نماینده ولی فقیه در استان یزد با انتقاد از اینکه دانشگاه‌ها فارغ التحصیلان بیکار به جامعه می‌دهند گفت: سرعت کشور در تحقق اقتصاد مقاومتی پایین است.

به گزارش نارین‌خبر به نقل از تسنیم، آیت‌الله محمدرضا ناصری یزدی در دیدار وزیر علوم با وی، با اشاره به اینکه سرعت کشور در بحث تحقق اقتصاد مقاومتی کند است اظهار داشت: در برخی از صنایع در کشور متاسفانه کند حرکت می‌کنیم و تصمیم‌های نوآورانه در کشور و در سطح مدیریت‌ها کم است.

وی با اشاره به اینکه در چهلمین سال انقلاب باید ما به نقاط ضعف و قوت انقلاب بپردازیم و مشکلات را برطرف کنیم خاطرنشان کرد: مدیریتی که در بحران‌ها بتواند مسائل را سریع جمع کند و آن قدرت حاکمیتی که همه چیز را جمع کند احساس می‌شود کم است.

نماینده ولی فقیه در استان یزد تصریح کرد: جوان‌های ما چه در بین دانشگاهیان و چه مدرسه‌ای‌ها آنطور که باید صاحب فکر و اندیشه و نوآوری شوند نیستند.

ناصری یزدی با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها نباید فارغ‌التحصیل بیکار داشته باشند گفت: دانشجو باید در حین تحصیل بتواند کارآفرینی را شروع کند و وقتی به بیرون از دانشگاه می‌رود برای خود یک کار داشته باشد و دیگران را هم به کار بگیرد.

امام جمعه یزد خاطرنشان کرد: این یک مشکل است که در کشور ما اتباع بیگانه امکان اشتغال دارند ولی فارغ التحصیلان بیکار هستند، این موضوع نشان دهنده مشکل در سیستم آموزشی کشور است.

وی افزود: الان سیستم آموزشی ما به فرزندانمان می‌گوید «بخوان، حفظ کن، نمره بگیر» در حالی که این سیستم باید به صورت  «بخوان، بدان، فکر کن و نوآوری داشته باش» اجرا شود.

نماینده ولی فقیه در استان یزد افزود: دانشجو باید زمانی که فارغ‌التحصیل می‌شود خود بتواند یک بحث اقتصادی را مدیریت کند نه اینکه نیاز به کمک برای شاغل شدن داشته باشد.

ناصری یزدی با اشاره به اینکه یکی از عرصه‌های نیازمند تغییر و تحول در انقلاب، نظام آموزشی است گفت: به نظر می‌رسد در طول ۴۰ سال انقلاب در عرصه سیستم آموزشی کشور آنطور که لازم بود نتوانستیم موفق باشیم.

امام جمعه یزد با تاکید بر اینکه سیستم آموزشی باید تفکر، تعقل و تقویت روحیه دینی را به دانش‌آموزان بیاموزد افزود: هرچه که قدرت تفکر و تعقل در بین جوانان بیشتر شود، خدمتی که آنها به جامعه ارائه می‌کنند هم بیشتر می‌شود.

وی تصریح کرد: این که دیده می‌شود گاهی اوقات گران فروشی، کم فروشی و یا کلاهبردی و فساد صورت می‌گیرد کاملا به دلیل وجود کمبود تعهد دینی در بین این افراد است.

نماینده ولی فقیه در استان یزد خاطرنشان کرد: آن جوانی که معتقد به خداست و روحیه دینی دارد خطا نمی‌کند و برای رضای خدا، به دیگر افراد جامعه خدمت‌رسانی می‌کند.

ناصری یزدی افزود: نبود این روحیه در برخی افراد و خانواده‌ها سبب شده که پس از هزینه‌های بسیاری که دولت برای آموزش و تخصص این افراد می‌دهد، جوان پس از فارغ‌التحصیل شدن به خارج از کشور می‌رود و به دیگر کشورها خدمت می‌کند.

امام جمعه یزد افزود: باید زمینه‌ای فراهم شود که هم ضعف در سیستم آموزشی و هم توجه به نکات تربیت دینی را به گونه‌ای که لازم است انجام دهیم که کشور در آینده وابسته به غرب و شرق نباشد.