همه باید بکوشیم تا طعم شیرین مطالعه را به کام کودکان، نوجوانان و جمعیت کم‌سواد سطح جامعه بچشانیم.

نارین‌خبر» فرناندو بنزو؛ وزیر فرهنگ اسپانیا، در جریان ارائه برنامه‌ای در جهت افزایش سرانه مطالعات، اعلام کرد؛ بسته‌ای با محتوای ۷٫۲ میلیون یورو، ۵۷ اقدام و ۶ خط‌مشی استراتژیک؛ برای اهل مطالعه در نظر گرفته‌شده است!

این پروژه با شعار «زندگی فوق‌العاده؛ محصول مطالعه!» و محوریت احترام به دارایی‌های معنوی، ترویج خواندن در مدارس و تقویت کتابخانه‌ها، به نام «فرهنگ ۲۰۲۰»، روی پرده اجرا رفته است. «فرناندو» در مصاحبه با رسانه‌ها اعلام کرد؛ این اولین طرح جدی دولت برای ترویج مطالعه بین مردم است. مهم‌ترین علت این مصوبه گرایش جوانان به فضای مجازی می‌باشد که امیدواریم این بسته جبران مافات کند.

همه باید بکوشیم تا طعم شیرین مطالعه را به کام کودکان، نوجوانان و جمعیت کم‌سواد جامعه بچشانیم.

ازجمله برنامه‌های این سند؛ گنجاندن ساعت مطالعه برای دانش آموزان در ساعات درسی و غیردرسی، تکمیل و افزایش ظرفیت کتابخانه‌ها و ایجاد باشگاه‌های مطالعاتی هست.

سکان‌دار فرهنگ اسپانیا اذعان کرد با اجرای این طرح، از خشک‌سالی مطالعاتی نجات خواهیم یافت. توسعه مهارت مطالعه بین مردم و احیای فرهنگ، با چاپ کتب سودمند، دو جریان باران‌زا برای رفع این خشک‌سالی می‌باشند.

خط‌مشی‌های استراتژیک این طرح عبارت‌اند از:

ارتقاء عادت‌های خواندن با حمایت از رویدادهای ادبی و فعالیت‌های انجام‌شده در دنیای ورزش، محیط دانشگاه، در شهرداری‌هایی که کمتر از ۵۰،۰۰۰ نفر جمعیت دارند.

ترویج خواندن در حوزه آموزشی مراکزی که باشگاه مطالعاتی دارند با تزریق کتب متعدد به‌وسیله بودجه مجزا!

تقویت نقش کتابخانه‌ها با ارتقاء خدمات کتابخانه‌های عمومی و دسترسی راحت به کتاب‌ها.

تقویت صنعت چاپ کتاب با فنّاوری‌های جدید.

ترویج و تقویت قوانین احترام به محتوای کتاب‌ها با ارتقاء کمپین آگاهی در رسانه‌ها و حمایت از پروژه‌هایی که به این آگاهی کمک می‌کنند.

حمایت از طرح‌های مختلفی که در جهت افزایش کمی و کیفی مطالعه عرضه می‌شوند.

(چه شد، کجا رفت، آندلسی (اسپانیای قدیم) که مهد تولید و نشر علم بود؟ بنگر! چگونه افکار و دل‌ها را شخم زده‌اند که امروزه دنبال استراتژی ارتقاء سرانه مطالعه‌اند؟)

  • نویسنده : جواد حاجی‌اکبری