رئیس اداره بهزیستی اردکان گفت: پوشش روستایی برنامه پیشگیری از تنبلی چشم (آمبلیوپی) و سایر اختلالات بینایی در کودکان سه تا 6 ساله در این شهرستان به 100 درصد رسیده است.

به گزارش نارین‌خبر، حمیدرضا پایدارفر روز سه‌شنبه به ایرنا گفت: امسال با اجرای این طرح تعداد ۷۲۳ کودک سه تا ۶ ساله روستاهای ترک آباد ، خرانق ، ساغند ، رباط پشت بادام ، مزرعه نو و عقدا و ۳۰۸۰ کودک شهری تاکنون در اردکان با دستگاه بینایی سنج مورد معاینه قرار گرفته اند که از این تعداد ۴۴۶ مورد، مشکوک تشخیص داده
شده و برای بررسی بیشتر به متخصصان ارجاع داده شده اند.
وی هدف کلی طرح غربالگری تنبلی چشم را کاهش شیوع و بروز آمبلیوپی وسایر اختلالات بینایی در کودکان سه تا ۶ سال در شهرستان دانست و اظهارداشت : تنبلی چشم شایع ترین علت نقص بینایی یک چشمی در کودکان و نوجوانان بوده و مهمترین علت نابینایی در کودکان است.
این مسئول افزود: این اختلال با تشخیص به موقع قابل درمان می باشد و برای پیشگیری و تشخیص زودرس آمبلیوپی، سنین طلایی وجود دارد که زیر پنج سالگی است .
پایدارفر تصریح کرد : این طرح از اول آبان ماه تا پایان سال در مهدهای کودک، پیش‌دبستانی‌ها، مراکز بهداشت مناطق شهری و روستایی اجرا شده و همچنین روزهای شنبه و سه شنبه هر هفته از ساعت ۱۷ تا ۱۹ در محل موسسه باران کویر اردکان صورت می‌پذیرد.