امام‌جمعه میبد با اظهار تأسف از سودهای تصاعدی بانک‌ها در به‌زانو درآوردن صنایع گفت: سودهای تصاعدی بانک‌ها خیلی عرصه را برای صنایع ما تنگ کرده است و تقاضا داریم بانک‌ها و دستگاه‌های مسئول بخشی از مشکلات سودهای تصاعدی را حل کنند.

به گزارش نارین‌خبر، آیت‌الله علیرضا اعرافی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با اشاره به تحریم‌های ظالمانه امریکا علیه کشورمان گفت: شرایطی است که برای طبقات متوسط و ضعیف بسیار سنگین است و باید همه به فکر باشیم جلوی آسیب‌های سنگین به قشرهای ضعیف را بگیریم.

خطیب جمعه میبد تحت‌فشار قراردادن یک کشور برخلاف معاهدات بین‌المللی را برای آسیب زدن به یک کشور را نشان‌دهنده قلدری آمریکایی‌ها دانست و افزود: این عمل نشان می‌دهد که همه در برابر یک قلدری مثل امریکا قدرت مقاومت ندارند و این بالاترین تحقیر و توهین به اروپا و قدرت‌های دنیاست.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور بابیان اینکه ایران مقتدر به فضل خدا در برابر همه تحریم‌ها مقاومت و دماغ مستکبران را به خاک خواهد مالید، تصریح کرد: اینکه آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و برخی دولت‌های حقیر وابسته در منطقه قابل‌اعتماد نیستند روشن بود؛ اما بدتر از آنها رفوزه شدن اروپایی‌ها و بعضی قدرت‌های به‌ظاهر مستقل دنیا در این معاهده بین‌المللی بود.

وی بیان داشت: اروپایی‌ها نتوانستند یک‌قدم هم بردارند و امروز هم در این آزمون بزرگ پیش وجدان خودشان و بشریت محکوم و مردودند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه و در آستانه ورود به ماه مبارک رمضان و استقبال از ضیافت الله و کرامت الله گفت: ماه مبارک رمضان بخشی به خود و زندگی فردی و خانوادگی و اجتماعی ما برمی‌گردد و درک تجلی انوار ماه مبارک رمضان در پررونق‌تر شدن مسجدهاست.

امام‌جمعه میبد با اشاره به فعال بودن دویست مسجد و جماعات در ایام ماه مبارک رمضان در شهرستان میبد اظهار داشت: مساجد باید به‌ویژه در ماه مبارک رمضان جایگاه جذب جوانان، دارای نظم، برنامه فرهنگی و اخلاقی، قرائت قرآن و ساختن دختران و پسران ما باشد که این وظیفه بر دوش هیئت‌امنا و امام جماعت است.

اعرافی با تأکید بر نظافت و نظم و ارتقاء مساجد خاطرنشان کرد:  جماعت‌ها و جمعه‌های ماه مبارک رمضان باید لبریز از انسان‌های پاک و جوانان خالص باشد و برای رسیدگی به فقرا و نیازمندان، ماه مبارک رمضان این یک‌فصل ویژه‌ای است.

خطیب جمعه میبد بابیان اینکه ماه رمضان باید آرامش و گشایش برای همه مردم باشد و همه احساس کنند از حد نساب لازم زندگی برخوردارند افزود: باید حرمت ماه مبارک رمضان پاس داشته شود و اصناف و نانوایی‌ها و سایر اصناف و طبقات باید برنامه‌های خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنند که کرامت و حرمت این ماه بزرگ خدا صیانت شود.

اعرافی با گرامی داشت هفته معلم هم گفت: معلمان و مربیان ما در آموزش‌وپرورش در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه قشرهای پیشگام جامعه هستند و حق بزرگی بر فکر و فرهنگ و همه زندگی جامعه ما دارند.

وی اقدامات جامع و خوبی که در جذب کمک‌های مردمی و مدرسه‌سازی خیرین و برنامه‌های کنکور و علمی، قرآنی و فرهنگی و برنامه‌های تبلیغی توسط روحانیون و طلاب جوان در آموزش‌وپرورش انجام می‌گیرد قدردانی کرد.

امام‌جمعه میبد خطاب به معلمان و مربیان گفت: وظایف شما در این عصر و زمان و در شرایطی که نسل نوجوان و جوان در معرض این‌همه حجم و توطئه و فریب است، وظیفه ما و شما در این عرصه سنگین است.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور با تأکید بر سند تحول و اجرای آن و اهتمام روزافزون به مسائل فرهنگی و مواظبت از ورود میکروب‌ها و آسیب‌هایی که در سند ۲۰۳۰ و امثال آنها وجود دارد بیان داشت: رهبری معظم در همین هفته نسبت به آن بازهم هشدار دادند و باید این مسأله موردتوجه و عنایت باشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: مقوله آموزش‌وپرورش مقوله‌ای است که خانواده‌ها باید به آن توجه کنند و خیرین و مردم مشارکت و همراهی کنند چراکه تربیت نسل جوان برای امروز و فردای جامعه و تعالی کشور در همه قلمروها مهم‌ترین وظیفه همه ماست.

اعرافی هفته کار و کارگر را هم گرامی داشت و بابیان اینکه در سطح کشور میلیون‌ها جوان شریف ما در صنایع گوناگون و حوزه‌های مختلف صنعت و کارگاه‌های متعدد چرخ اقتصاد کشور را به گردش درمی‌آورند، افزود: این قشر پویا و زحمت‌کش کشور را به سمت استقلال و خودکفایی می‌برند بنابراین باید ارزش کارگران در کنار سرمایه‌گذاران مهم دانسته شود.

امام‌جمعه میبد با اشاره به اینکه در میبد هم بیش از ۱۵هزار نفر از جوانان در بیش از هزار کارگاه و حدود ۳۰۰ صنعت بزرگ مشغول کار هستند؛ از کسانی که سرمایه‌گذاری و صنعت را پایه‌ریزی می‌کنند،  قدردانی کرد.

وی همچنین از اقداماتی هم که مسئولین و ادارات برای صیانت از صنایع انجام می‌دهند را تحسین کرد و گفت: در شرایطی که بسیاری از صنایع به سمت تعطیلی رفتند و بحران‌های کارگری وجود داشت؛ مسئولان در سطحی تلاش کردند صنایع دچار تنگناها نشود.

خطیب جمعه میبد اظهار داشت: در سال ۱۳۹۸ با توجه به شرایطی که وجود دارد امیدواریم هم کارفرمایان و سرمایه‌گذاران و هم مسئولان استان و کشور تلاش کنند تا صنعت روی پای خود بایستد و رونق و شکوفایی پیدا کند و صنایع جدید پایه‌ریزی شود و کارگران هم همکاری کنند چراکه سال رونق تولید ملی نیاز به اهتمام بیشتر به صنعت دارد.

سودهای تصاعدی بانک‌ها خیلی عرصه را برای صنایع ما تنگ کرده است و تقاضا داریم بانک‌ها و دستگاه‌های مسئول بخشی از مشکلات سودهای تصاعدی را حل کنند. البته در سطح کلان پی گیریم و در مجلس هم طرح اصلاح قانون پول و بانکداری در حال انجام است

اعرافی با اظهار تأسف از سودهای تصاعدی بانک‌ها در به‌زانو درآوردن صنایع گفت: سودهای تصاعدی بانک‌ها خیلی عرصه را برای صنایع ما تنگ کرده است و تقاضا داریم بانک‌ها و دستگاه‌های مسئول بخشی از مشکلات سودهای تصاعدی را حل کنند.

امام‌جمعه میبد بابیان اینکه البته در سطح کلان پی گیریم و در مجلس هم طرح اصلاح قانون پول و بانکداری در حال انجام است، افزود: الآن بخش زیادی از صنایع ما با سودهای تصاعدی و دیرکردهای سنگین در مرحله سقوط قرار دارند.

وی، راه‌اندازی میز خدمت در میعادگاه نماز جمعه از سوی مسئولان شهرستان را کاری ارزشمند خواند و گفت: حضور در مساجد و محلات و راه‌اندازی میز خدمت درخور تقدیر است و مسئولان باید با حفظ ملاقات‌های عمومی در هفته هم پاسخگوی مردم و رسیدگی به مشکلات آنها باشند و ارتباط بین مردم و مسئولین را سریع و روان کنند.

امام‌جمعه میبد با گرامی داشت هفته هلال‌احمر به‌عنوان نهاد بزرگ خدمت‌رسانی هم گفت: در همین ایام سیل، هلال‌احمر و دستگاه‌های امدادی و مردم میبد بیش از ۸ میلیارد تومان به سیل‌زده‌ها کمک کردند.

وی با اشاره به حجم وسیع و دامنه گسترده خسارت‌ها تصریح کرد: سیل‌زدگان نیاز به ادامه این امدادها دارند و نباید از ادامه امداد غفلت کنیم چراکه صدها روستا آسیب اساسی دیده و اراضی وسیع کشاورزی تخریب‌شده که خسارت‌ها بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

اعرافی افزود: از دولت و مسئولین انتظار می‌رود که با برنامه دقیق و زمان‌بندی‌شده به وعده‌هایشان عمل کنند و صدها هزار هم‌وطن ما که دچار مشکل شدند را از مشکلات رهایی دهند.

  • منبع خبر : میبدآدینه