شهردار میبد گفت: همزمان با روز ساعت زمین، نارین قلعه در شهر جهانی میبد به مدت 60 دقیقه خاموش می شود.

به گزارش نارین‌خبر، علیرضا نقوی شهردار میبد اظهار داشت: دهم فروردین‌ماه۹۸ که مصادف با روز ساعت زمین است، کهن دژ نارین قلعه در شهر جهانی میبد به این رویداد جهانی می‌پیوندد.

نقوی در ادامه گفت: انجام این کار نمادین در ایران برای کمک به ذخیره آب و انرژی لازم است. بر اساس تحقیق‌ های بانک جهانی، در کشورهای خاورمیانه که ایران هم شامل ‌اش می‌شود، به طور متوسط سالانه برای هر فرد، ۱۷۰۰ کیلو وات ساعت، برق مصرف می‌شود. در ایران هر فرد، پنج کیلو وات ساعت، الکتریسیته مصرف می‌کند. اگر این عدد را براساس مقدار آب و هزینه و دی‌اکسید‌کربن که هر فرد در روز مصرف می‌کند، بسنجیم، ۴۷۰ لیتر آب خواهد بود.

وی افزود: بر همین اساس، اگر زمان خیلی کوتاهی هم در مصرف برق صرفه‌ جویی شود و چراغی حتی برای یک ساعت خاموش باشد، تاثیر زیادی خواهد داشت، هر فردی که در ایران، به مدت یک ساعت چراغ ‌های خانه را خاموش کند، مقدار آبی که ذخیره می‌شود، عدد بزرگی برای ایران است که از خشکسالی و بی‌آبی در خیلی از مناطق رنج می‌برد.

شهردار میبد تأکید کرد: اجرای این حرکت نمادین حتی برای چند دقیقه هم کارساز است، مفهوم این حرکت نمادین بسیار مهم است؛ یعنی دعوت از مردم برای استفاده بهینه و صرفه‌جویی در مصرف برق. در حال حاضر بیش از ده هزار شهر در دنیا می‌خواهند یک ساعت در روز “ساعت زمین”، چراغ‌های برخی مناطق و مراکز را خاموش کنند و همین یک ساعت اثر زیادی بر حفظ محیط زیست خواهد داشت.

وی بیان داشت: دوازده سال پیش در سال ۲۰۰۷ میلادی، وقتی بنیاد حیات وحش جهانی شاخه استرالیا برای مبارزه با دگرگونی آب ‌و هوا و زمین تصمیم گرفت با حمایت طرفداران محیط زیست، ۶۰ دقیقه را خاموشی اعلام کند، شاید نمی‌دانست این کار تبدیل به جنبشی جهانی می‌شود.

نقوی در پایان از همه‌ی مسوولین، شهروندان، کنش‌گران محیط زیست و مسافران و مهمانان میبد دوست داشتنی دعوت کرد که در این پویش جهانی در ساعت ۲۰:۳۰ شنبه ۱۰ فروردین ماه شرکت کنند.