فرمانده پلیس راه آهن کشور از انهدام باند سازمان یافته سارقان آهن آلات ریلی و کشف ۲۶۶ تن ادوات ریلی مسروقه توسط ماموران پلیس راه آهن خبر داد.

به گزارش نارین‌خبر به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ «حشمت الله ملکی» در تشریح این خبر گفت: در راستای اجرای طرح ارتقاء امنیت ریلی، مأموران پلیس راه آهن طی اقدام اطلاعاتی در ایستگاه راه آهن میبد با هماهنگی مقام قضائی یک دستگاه خودروی نیسان را متوقف و مورد بازرسی قرار دادند که در مرحله اول موفق به کشف ۴ تن آهن آلات ریلی شدند و راننده خودرو را با هویت معلوم دستگیر و جهت انجام تحقیقات اولیه به مقر انتظامی انتقال دادند.

فرمانده پلیس راه آهن کشور افزود: همچنین به دنبال حصول اطمینان از سرقت و فروش آهن آلات ریلی به صورت شبکه ای، رسیدگی به موضوع در دستور کار قرار گرفت و سایر افراد مرتبط با این سرقت شناسایی و با انجام اقدامات پلیسی محل فروش و ذوب آهن آلات ریلی مسروقه توسط کارکنان زبده پلیس راه آهن شناسایی شد.

وی تصریح کرد: با بررسی های انجام شده مشخص شد سارقان، ادوات ریلی شامل ۲۶۰تن ریل و ۶تن اتصالات ریلی را طی فرایندی خاص به مجتمع های متعدد فولاد انتقال و در ادامه اقدام به ذوب آهن آلات می کردند.

سرهنگ ملکی با بیان اینکه بر اساس اعلام کارشناسان شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران ارزش ریالی این ادوات کشف شده ۳ میلیارد و ۱۲۰ میلیون تومان عنوان شده است گفت: در بین اموال کشف شده، به میزان ۱۵۰ تن ریل نو نیز موجود بود که همه آن ها در کنار کوره های ذوب و آماده ریختن به داخل کوره ها بودند که با هوشیاری و سرعت عمل ماموران پلیس راه آهن از ذوب شدن آن ها ممانعت و از هدر رفت این سرمایه ملی جلوگیری شد.

فرمانده پلیس راه آهن کشور تصریح کرد: ماموران در پیگیری این پرونده موفق به دستگیری ۹ نفر سارق حرفه ای ادوات ریلی شدند که متهمان به همراه اموال مکشوفه تحویل مراجع قضائی شدند.

وی یادآور شد: به لحاظ اهمیت صنعت حمل و نقل ریلی، قوانین قاطع و بازدارنده ای از سوی قانون گذار تدوین شده که مطابق نص صریح قانون کیفر بزه های مربوط به راه آهن، هرکس به طور کلی عملی انجام دهد که موجب خروج قطار از خط یا تصادف یا حادثه مهم دیگری شود به حبس جنایی درجه یک “۵ تا ۱۵ سال” محکوم می شود و اگر در نتیجه حادثه یک یا چند نفر کشته شود مرتکب، محکوم به اعدام خواهد شد.

http://www.narinnews.ir/wp-content/uploads/2019/06/%D8%A8%D9%87%D8%AC%D8%AA%DB%8C-2-1.gif