شورای اسلامی شهر میبد از بین گزینه‌های پیش‌رو به گزینه غیربومی اعتماد کرده و شما را بعنوان شهردار شهر یکصدهزار نفری میبد انتخاب کرده است. تقریباً همه مردم میبد شناخت کاملی از شما و آنچه باید از حضرت‌عالی دیده و یا شنیده باشند، ندارند و از هر آنچه قرار است بشود، بی‌خبرند.

نارین‌خبر» باب اول: شهر میبد با پیشینیه تاریخی بلند مدت و با دارابودن واحدهای علمی، صنعتی و بافت بسیار قدیمی و ظرفیت‌های گردشگری، جایگاه ممتازی در استان یزد دارد. این شهر همچنین از نظر جمعیت، موقعیت جغرافیایی، تزانزیتی، استعدادهای علمی، سرمایه‌های خیری و غیره از ویژگی‌های خاصی برخوردار است که می‌توان با شناخت و استفاده صحیح، از آن بهره‌ها برد.

میبد، با نوجوانان و جوانانی مستعد همواره درعرصه‌های مختلف علمی خوش درخشیده، به طوری که بیش از ۲۰ سال در جایگاه نخست کنکور ایستاده است.

مردمان سخت‌کوش این شهر کویری، سالیان دراز برای کسب روزی حلال، به دیگر شهرها و یا بعضاً به کشورهای حاشیه خلیج فارس مهاجرت می‌کردند، میبدی‌ها پس از انقلاب وارد عرصه‌های اقتصادی و تولید در داخل شهر شدند و توانستند با ایجاد ده‌ها واحد صنعتی، این شهر را به یکی از قطب‌های مهم صنعت در استان و کشور -در برخی محصولات نظیر کاشی- تبدیل کنند. از قِبل این توسعه، خیران نیک‌اندیش نیز با ورود به حوزه‌های اجتماعی – فرهنگی در صدد رفع نیازهای علمی، آموزشی، بهداشتی -درمانی، دینی – مذهبی و هنری برآمدند و با ایجاد چندین مدرسه‌، دانشگاه، فرهنگسرا، بیمارستان و درمانگاه، مسجد، حسینیه، موسسات خیریه و عام‌المنفعه، خدمت به هم‌نوعان را بعنوان باقیات‌الصالحات سرلوحه کار خود قرار دادند.

باب دوم: بدون‌شک نقش برخی مسئولان در پیشرفت و توسعه شهری میبد بی تأثیر نبوده است، در رأس همه، تدابیر حکیمانه و نظرات راهبری حضرت آیت‌الله علیرضا اعرافی«حفظه الله» چونان چراغی روشن در مسیر پیشرفت همه‌جانبه و توسعه متوازن این شهرستان قرار داشته است. هرچند در پاره‌ای از موارد و در اثر برخی بی‌مهری‌ها از سوی مقامات استان  و کشور و لحاظ برخی تصمیمات سیاسی و جناحی، این شهر کهن با چالش‌هایی روبرو شده است که برای مثال می‌توان به اختلافات درازمدت مرزی با شهر همجوار، تخصیص ناعادلانه منابع به یک شهر خاص و یا تحمیل برخی مدیران ناکارآمد بر مردم این شهر اشاره کرد.

در این میان متأسفانه گاهی سیستم خدمات شهری نیز تحت‌الشعاع مسائل و نگرش‌های خاص قرار گرفته و نهادی چون شهرداری میبد نتوانسته آن‌گونه که شایسته است به خدمت‌رسانی و انجام وظایف خود مشغول شود.

در کنار این مسائل، بی‌برنامه‌گی و نگاه غیرکارشناسی برخی مدیران شهری و همچنین عدم شناخت صحیح آنها از نیازهای واقعی سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مردم میبد سبب شده تا در مواردی، تناقض رفتاری و یا درگیری‌های فکری و سیاسی در اجتماع ایجاد شود و مدیران شهری از رسیدن به آنچه مورد نظر عامه مردم است، بازبمانند.

باب سوم: آن طور که در سطح جامعه‌ی “میبد” احساس می‌شود، مردم این شهر دچار نوعی سرخوردگی از جانب شهرداری هستند. مشکلات عدیده که مختصراً به تعدادی از آنها اشاره شد، بعلاوه موضوع طرح تفصیلی که حل آن تقریباً از عهده چهار شهردار پیش از شما خارج بوده است. همه این مسائل موجب شده که بیشتر میبدی‌ها دل خوشی از شهردار و شهرداری نداشته باشند.

باب چهارم: شورای اسلامی شهر میبد از بین گزینه‌های پیش‌رو –که از سوی مردم استقبال چندانی از هیچ یک آنها نشده است- به گزینه غیربومی اعتماد کرده و شما را بعنوان شهردار شهر یکصدهزار نفری میبد انتخاب کرده است. ناگفته نماند تقریباً همه مردم میبد شناخت کاملی از شما و آنچه باید از حضرت‌عالی دیده و یا شنیده باشند، ندارند و از هر آنچه قرار است بشود، بی‌خبرند.

باب پنجم: در این مدت کوتاه که به عنوان شهردار آینده میبد –پس از صدور حکم- انتخاب شده‌اید، دورادور جویای احوالتان بوده‌ایم و برخی اظهار نظرهایتان را شنیده و از طریق رسانه‌ دنبال کرده‌ایم، آنچه مورد نظر است اینکه مردم و نخبگان این شهر، همواره به رفتار شعاری مسئولان پی‌ می‌برند و در کوتاه‌ترین زمان آن را در عمل شاهد خواهند بود و تا بوده وعده‌های مسئولان و شهرداران پیش از شما در حافظه آنها و آرشیو رسانه‌ها ماندگار شده است. لذا ضمن خیرمقدم انتظار می‌رود، جنابعالی پیش از هر چیز فضای شهری و شهرداری میبد را با همه جوانب آن مورد ارزیابی قرار دهید، سپس آنچه را که قرار است برای این شهر و مردم آن به انجام برسانید، بازگو کنید.

امید می‌رود از شهردار غیربومی خاطره خوبی در تاریخ میبد و اذهان شهروندان به یادگار بماند.

  • نویسنده : محمد وحید کریم بیکی