مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از ثبت کتیبه سنگی آب انبار کلار میبد و زیلوی حصار رکن آباد در فهرست آثار ملی منقول کشور خبر داد.

به گزارش نارین، سید مصطفی فاطمی‌فیروزآبادی با اعلام این خبر گفت: در کمیته ثبت آثار منقول سازمان میراث فرهنگی، ۱۵ اثر از گورستان توران پشت استان یزد با سنگ قبرهایی از جنس سنگ های رسوبی و آهکی متعلق به قرن پنجم تا یازدهم  هجری قمری با خط کوفی و نسخ، طرح های گیاهی و هندسی، کتیبه کاشی مسجد چهل محراب از مساجد تاریخی شهر یزد، کتیبه سنگی آب انبار کلار میبد با تاریخ ۱۰۷۰ هـ . ق، دو زیلو با نقوش گیاهی و هندسی شامل زیلوی حصار رکن آباد شهرستان میبد و زیلوی شیخ احمد بلیمان، سنگ حنای حمام از جنس مرمر متعلق به دوره قاجار، سنگ کتیبه کلیسا با تاریخ ۱۹۲۸ میلادی و دو عقد نامه مورد تایید قرار گرفت و ثبت آنها در فهرست آثار ملی تصویب شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد افزود: با ثبت این ۱۵ اثر، تعداد آثار ثبت شده منقول استان یزد به ۴۵ اثر رسیده است.

گفتنی است: اموال منقول به اموال فرهنگی اعم از مذهبی یا غیر مذهبی، که قابل حمل و نقل باشند، گفته شده و به وسیله ی هر دولت اهمیت آنها از نظر باستان شناسی، ماقبل تاریخ، تاریخی، ادبی، هنری یا علمی مشخص می شود.