سرپرست شبکه بهداشت و درمان میبد گفت: با توجه به جمعیت ۴۲ هزارنفری رده‌های سنی ۳۰ سال و بالاتر شهرستان، برآورد می‌شود ۱۲هزار و ۸۰۰نفر در شهرستان میبد مبتلا به فشار خون باشند.

دکتر مهدی حفیظی در گفت‌وگو با خبرنگار نارین، با بیان این که بیماری فشار خون عامل اصلی مرگ‌ومیر زودرس ناشی از بیماری‌های  قلبی، مزمن کلیوی و سکته قلبی در ایران است، اظهار داشت: براساس آمار سال ۲۰۱۶ میلادی ۱,۳ از جمعیت ایران دچار فشار خون هستند و با توجه به جمعیت ۴۲ هزارنفری رده‌های سنی ۳۰ سال و بالاتر شهرستان، برآورد می‌شود ۱۲هزار و ۸۰۰نفر در شهرستان میبد مبتلا به فشار خون باشند.

وی افزود: درحال حاضر با توجه به آمار سامانه سیب وزارت بهداشت تنها ۳هزار و ۸۰۰نفر بیمار فشار خونی در سطح شهرستان شناخته شده و تحت مراقبت مراکز جامع سلامت‌اند و این بدین معناست که حدود ۹هزار نفر دیگر از این جمعیت مبتلا به فشار خون هستند که یا از بیماری خود ناآگاهند و یا تحت مراقبت سیستم بهداشت قرار ندارند.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان میبد بیان داشت: با توجه به درصد بالای مرگ‌ومیر کشور ناشی از عوارض فشار خون، با دستور وزیر محترم بهداشت و درمان و تاکید ریاست محترم جمهوری مقرر گردید به منظور شناسایی افراد مبتلا به فشار خون بالا و کنترل بیماری بسیج ملی کنترل فشار خون در دستور کار قرار گیرد.

حفیظی اضافه کرد: در فاز اول این طرح از ۲۷ اردیبهشت لغایت ۱۷ خردادماه ضمن برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های لازم بین دستگاه‌های اجرایی و اداری اطلاع‌رسانی لازم در این زمینه به عموم انجام خواهد گرفت و در فاز دوم از ۱۸ خرداد لغایت ۱۵ تیرماه توسط سیستم بهداشتی و درمانی کشور این طرح عملیاتی خواهد شد.

کسانی‌که باید در این طرح ملی پایش شوند

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان میبد در ادامه با بیان اینکه این طرح ملی کلیه افراد بالای ۳۰ سال یعنی متولدین قبل از ۲۹ اسفند ۱۳۶۸ و همچنین بیماران دچار نارسایی کلیوی و زنان باردار در تمام گروه‌های سنی را شامل می‌شود، اظهار داشت: افراد مشمول می‌توانند با شروع طرح به پایگاه‌های ثابت و سیار شهرستان میبد و تمامی مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت، بیمارستان امام جعفرصادق(ع)، مطب‌های خصوصی پزشکان، درمانگاه‌های سازمان تامین اجتماعی، فرهنگیان، امین و حضرت ابوالفضل(ع)، داروخانه‌ها کلینیک‌های تخصصی و فوق تخصصی بیمارستان، مدارس و مساجد محل، مصلای نمازجمعه و سایر مراکز تجمعی و کارخانجات شهرستان و نیز بعضی از ادارات شهرستان برای گرفتن فشارخون مراجعه کنند.

یادآور می‌شود طرح بسیج  ملی کنترل فشار خون بالا بمنظور مراقبت و کنترل یکی از اصلی‌ترین عوامل مرگ ومیر کشور از ۲۷ اردیبهشت لغایت ۱۵ تیرماه سال‌جاری اجرا خواهد شد.