در مراسمی تندیس ثبت جهانی زیلو به امام‌جمعه و فرماندار میبد اهدا شد.

به گزارش خبرنگار نارین، صبح روز گذشته در نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان میبد، تندیس ثبت جهانی زیلو به همراه لوح قدردانی به امام‌جمعه و فرماندار میبد اهدا شد.

این لوح را محمدرضا دهقان‌مهرجردی -معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد- به نمایندگی از سازمان متبوع خود به مسئولان شهرستان میبد تقدیم کرد.

خبر مرتبط: نگاه آیت‌الله اعرافی به حوزه میراث قابل‌تقدیر است

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد در این نشست به همگرایی و شور و اشتیاق وصف ناپذیر مردم میبد در زمان ارزیابی زیلوی میبد توسط ارزیابان جهانی اشاره کرد و گفت: این همکاری و تلاش تعجب ارزیابان را برانگیخته بود.

وی همچنین روند ثبت شهر میبد به عنوان شهر جهانی زیلو و تلاش های انجام شده برای آن را تشریح کرد و در ادامه گفت: در ۳سال گذشته بیشتر کارهای انجام شده با محوریت فرمانداری شهرستان میبد توسط بخش خصوصی و با حمایت صندوق کارآفرین صورت گرفته است.

دهقان‌مهرجردی تصریح کرد: در زمان ثبت آیتم هایی مورد رصد قرارگرفته و سالیانه نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد به همین جهت باید در رونق این هنر صنعت و برند سازی در این حوزه اهتمام ورزید.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد همچنین به اقدامات انجام شده ثبت نشان جهانی جغرافیایی زیلو که نوید آن را داده اند اشاره کرد و گفت: تحقق آن رشد صنعت زیلو در شهرستان میبد و ثبت زیلو منحصرا برای میبد در سطح جهان را به دنبال دارد.

فرماندار میبد نیز در این نشست با اشاره به ایجاد خوشه زیلو با حدود ۸۰۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری گفت: این طرح با همکاری شرکت شهرهای صنعتی و جهاد دانشگاهی در حال آماده‌سازی است.

فلاح همچنین در دستور کار قرار دادن حدود ۲ میلیارد تومان تسهیلات چهار درصد توسط صندوق کارآفرین امید جهت ارائه به زیلوبافان اشاره و تصریح کرد: با همراهی‌های دیگر مسئولین و مردم که در حوزه هنر صنعت زیلو کردند اتفاق‌های خوب و میمون در این حوزه افتاده است.

این مسئول با اشاره به نگاه ارزشمند آیت‌الله اعرافی به میراث فرهنگی و صنایع‌دستی این شهر، گفت: این نگاه قابل‌تقدیر و مؤثر در هر فرآیندی در این حوزه بوده است که البته حساسیت‌ها و دغدغه‌هایی هم در این مسیر وجود دارد و باید به آن توجه شود.