیر حوزه های علمیه کشور، برچیده‌شدن سبقه مذاهب اسلامی را خلاف اصول دانست و خاطرنشان کردند : امروز جریانی در امت اسلام با کمک مستکبران عالم فعال است که ویژگی های مذاهب را از آنها بگیرد.

اعرافی، هفته بسیج را هم گرامی داشت و با بیان اینکه در این شرایط حساس در همه شئون نیازمند بسیج هستیم گفت: در این شرایطی که دشمنان برای ما بوجود آورده اند نیاز به روح جهاد و مقاومت و بسیج داریم.

امام جمعه میبد افزود: در برابر توطئه های سنگین دشمن، با روحیه بسیجی و مقاومت می توانیم بایستیم و بر مشکلات فائق بیاییم.

هر کس در روز باید حداقل یک ساعت مطالعه داشته باشد

مدیر حوزه های علمیه کشور هفته کتاب و کتابخوانی را هم گرامی داشت و با تاکید بر توسعه فرهنگ مطالعه درست و کتابخوانی صحیح گفت: فرزندان ما باید در روز وقتی را برای مطالعه و افزایش آگاهی های خودشان اختصاص دهند.

وی انتخاب کتاب در مطالعه را بسیار مهم دانست و افزود: باید از طریق مشاوران خوب کتاب خوب انتخاب و مطالعه را عمق داد و همه اهل مطالعه بود.

امام جمعه میبد با تاکید بر اینکه هیچ کس نباید در روز کمتر از یک ساعت مطالعه داشته باشد ، افزود: این مطالعه می تواند در حوزه های علمی دانشی و فنی تا فرهنگی و اجتماعی و اخلاقی باشد.

اعرافی با بیان اینکه بالا رفتن سطح فکری جامعه بسیاری از مشکلات را حل می کند گفت: مطالعه درست ، انتخاب کتاب و مراکز مطالعه باید در هفته کتاب به آنها توجه کرد.

خطیب جمعه میبد با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه احیاء زیلو گفت: صنایع دستی و فرهنگی نقش مهمی در اقتصاد و فرهنگ جامعه دارد و کشور ما مهد صنایع دستی خوب و آمیخته با فرهنگ بومی و دینی است.

مدیر حوزه های علمیه کشور افزود: زیلو یکی از نمادهای فرهنگی است که هم می تواند اشتغال ایجاد کند، صادرات داشته باشد و هم جنبه های فرهنگی که در آن تجلی پیدا کرده است صیانت شود.

وی خاطرنشان کرد: ما باید صنایعی مثل زیلو را از تولید ، طراحی ، آموزش ، بسته بندی ، صادرات و حمایت از کسانی که در این قلمرو فعالیت دارند را مورد حمایت و توجه قرار دهیم.

کاهش تصادفات با وجود افزایش وسایل نقلیه، مرهون تلاش نیروی انتظامی و فرهنگ مردم است

امام جمعه میبد در بخشی دیگر از بیانات خود با اشاره به کاهش تصادفات گفت: در سال ۸۴ ، ۲۸ هزار نفر تلفات جانی داشتیم که این رقم در سال ۹۶ به نصف کاهش پیدا کرده است در حالی که وسایل نقلیه تقریبا ۳ برابر شده است.

مدیر حوزه های عملیه کشور افزود: مقوله تصادف و خسارت های مالی و جانی باید با توجه و رعایت قوانین مهم شمرده شود.

وی عدم رعایت حق تقدم، بی توجهی در هنگام رانندگی و عدم رعایت ضوابط قانوی را موجب تصادفات برشمرد.