یکی از لوازم تبیین آثار و برکات انقلاب اسلامی برای آحاد و اقشار گسترده مردم؛ روایت خیانت‌های رژیم منحوس پهلوی به این آب‌وخاک است.

نارین‌خبر، «خدا رحمت کند شاه را!»؛ این روزها، این جمله را زیاد می‌شنویم؛ شاهی که عروسک خیمه‌شب‌بازی بود و البته این حرف، حرفِ خودشان است نه دلواپسان!

چالشی‌ترین مسئله کشورمان در طی روزهای اخیر، عرصه اقتصاد است. اقتصادی آشفته که خیلی‌ها از چشم آخوندها می‌بینند! و صدالبته یکی از آثار فضای مجازی همین است که مشکلات را بزرگ جلوه دهد و تقصیرات را به گردن این‌وآن بیندازد! به‌هرحال آثار انقلاب شکوهمند اسلامی و جمهوریت در سایه اسلام، چنان چشمگیر بوده است که فقط غافلان، شیشه شکن و آتش‌زن شده‌اند.

در اینکه وضعیت معیشت و رفاه مردم در طی دهه‌های اول و دوم حکومت محمدرضا شاه پهلوی به‌شدت وخیم بوده است، تردیدی نیست. «اردشیر زاهدی»، وزیر خارجه دولت هویدا، در توصیف اوضاع اقتصادی مردم در اواخر دهه اول حکومت محمدرضا می‌گوید:

«در سال ۱۳۲۹ هجری شمسی، وضع اقتصادی و کشاورزی ایران خراب بود. در آذربایجان، مردم از بی‌نانی و قحطی در عذاب بودند. هرروز صبح که از خواب بیدار می‌شدیم، می‌دیدیم چند نفر از گرسنگی مرده‌اند. در شمال ایران، اغلب بچه‌ها، شکم‌های بزرگ و رنگ‌پریده داشتند، چون به مالاریا مبتلا بودند. در کرمان و بندرعباس، کیفیت آب این‌قدر بد بود که مردم به بیماری «پیوک» مبتلا بودند.»

این اوضاع وخیم در دهه دوم حکومت محمدرضا هم ادامه دارد تا جایی که «فریدون هویدا» می‌نویسد:

«علی‌رغم برکناری زاهدی، اوضاع اقتصادی کشور روزبه‌روز بدتر می‌شد. گرچه که بعد از سقوط مصدق، بهره‌برداری از نفت ایران را کنسرسیومی متشکل از کمپانی‌های غربی به عهده گرفت و درآمد ایران هم از بابت فروش نفت (به‌صورت دریافت %۵۰ سود)، به‌مراتب بیشتر از گذشته شد؛ ولی به خاطر فساد گسترده و عدم کارایی در امور کشور، تمام درآمد نفتی به هدر می‌رفت و یک‌بار دیگر، ایران در معرض تهدید و ورشکستگی قرارگرفته بود.»

این‌ها به کنار، اصل بحث از دهه ۴۰ و با طرح «انقلاب سفید» شاه شروع می‌شود که انتظار می‌رفت با انجام اصلاحات اقتصادی، این وضع اسف‌بار پایان گیرد. حال سؤال این است که اولاً چرا این اصلاحات در آن دوره کلید خورد و ثانیاً نتیجه آنچه شد؟ آیا انقلاب سفید موجب پیشرفت و توسعه اقتصادی و رفاه بیشتر مردم ایران گردید یا اینکه اتفاق دیگری رخ داد؟

گفتنی است که این سلسه یادداشت‌ها با محوریت ضربات رژیم منحوس پهلوی به ایران‌زمین ادامه خواهد داشت.

  • نویسنده : حجت الاسلام جواد حاجی اکبری