دادستان انقلاب اسلامی میبد گفت: یک کانتینر که ۴۰۱ دستگاه ماینر تولید ارز دیجیتال در میان مواد اولیه پتروشیمی جاسازی شده بود در یکی از واحدهای تولیدی شهرک صنعتی این شهرستان کشف شد.

به گزارش نارین‌خبر، حمیدرضا جعفری -دادستان عمومی و انقلاب شهرستان میبد_ در این‌باره گفت: در یکی از واحدهای تولیدی میبد یک کانتینر درمیان مواد اولیه پتروشیمی به صورت ماهرانه استتار شده بود که در این کانتیر ۴۰۱ دستگاه ماینر برای استخراج ارز دیجیتال جاسازی شده بود.

جعفری افزود: به گفته کارشناسان اداره برق میزان مصرف برق این دستگاه‌ها ۸۰۰ کیلوات محاسبه شد.

دادستان میبد افزود :طبق دستور ضابطین به صورت ویژه و فعال وارد شرکت شدند و آن کانتینر را که درمحل مناسبی مخفی شده بود کشف کردند.

جعفری اظهار داشت: علاوه بر اینکه این دستگاه‌ها مورد خسارت به شبکه برق می شود و مصرف برق زیادی دارد؛ هیچگونه مجوز ورود و یا برگ سبز گمرکی جهت ورود این دستگاه‌ها به کشور و یا حمل و نگهداری آن به ما ارائه نشده است که ازنظرما درشرایط فعلی قاچاق تلقی می‌شود.

وی گفت: این دستگاه‌ها به یک محل امنی انتقال داده شد تا گمرک هم بررسی کند و ارزیاب گمرک نظر خودش را در مورد ارزش ریالی این دستگاه‌های ماینر و مجوز ورود آنها را به کشور برای ما ارائه دهد.

وی ادامه داد : اگر مجوزی برای این دستگاه‌ها ارائه نشد قطعا از نظر ما تخلف محسوب می‌شود و سازمان تعزیرات حکومتی در این زمینه ورود کرده و احکام قانونی را درخصوص  وارد کننده‌ها و کسانی که این دستگاه‌ها را نگه‌داری می‌کنند براساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز صادرخواهد کرد.

بیت کوئین یکی از رایج ترین ارزهای دیجیتال است که در فضای مجازی خرید و فروش می‌شود و از طریق دستگاه‌هایی به نام واینر که نوعی پردازشگر است با مصرف برق بالا تولید می‌شود.

دستگاه‌های ارز دیجیتال باعث هدر رفتن انرزی برق شهری و صنعتی شده وموجب کاهش انرژی کارخانه‌ها می‌شود.

استخراج هر بیت‌کوئین در جهان ۸هزار دلار است و برای آن ۷۲هزار کیلو وات برق مصرف می‌شود.

http://www.narinnews.ir/wp-content/uploads/2019/06/%D8%A8%D9%87%D8%AC%D8%AA%DB%8C-2-1.gif