استاندار یزد با تاکید براینکه حضور میدانی مدیران استان در مدیریت سیل های اخیر تاثیرگذار و مناسب بود، از فرمانداران، دستگاه‌های اجرایی و امدادی و شهرداری های استان خواست برای مقابله با بحران های احتمالی ناشی از بارش های هفته آینده، آمادگی کامل داشته باشند.

به گزارش نارین‌خبر به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، عصر پنج شنبه ۲۲ فروردین ماه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان به ریاست استاندار یزد و با حضور معاونان استاندار، مدیرکل حوزه استاندار و اعضای ‌این شورا در سالن مدیریت بحران استانداری یزد برگزار شد.

محمد علی طالبی در این جلسه با بیان اینکه بنابر اعلام سازمان هواشناسی مبنی بر ورود سامانه بارشی به استان و احتمال وقوع سیلاب و روان آب، مدیران باید در استان حضور داشته باشند، هرگونه مرخصی و ماموریت آنها در روزهای ابتدایی هفته آینده را لغو اعلام کرد.

استاندار یزد دامه داد: هیچ بهانه ای از دستگاه های اجرایی استان مبنی بر کمبود نیروی انسانی در مدیریت بحران، قابل پذیرش نیست.

وی افزود: حضور میدانی مدیران استان در مدیریت سیل های روزهای آغازین سال، تاثیرگذار و مناسب بود و باید از این تجربه برای مقابله با بحران احتمالی ناشی از بارندگی های هفته آینده در استان استفاده و از آن جهت ساماندهی شایسته مسائل مختلف شهری و روستایی الگو برداری کنیم.

رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با اشاره به اینکه در بازدیدهایی که از سیل بندها و رودخانه های استان انجام شد مشکلاتی مشاهده گردید که نشان دهنده بی توجهی و عدم نظارت مناسب در سال‌های گذشته بوده، خاطرنشان کرد: تجربه بسیار خوبی از بارش های ابتدایی سال به دست آمده که می‌تواند در مدیریت بحران استان به کار گرفته شود تا در زمانهای بحران کمتر دچار نگرانی شویم.

طالبی با تصریح اینکه مدیریت بحران یک مدیریت واحد را می‌طلبد، گفت: بسیاری از کارها باید به صورت هماهنگ انجام شود و لازم است دستگاه های استان با معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، ستاد‌ مدیریت بحران استان و مدیرکل مدیریت بحران استانداری هماهنگی لازم را داشته باشند.

لزوم اطلاع رسانی مناسب به رسانه ها در راستای مدیریت بهینه بحران

استاندار یزد بر اطلاع‌رسانی واحد در زمان های بحران تاکید کرد و ادامه داد: به همین منظور مدیرکل مدیریت بحران استانداری به عنوان سخنگو منصوب شده و لازم است اطلاع رسانی از سوی سخنگوی شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با محتوای مناسب، به رسانه‌ها، مطبوعات، خبرگزاری‌ها، صدا و سیما‌ و به ویژه شبکه های اجتماعی فعال در فضای مجازی ارائه شود.

وی افزود: در حوزه اطلاع رسانی مناسب به مردم، صدا و سیمای مرکز یزد این مسئولیت مهم را به عهده دارد تا هر جا لازم است هشدارها و آگاهی های مورد نیاز را به مردم ارائه دهد.

‌انتخاب استان یزد به عنوان استان معین لرستان و خوزستان

رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با اشاره به مشکلات ایجاد شده ناشی از سیل در استانهای خوزستان و لرستان، خاطرنشان کرد: استان یزد استان معین برای تامین امکانات لجستیکی و ماشین آلات و احتمالاً بازسازی استان لرستان اعلام ‌شده و در بحث استقرار موکب های حسینی نیز، استان معین خوزستان انتخاب گردیده است که باید خدمت رسانی به مردم این دو استان سیل‌زده به خوبی انجام شود.

طالبی آمادگی کامل فرمانداری‌ها، شهرداری ها، دهیاری ها، دستگاه‌های اجرایی، امدادی، خدماتی،‌ سازمان همیاری شهرداری ها و سایر دستگاه‌های مرتبط ‌‌با مدیریت بحران استان را خواستار شد و خاطرنشان کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده از سوی هواشناسی یزد ‌مبنی بر بارش های زیاد در طول هفته آینده در استان، تمام دستگاه های دولتی باید از صبح جمعه آمادگی کامل را داشته باشند.

عالی ترین مقام اجرایی استان ادامه داد: همچنین ماشین آلات و تجهیزاتی که در مواقع بحران مورد نیاز است باید از صبح جمعه در نزدیک ترین مکان به کانون های بحران مستقر و رانندگان آنها هم در دسترس باشند.‌

وی افزود: لازم است اقدامات تامینی در ‌برخی مدارس فرسوده به ویژه در شهرستانها و مناطق روستایی که ممکن است در پی بارش ها دچار آسیب شوند، پیش بینی و آموزش و پرورش مدیریت لازم در این خصوص را انجام داده و اگر نیاز است این مدارس تعطیل شوند.‌

ضرورت تجدیدنظر در مجوز ساخت و سازها در حریم و مسیر رودخانه‌های استان

استاندار یزد به اهمیت آزادسازی مسیر رودخانه های استان اشاره و خاطرنشان کرد: طبق گزارش های رسیده در این زمینه، طرح موضوع اولیه صورت گرفته تا نسبت به ساخت و سازها تجدیدنظر و بازنگری  انجام شود.
وی افزود:  مجوزهایی که در این زمینه ‌صادر یا رای هایی که در کمیسیون های مربوطه به این ساخت و سازها داده شده را بررسی خواهیم کرد و با کمک سازمان بازرسی و دستگاه قضایی استان این موضوع را ساماندهی می کنیم.

شهرداری های استان برای جلوگیری از آبگرفتگی سطح شهرها بسیج شوند طالبی با اشاره به اینکه آب گرفتگی معابر و چاه های جذبی سطح شهر در هنگام بارندگی یکی از مواردی است که بازتاب منفی در میان مردم ایجاد می کند، گفت: در این زمینه همه نیروهای شهرداری باید برای جلوگیری از این موضوع بسیج شوند و در مواردی که نیاز است مشارکت مردم را نیز جلب کنند و به ویژه در مورد حفاظت از بافت های تاریخی اطلاع رسانی ‌مناسب انجام شود.

وی ادامه داد: ‌‌همچنین لازم است همه فرمانداران در سطح شهرستان های مربوطه از مسیل ها، سیل بندها، سدها و مسیرهای رودخانه ها بازدید داشته و حضور میدانی داشته باشند.

رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران استان در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد: با بار‌ندگی های اخیر بسیاری از دغدغه‌های مدیریت ارشد استان در خصوص تامین آب استان کاهش یابد و بتوانیم ضمن مدیریت بهینه مصرف آب، این توجه را در سطح کشور به وجود آوریم که با مدیریت مناسب آب های سطحی می توان بسیاری از نیازهای استان و مناطق مرکزی کشور را برطرف نمود.‌

گفتنی است بنابر پیش بینی سازمان هواشناسی، با ورود سامانه بارشی از روز شنبه تا ظهر دوشنبه هفته آینده به استان، احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها، آبگرفتگی معابر و وقوع روان آب در استان یزد وجود دارد ‌و لازم است مسئولان و مردم برای مقابله با بحران های احتمالی، آمادگی لازم را داشته و تمهیدات لازم را بیاندیشند.