به‌راستی وقت آن نرسیده که قدری برای مردمی که سال‌هاست بی‌مهری طبیعت و جولان خشک‌سالی را شاهدند، به تدبیری درست، کمر همت بربندیم و گره از مشکلات عدیده استان بازکنیم.

نارین‌خبر» پس از کش‌وقوس‌های فراوان در راستای انتخاب استاندار ، دکتر محمدعلی طالبی  با حکم وزیر کشور به‌عنوان استاندار یزد انتخاب شد .محمدعلی طالبی پیش‌ازاین بیش از پنج سال  به‌عنوان معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد و شخص دوم اجرایی استان مشغول به فعالیت و در راستای اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان و کناره گرفتن محمود زمانی قمی، سرپرستی استانداری را عهده‌دار بود.

هرچند به صلاح‌دید دولت “تدبیر و امید” معاون سیاسی و امنیتی استاندار و یک فرد سیاسی  به سمت استاندار یزد منصوب  گردید، ولی امیدواریم در این شرایط حساس و بحرانی جامعه که مشکلات اقتصادی و معیشتی توان مردم یزد را بریده است به‌جای عمل به وعده‌های دولت ” تدبیر و امید”  و اتحاد در جامعه، شاهد سیاسی‌کاری و سیاست‌بازی در جامعه برای مقاصد عده‌ای جاه‌طلب و ژن برتر  نباشیم هرچند می‌دانیم استاندار محترم که از خانواده معظم شهدا هستند به این موارد دقت لازم و کافی رادارند .

خوب یا بد روزهای حضور همه استانداران پیشین به‌تندی برق و باد گذشت و همه آن‌ها که آمدند، با کوله باری از وعده‌های به نتیجه نرسیده و بی‌فرجام، استان را ترک گفتند به این امید که مردمی کوتاهی‌ها را ببخشایند و دیده بر کاستی‌ها و کم‌لطفی هاشان ببندند، اما به‌راستی وقت آن نرسیده که قدری برای مردمی که سال‌هاست بی‌مهری طبیعت و جولان خشک‌سالی را شاهدند، به تدبیری درست، کمر همت بربندیم و گره از مشکلات عدیده استان بازکنیم….

در این چند سطر قصد ندارم به تکرار مکررات بپردازم و مشکلات مردم را از نبود آب، اشتغال، گرانی و … یادآورم شوم  زیرا استاندار محترم قریب به بیست سال در مسؤولیت‌های مختلف به‌ویژه بیش از پنج سال  به‌عنوان معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد و شخص دوم اجرایی استان با درد و رنج این مردم نجیب و صبور آشنا هستند و یکی از افتخارات ایشان بومی بودن است.به قول شاعر «رنگ رخساره خبر می دهد از سر درون» و دل پردرد این مردم از بی‌آبی و بی‌مهری مسئولین لبریز است لذا تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

کوتاه‌سخن این‌که ما در زمان حضور زمانی قمی با تیتر«یزد جهانی، استاندار فراجناحی می‌خواهد» به استقبال دومین استاندار دولت “تدبیر و امید”  رفتیم و امروز هم به پیشواز استاندار جدید می‌رویم، به این امید که روزهای رفته را یادآوری کنیم، و متذکر شویم که حافظه ماندگار مردم مهربان این دیار را که جز بخشش کوتاهی در مرامشان نیست و جز خدمت صادقانه انتظاری ندارند.

امید است در چند سال باقی‌مانده از دولت «تدبیر و امید» در استان با مدیریت استاندار جدید شاهد یکدلی و مودت بین همه دلسوزان نظام و گروه‌ها باشیم و کسری‌ها ، کمبودها و ضعف‌ها به دلیل سوء مدیریت یا ناتوانی مسئولین وقت دوباره به برگزاری کنسرت، دوچرخه‌سواری بانوان … و مسائل حاشیه‌ای برای فرار از مسئولیت و عدم پاسخگویی به افکار عمومی در مورد فاجعه آب استان، بیکاری ، تورم و … گره نخورد .

هرچند استاندار محترم به‌عنوان معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد در چیدمان مدیران فعلی در دولت یازدهم و دوازدهم نقش داشته‌اند ولی لطفاً هر تغییری در سطح مدیران قرار است اتفاق بیفتد سریع‌تر زیرا اولاً  ازیک‌طرف مسئول دستگاه موردنظر تکلیف خود را می‌داند و طرف دیگر کار مردم معطل نمی‌ماند و دوما گریزی به خاطره نقل‌شده  البته تأمل‌برانگیز دکتر دهستانی رئیس حزب اعتدال و توسعه یزد در مورد انتخابات سال ۹۲ باید زد : ” تب‌وتاب انتخابات در ایران و استان یزد با انصراف بزرگ‌منشان آقای دکتر عارف در سال ۹۲ و شکل‌گیری ائتلاف… به اوج رسید..حدود ۱۱ صبح به ستاد آقای دکتر عارف در یزد رفتم تا هم دیداری با دوستانمان تازه کنیم و هم خسته نباشید و…..در همان روز به‌عنوان رئیس ستاد دکتر روحانی در استان یزد حکمی برای آقای دکتر طالبی به‌عنوان مسئول ستاد ائتلاف اصلاح‌طلبان یزد صادر کردم…. و  ادامه راه به موفقیت انجامید…و امروز شاکرم عزیزانی که آن سال در مسیر انتخابات از این حقیر احکامی  را دریافت کردند تقریباً قریب به‌اتفاق امروز خادمان این استان و مردم این دیارند …” و باید گفت حتماً احکام دیگری هم است که معطل‌مانده است !؟ زیرا شاهد بودیم  در انتخابات ۹۶ خیلی افراد خون‌دل‌ها خوردند تا حق به‌حق دار برسد!  لذا لازم است چون دولت “تدبیر و امید” به فرموده ریاست محترم جمهور دولت شایسته‌سالار است  این افراد موردتوجه قرار بگیرند تا خدایی نکرده فردا روزی نگویند اگر ما بودیم چنان و چنین می‌کردیم و حق اصلاح‌طلبان ادا نگردید  و طلبکار مردم باشند.

به‌هرحال سیاست‌مداران  و مسئولین دولت امروز هم باید بدانند که این دولت مانند دولت‌های گذشته چند صباحی مهمان ملت است و آنچه از آن‌ها بجا می‌ماند صفا و صداقتی است که در عملکرد و فعالیت از خود نشان می‌دهند. معمولاً همه‌ی دولت‌ها مدعی هستند که با مردم صادق  و  راست‌گو هستند ولی مردم پس از مدتی با بروز تضاد و تناقض حرف و عمل دولتمردان درمی‌یابند که کدام مسئول راست‌گوتر و صادق‌تر و کدام سیاست‌باز، سیاسی‌کار و بازیگر بوده! امید است سرنوشت این مردم بیش از این به بازهای سیاسی، حزبی و جاه‌طلبی عده‌ای فرصت‌طلب  و برخی مدیران بی‌تدبیر گره نخورد که « تدبیر» را بجای پیشرفت عموم جامعه در منافع حزبی و محفلی خود جستجو می‌کنند  که باید در غیر این صورت فاتحه یزد «میراث جهانی» را خواند و همه خوب می‌دانیم این میز و منصب به کسی وفا نکرده و فردا نوبت فرد دیگری است.

  • نویسنده : سیدعلی فراز