کارشناس هواشناسی از افزایش دمای هوا در استان یزد طی روزهای آینده خبر داد.

به گزارش نارین، میرحسینی در گفتگو با خبرنگار فارس در یزد گفت: طی بارندگی‌های دو روز گذشته، در ۵ نقطه استان، علی‌آباد چهل گزی با ۲۳/۵ میلی‌متر، گاریز با ۸/۷، طزرجان با ۱ میلی‌متر، کهدوئیه نیم میلی‌متر و مروست هم ۴/۰ بیشترین میزان بارندگی صورت گرفته است. طبیعتاً بارندگی در مناطق دیگر نیز صورت گرفته است اما در اطراف ایستگاه‌های هواشناسی نبوده است و گزارش خاصی دریافت نشده است.

کارشناس هواشناسی استان یزد با اشاره به بارندگی در اواسط خردادماه در مقایسه با سال‌های گذشته خاطرنشان کرد: معمولاً در سال‌های گذشته آخرین بارندگی‌ها مربوط به ماه اردیبهشت بوده است و امسال به دلیل شرایط جوی و سامانه‌هایی که در زمستان از غرب به شرق کشور درحرکت بوده است بارندگی بالای نرم بوده و ادامه یافته است.

وی همچنین در خصوص پیش‌بینی وضع آب‌وهوای آینده افزود: ابتدای هفته در روز شنبه دمای هوا ۴۰ درجه بود. طی ۲۴ ساعت گذشته دمای شهر یزد بین ۳۷ و ۲۳ درجه در نوسان بوده است. امروز نیز پیش‌بینی می‌شود دما بیش از ۳۶ درجه نباشد. از فردا نیز در استان به‌واسطه تقویت پر ارتفاع جنب حاره، روند افزایش دما خواهیم داشت؛ به‌طوری‌که دمای بیشینه یزد روزهای پنج‌شنبه و جمعه به ۴۰ درجه خواهد رسید.

میرحسینی بابیان اینکه بارندگی‌های اخیر به‌صورت نقطه‌ای و پراکنده بوده است گفت: به‌واسطه گرمای هوا و وجود ریزموج‌ها در طراز میانی جو و وجود رطوبت در لایه‌های جو بارندگی‌های چند روز گذشته اتفاق افتاده است؛ اما در حال حاضر این رطوبت کاهش‌یافته و از فردا به بعد بارندگی رخ نخواهد داد.

وی تأکید کرد: احتمال بارندگی در تابستان کم هست ولی احتمالش صفر نیست. در جمعه هفته جاری نیز باوجود افزایش دما احتمال دارد که در ارتفاعات بارندگی‌هایی صورت گیرد. همچنین طوفان شدید طی یک هفته آینده در استان اتفاق نخواهد افتاد اما باد و گردوخاک ملایم تا وزش باد نسبتاً شدید پیش‌بینی می‌شود.

این مقام مسئول اظهار داشت: گرم‌ترین روز در یزد در سال جدید، شنبه گذشته بود با ۴۰ درجه دما و دوباره آخر هفته افزایش پیدا می‌کند؛ این در حالی است که بیشترین میزان دمای استان یزد در ۵۰ سال گذشته ۴۵/۶ درجه بوده است و میانگین دمای فصل گرم در سال‌های اخیر نیز در استان یزد ۴۳ بوده است.