عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ما افسارگسیختگی در مصالح حجاب و مسائل ضد عفت را نباید تحمل‌کنیم و مسئولین و مردم باید حساس باشند.

به گزارش پایگاه خبری نارین، آیت‌اله علیرضا اعرافی در خطبه‌های نماز جمعه شهر میبد با اظهار تأسف از حوادث اخیر سیل در اکثر استان‌های کشور اظهار داشت: حوادث اخیر سیل در کشور از یک‌سو باران رحمت الهی و خیرات و برکات را درپی داشت که تا سالها منابع آبی ما را تأمین کرد و از سوی دیگر به دلایل مختلف شاهد سیل بنیان برافکن و توفنده هستیم که در پنج‌دهم قرن اخیر سابقه نداشت و عمق حادثه و فاجعه این سیل در بسیاری از نقاط کشور وسیع بود و با همه آسیب دیدگان اظهار همدردی می‌کنیم.

خطیب جمعه میبد بابیان اینکه عمق فاجعه سیل در نقاطی از کشور بسیار عجیب و جای تأثر و غم و حزن دارد و بخش‌هایی از درد جانکاه عزیزانمان را در لرستان و مازندران دیدم که بسیار شدید است، افزود: کمک‌های نقدی و غیر نقدی و حضور در امداد وظایفی است که بر دوش ما و نهادهای امداد است.

وی تصریح کرد: همه کشور در این حادثه تلخ و سنگین به یاری برخیزند و امداد خود را تقدیم این هم‌وطنان کنند و وظیفه همه ما آن است که تا آنجا که از دستمان برمی‌آید به یاری سیل‌زدگان عزیزمان بشتابیم.

مقاوم‌سازی باید یک اصل مهم در معماری کشور باشد

مدیر حوزه‌های علمیه کشور، زلزله و سیل را دو پدیده طبیعی خواند و با اشاره به اینکه این دو پدیده طبیعی هرازچندگاه در نقطه‌ای از کشور ما تلفات سنگینی را به مردم تحمیل می‌کند، اظهار داشت: دومین وظیفه مردم و مسئولان پیشگیری و آینده‌نگری است و اگر در بحث زلزله بحث مقاوم‌سازی را شهرداری‌ها و نظام‌مهندسی و مردم جدی بگیرند هنگام زلزله بسیار خطرات و تلفات و خسارت‌ها پایین می‌آید.

اعرافی تصریح کرد: مقاوم‌سازی باید یک اصل مهم در معماری کشور باشد.

خطیب جمعه میبد افزود: در مورد سیل هم پیشگیری چیزی است که متأسفانه توجه نمی‌کنیم و هم مسئولان قصور دارند هم بعضی از مردم در بعضی از مناطق سیل‌زده که اگر مسیر و رودخانه‌ها تجاوز نشده بود و اراضی آن را نگرفته بودند و اگر برخورد قاطع شده بود و به‌موقع لایروبی‌ها انجام‌شده بود بخش زیادی از خسارت‌های امروز نبود.

همه در حادثه اخیر سیل غفلت کردیم

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اذعان کرد: ما همه غفلت کردیم؛ بسیاری از این رودخانه‌ها و مسیرهای جریان آب از بین رفته یا در حال از بین رفتن است و در سال ۹۸ باید اولویت شهرداری و سایر مردم و مسئولین و نهادها بر این باشد که این مسیرها آزاد و بازسازی شود تا در هنگام مواجه با این خطر آسیب نبینیم.

بسیاری از این رودخانه‌ها و مسیرهای جریان آب از بین رفته یا در حال از بین رفتن است و در سال ۹۸ باید اولویت شهرداری و سایر مردم و مسئولین و نهادها بر این باشد که این مسیرها آزاد و بازسازی شود تا در هنگام مواجه با این خطر آسیب نبینیم.

دشمنان در فاجعه سیل اخیر حصارکشی سیاسی کردند

رییس حوزه‌های علمیه کشور خطاب به دشمنان بیان داشت: شما دشمنان خیلی رذلید و خباثت دارید که در چنین حادثه سنگین برای ملت حصارکشی سیاسی می‌کنید.

اعرافی تصریح کرد: شما در هنگام غم یک ملت وارد بازی سیاسی شدید و عقده‌گشایی کردید؛ بدانید این ملت به فضل خدا با همگرایی، هم‌افزایی و همبستگی خود بر تمام این مشکلات فائق و هم در برابر زیاده‌خواهی و شیطنت شما خواهد ایستاد.

خطیب جمعه میبد خاطرنشان کرد: شما دشمنان بدعمل کردید؛ مانع کمک‌رسانی شدید و سیل را ابزار سیاسی کردید و یاوه‌ها بافتید که این کینه‌توزی‌های شما بی‌نتیجه خواهد ماند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور خاطرنشان کرد: حاکمیت اسرائیل را که ذاتش غصب بود بر غصب مضاعف آن نسبت به بلندی‌های جولان به رسمیت شناختید؛ انتقال پایتخت اسرائیل به بیت‌المقدس را هم به رسمیت شناختید؛ اما بدانید مقاومت و امت اسلام همه نقشه‌های شما را نقش بر آب خواهند کرد و شما به آمال شیطانی خود نخواهید رسید.

اعرافی بابیان اینکه سیل در کشورهای منطقه و پیشرفته وجود دارد حتی در خود امریکا بارها خسارت به بار می‌آورد گفت: سیل اخیر در کشور پیش‌بینی و پیشگیری شد که اگر پیشگیری نمی‌شد تلفات جانی بالاتر از هزار نفر بود اما به صد نفر هم نرسید.

امام‌جمعه میبد با اشاره به همبستگی مردم، نیروهای مسلح، دانش آموزان و دانشجویان، روحانیون و قشرهای مختلف مردم در کمک‌رسانی به سیل‌زدگان اظهار داشت: این همبستگی بسیار جلوه جالبی از ایمان و وحدت ملت ما دارد.

افسارگسیختگی در مساله حجاب را نباید تحمل کرد

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگر از بیانات خود از همه کسانی که در ایام تعطیلات در تسهیل سفرها و پذیرایی از میهمانان و ارائه خدمت تلاش کرده بودند قدردانی کرد.

امام‌جمعه میبد اظهار داشت: اما با همه این خدمات در عرصه‌های خدمت در برخی از بخش‌ها هم شاهد هنجارشکنی‌هایی هستیم که باید با اهتمام مردم و اعتماد مسئولین معالجه شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ما افسارگسیختگی در مصالح حجاب و مسائل ضد عفت را نباید تحمل‌کنیم و مسئولین و مردم باید حساس باشند.

وی برخورد صحیح دینی که همان تذکر است را لازم و ضروری دانست و گفت: نباید اجازه دهیم شهر و جامعه‌مان را که یک جامعه دینی، اسلامی و بانشاط است با این آفت‌ها خسارت زده شود.

امام‌جمعه میبد تصریح کرد: باید طراحی و تدبیر کنیم تا در منجلاب فساد و بی‌عفتی و دوری از ارزش‌های اسلامی قرار نگیرند.

خطیب جمعه میبد با اشاره به اولویت‌های سال ۹۸ شهرستان میبد هم گفت: این اولویت‌ها جمع‌بندی شده است و به‌زودی اعلام خواهد شد و از مسئولان ادارات و دست‌اندرکاران تقاضا داریم که به این اولویت‌ها توجه کنند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور افزود: حتماً در شرایط تحریم و سیل‌زدگی و سخت باید با همبستگی و برنامه‌ریزی دقیق و عزم جزم عمران به دنبال آبادانی کشور در سال ۹۸ همه بسیج شوند.

امام‌جمعه میبد در بخشی از خطبه‎ها سالروز میلاد باسعادت حضرت امام سجاد، حضرت ابوالفضل العباس و امام حسین (ع) را پیشاپیش به نمازگزاران تبریک گفت.

وی همچنین میلاد بزرگ پاسدار اسلام حضرت سالار شهیدان و روز پاسدار با پاسداران عزیز و بسیجیان شریف که نقش بزرگی درگذشته انقلاب و دفاع مقدس و عرصه‌های گوناگون داشتند تبریک گفت و افزود: این نقش بزرگ باید پاس داشته شود و خود عزیزان ما در این نهاد انقلابی باید پیشگام همه حرکت‌های انقلابی باشند و همه اصول و موازین انقلاب اسلام در این نهاد مبارک طبعاً بیش از هرجایی موردتوجه قرار گیرد.

خطیب جمعه میبد اظهار داشت: امروز دشمنان اسلام یکی از محورهایی را که مورد هدف قرار دادند نیروهای مسلح و توان رزمی و دفاعی و پیشاپیش آن سپاه مقتدر ماست.

وی بابیان اینکه دشمنی آن‌ها به این نهاد انقلابی نیست بلکه آن‌ها دشمنی با ملت بزرگ ایران، استقلال و آزادی با ما سر جنگ دارند افزود: نهادی که پیشاپیش ملت جان‌فشانی و خدمت می‌کند طبعاً در معرض آلام تیرهای آن‌ها قرار خواهد گرفت.

اعرافی خاطرنشان کرد: اینکه سپاه و بسیج ما را تحریم می‌کنند و در لیست تحریم‌ها قرار می‌دهند افتخاری است برای این نهاد و کشور و ما امیدواریم نیروهای مسلح و سپاه مقتدر ما بیش از گذشته در جهت اعتلای کشور گام بردارند و در همه صحنه‌ها پیشگام خدمت به ملت بزرگ ایران باشند.

خطیب جمعه میبد بابیان اینکه در سطح کشور حدود دویست و بیست هزار شهید دفاع مقدس را تقدیم اسلام کردیم و با این شهدا کشور را از این‌همه خطر عبور دادیم افزود: حدود ۵۰۰ هزار جانباز، قریب شصت هزار آزادگان در کشور داریم که برای امروز و فردای ما تحمل اسارت و آزادگی کردند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور خاطرنشان کرد: در سطح استان یزد هم بیش از سه هزار و هفتصد شهید، ده هزار جانباز و ۷۵۲ آزاده داریم که این آمار در سطح میبد ما قریب ۴۰۰ شهید، ۶۵ آزاده و هزار جانباز است که همه اینها سرمایه‌های بزرگی هستند که به همه آزادگان عزیز، جانبازان و خانواده‌های معزز شهدا و ایثارگران عرض تبریک و ارادت داریم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شما سهامداران استقلال و عظمت این کشور هستید و قدر شما دانسته است و خود شما هم این افتخار را بزرگ بدارید؛ سر را بلند بگیرید؛ چراکه پیشگام حفظ مرزهای کشور و استقلال بودید.

امام‌جمعه میبد بابیان اینکه شما چشم‌وچراغ و حاملان امانت اسلام در جامعه هستید خاطرنشان کرد: آزادگان و ایثارگران عزیز ما در فعالیت‌های قرآنی رتبه برتر استان را داشتند و در مسائل نخبگی هم دو استان را به خود اختصاص داده‌اند.

وی افزود: وظیفه ما پاسداشت این مقام ایثارگری و وظیفه این عزیزان صیانت از ارزش‌های الهی و انقلاب اسلامی و اعتماد به خود و افتخار به این گذشته بسیار پرفروغ و نورانی است.