سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان میبد گفت: وقتی یک مشکل بهداشتی در شهر به یک معضل و تهدید تبدیل می شود، طبیعی است برای مهار آن، نیاز به یک اجماع کلی دارد تا هر نهاد، ارگان و اداره‌ای به فراخور مسئولیت خود در رفع معضلات، تلاش نماید.

دکتر مهدی حفیظی در گفت‌وگو با خبرنگار نارین ضمن ابراز تأسف از حادثه دلخراش اخیر حمله سگ‌های ولگرد به یک کودک افغانستانی که به مرگ کودک منجر شد، گفت: این اولین باری نیست که جلسه شورای سلامت را با موضوع کنترل سگ‌های ولگرد برگزار می‌کنیم، اما امیدواریم با توجه به اتفاق اخیری که رخ داده و مرگ یک انسان را به دنبال داشته است، آخرین جلسه ما با این موضوع باشد.

وی با اشاره به این نکته که کنترل سگ‌های ولگرد را باید از مبدأ شروع کرد، نه در کوچه و خیابان، تصریح کرد: متأسفانه در اطراف شهر و روستاها، گودهای زباله محافظت نشده‌ای قرار دارد که منبع مناسب برای تغذیه و تکثیر سگ‌های ولگرد به حساب می آیند و با توجه به وجود محدودیت در اتلاف این سگ‌ها، روز به روز شاهد افزایش آمار آنها در سطح شهر و روستا و در بین مردم هستیم.

دبیر شورای سلامت شهرستان میبد ضمن بیان جایگاه شورای سلامت در پیشبرد اهداف بهداشتی و ارتقاء سلامت شهروندان بیان داشت: نقش ما بعنوان متولیان بهداشت در جامعه روشن و جایگاه ما نیز جلسات شورای سلامت بعنوان دبیر این شورا کاملاً مشخص است. بنابر این وقتی یک مشکل بهداشتی در شهر به یک معضل و تهدید تبدیل می شود، طبیعی است برای مهار آن، نیاز به یک اجماع کلی دارد تا هر نهاد، ارگان و اداره‌ای به فراخور مسئولیت خود در رفع معضلات، تلاش نماید و فلسفه تشکیل جلسات شورای سلامت به ریاست فرماندار بعنوان بالاترین مقام سیاسی شهرستان همین است.

حفیظی افزود: متأسفانه در برخی مواقع جایگاه‌ها و نقش ادارات جابجا می‌شود تا جائیکه حتی برخی مسئولین ادارات هم نسبت به شرح وظایف خود اشرافی ندارند. بعنوان مثال  قبل از بروز حادثه دلخراش اخیری که اتفاق افتاد و دل همه را رنجور کرد ما بارها موضوع سگ‌های ولگرد را در دستورکار جلسات شورای سلامت قرار دادیم و برای هر جلسه، مصوباتی هم به تصویب رسید که متولی اجرای آن ما نبودیم اما اقدام جدی و پیشگیرانه خاصی هم شاهد نبودیم.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان میبد در پاسخ به این سؤال که آیا امکان زنده‌گیری و عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد وجود دارد یا خیر، گفت: بحث زنده‌گیری سگ‌های ولگرد از خیلی وقت پیش مطرح بوده و سازمان های مردم نهاد زیادی هم به این موضوع پرداخته اند اما متأسفانه در حد حرف بوده است چرا که در عمل، این اقدام، نیاز به زیرساخت های زیادی دارد که علاوه بر اینکه هماهنگی چندین نهاد و اداره دولتی را می طلبد نیاز به کمک بخش خصوصی دارد.

شایان ذکر است دوشنبه هفته گذشته یک کودک ۷ سال و چهارماهه افغان در محل مجتمع مرغداری ایثارگران واقع در ۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهرستان میبد مورد حمله گروهی سگ‌های ولگرد قرار گرفت و به وضع دلخراشی جان سپرد.