مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر از میزبانی کاروانسرای شمسی برای گردشگران و مسافران نوروزی خبر داد.

محمود ادیبان در گفت‌وگو با نارین‌خبر اظهار داشت: در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی پس از مرمت و بازسازی کاروانسرای شمسی و واگذاری به بخش خصوصی جهت تجهیز؛ واحد گردشگری – پذیرایی در این مکان راه اندازی خواهد شد.

وی افزود: کاروانسرای شمسی یکی از بناهای تاریخی و ثبتی بخش رستاق شهرستان اشکذر است که در کنار جاده ترانزیتی یزد – تهران روبروی روستای شمسی بنا شده است .

ادیبان بیان داشت: عملیات مرمتی این اثر از چند سال پیش شروع شده که پس از انجام مراحل مرمتی و بازسازی قسمتهای تخریب شده وبا توجه به موقعیت بسیار مناسب این بنا درجهت راه اندازی واحد گردشگری با ایجاد زیر ساختهای لازم آماده واگذاری به بخش خصوصی شد و در حال حاضرسفره خانه سنتی در کاروانسرای شمسی راه اندازی شده است.

وی تاکید کرد: با توجه به موقعبت بسیار مناسب این اثر و قرار گرفتن درکنار جاده اصلی شهرستان اشکذر، این مکان می تواند به عنوان کیوسک گردشگری و اطلاع رسانی شهرستان در زمینه معرفی آثار وابنیه تاریخی وهدایت گردشگران و مسافرین به داخل شهرستان و بازدید از آثار و ابنیه تاریخی قلمداد شود.

وی همچنین اضافه کرد: روستای شمسی رستاق دارای بافت تاریخی ارزشمندی است که به همت بنیاد مسکن و میراث فرهنگی از جمله بافت تاریخی کوی میراث و آثار ثبتی در این محدوده مانند مسجد حاج حسن صفی ،خانه ملانوری، مسجد آب انبار تقی و… مرمت شده است.