رئیس اتحادیه میوه و تره بار یزد با بیان علت‌های افزایش قیمت هندوانه در بازار استان گفت: صادرات و گران شدن تجهیزات کشت سبب افزایش قیمت هندوانه در بازار شده است.

به گزارش نارین‌خبر، حسین مشرف با اشاره به افزایش و کاهش روند قیمت میوه در استان یزد اظهار داشت: قبل از شروع ماه مبارک رمضان قیمت برخی از میوه‌ها گران و برخی دیگر ارزان‌تر بود که با شروع ماه رمضان تغییراتی در قیمت‌ها به وجود آمد.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار یزد به کاهش ۵۰ درصدی قیمت پیاز اشاره کرد و گفت: پیاز از ۸ هزار تومان به ۴ هزار و ۵۰۰ تومان، خیار سبز از ۵ هزار تومان به ۳ هزار و ۵۰۰ تومان، کدو مسمایی از ۳ هزار و ۱۰۰ تومان به هزار و ۱۵۰ تومان کاهش یافت.

وی با بیان اینکه قیمت سیب زمینی و هندوانه با شروع ماه مبارک رمضان روند افزایشی به خود گرفت افزود: افزایش قیمت هندوانه دلایل مختلفی دارد یکی از آنها صادرات این میوه و دیگری اینکه مواد اولیه کشت هندوانه مثل بذر، کود، نایلون و سم و برخی دیگر اقلام مورد نیاز برای کشت آن در سال جاری افزایش قیمت داشته و با توجه به اینکه کشاورز نیز برای خرید این وسایل با مشکلات مالی روبه‌رو بوده سبب کاهش سطح کشت هندوانه و همچنین افزایش قیمت آن در بازار شده است.

مشرف یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت هندوانه در بازار را تمام شدن برداشت این محصول در یکی از مناطق جیرفت عنوان و خاطرنشان کرد: منطقه دیگر در این شهرستان جدیداً شروع شده و تا عرضه جدید هندوانه در بازار اتفاق بیافتد با قیمت‌های کنونی به فروش خواهد رسید و این در حالی است که طی دو روز گذشته به واسطه زیاد بودن این محصول در میادین، شاهد فروش با قیمت پایین‌تری از ۲ هزار و ۵۰۰ تومان بودیم.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار یزد با اشاره به اینکه کشت هندوانه در استان صورت نمی‌گیرد ادامه داد: برخی میوه‌ها در استان تولید می‌شود ولی کشت هندوانه را در استان یزد نداریم.

  • منبع خبر : تسنیم