مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر از ثبت آب‌انبار ملاابراهیم فیروزآباد در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

محمود ادیبان در گفتگو با نارین‌خبر با اعلام خبر ثبت آب‌انبار ملاابراهیم فیروزآباد از توابع شهرستان اشکذر در فهرست آثار ملی کشور، اظهار داشت: آب انبار ملاابراهیم در روستای فیروزآباد متعلق به دوره پهلوی اول به شماره ۳۲۲۰۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

وی تصریح کرد: این آب انبار که به آب انبار دو شیر نیز شهرت دارد در کنار جاده ترانزیتیی یزد-میبد واقع شده و دارای دو شیر بوده که شیر سمت راست برای استفاده مسلمانان و شیر سمت چپ برای زردتشیان بوده و توسط قنات فیروزآباد پر می شده که بعد ازخشک شدن آب قنات تا مدتی هم با آب چاه پر می شده و در حال حاضر خالی از آب است.

ادیبان افزود: از مشخصات بنا می توان  به ورودی بنا درسمت شرق، دو بادگیر با چهار دهنه که از چهار جهت  باعث خنک نگه داشتن آب می شده، مخزن و تعداد پانزده راه پله ها که تا پایاب ادامه دارد، اشاره کرد.

مسئول اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اشکذر اضافه کرد: مخزن آب انبار در عمق  شش متری از سطح زمین قرار گرفته است و بدنه آن با ساروج کار شده و از مصالح بکار رفته در بنا خشت وگل، ساروج  و آجر است که بدنه دیوارها وراه پله ها آجری و پوشش سقف گنبدی مخزن و ورودی آجر فرش می باشد.