مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: حوزه های علمیه با پشتوانه غنی دینی و مردمی در صورت بازنگری در رسالات مهم خود می‌توانند مانند گذشته پیشگام حل مشکلات و عبور کشور از پیچ‌های تاریخی باشند.

به گزارش نارین‌خبر، آیت الله علیرضا اعرافی صبح امروز در مراسم معارفه مدیر جدید حوزه علمیه استان قزوین اظهار داشت: حوزه‌های علمیه همواره مردمی و وابسته به اجتماع بودند و از مردم تغذیه کرده و به جامعه خدمت کرده‌اند و در شرایط کنونی هم حوزه‌‍ای که از عشق به مردم فاصله بگیرد حوزه دینی نیست.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور یادآور شد: بزرگان حوزوی ما در گذشته در برابر نیازمندان و مردم زانو می‌زدند و برای همه مردم ارزش قایل بودند و ما باور داریم عالم دینی باید خود را فدایی مردم بداند و به آنها خدمت کند.

اعرافی در ادامه تصریح کرد: ما ریشه در تاریخی ارزشمند داریم و امروز هم حوزه های علمیه سرنوشت ساز و تمدن ساز و حاضر در صحنه های سیاسی هستند و می توانند در پیچ های تاریخی تاثیر گذار باشند.

مدیر حوزه‌های علمیه کشور یادآورشد: حوزه ها در ردیف هویت تاریخی کشور هستند و جوانان باید بدانند ما یک شناسنامه فرهنگی داریم که با حوزه اتصال دارد و امروز هم در خدمت مردم و انقلاب قرار دارند.

وی بیان کرد: عصر پس از چهل سالگی انقلاب اسلامی در حوزه علمیه آغاز شده تا همه خلاهای بزرگی که در مقابل حوزه است جبران کرده و به مطالبات مهم جامعه پاسخ دهد.

امام جمعه میبد در ادامه گفت: در حوزه های علمیه بیش از ۲۶۰ ماموریت و رسالت کوچک و بزرگ شناسایی شده و با علم، حکمت، اخلاق، شجاعت، روحیه انقلابی در همه قلمروها باید پیش روی کند.

مدیر حوزه های علمیه کشور تصریح کرد: حوزه های علمیه امروز با رقیبان قدرتمند و دشمنان متعددی روبرو هستند که باید جوانان مستعد به حوزه ها راه یابند و با زهد و اخلاق در مسیر تبلیغ دینی گام بردارند.

وی بیان کرد: کسانی که آماده سختی ها نیستند توصیه می کنیم به حوزه نیایند و از این پس سیاست مدیریت حوزه در استانها در دو محور دادن اختیارات بیشتر به استانها و توسعه کیفی است.

اعرافی گفت: از این پس دیگر همه تصمیمات در قم نخواهد بود و حوزه ها باید بر سرمایه های خود تکیه کنند و به جای توسعه کمی به کیفیت تحصیل و عمق بخشیدن به حوزه ها حرکت کنند تا بار دیگر تاریخ گذشته تکرار شود و کرسی های فقه و اصول شکل بگیرد و برنامه هایی در طراز حوزه انجام شود.

اعرافی با اشاره به دیگر سیاستها و رویکردهای حوزه گفت: تغییرات زیادی در تحقیقات حوزه صورت گرفته و مجموعه علوم اسلامی در قالب صدها رشته بازسازی شده است تا در تولید علمی و توسعه مرزهای دانش اسلامی در قلمرو جدید استفاده شود.

گفتنی است در این مراسم ضمن تقدیر از خدمات ۴ ساله حجت الاسلام علی عباسی مدیر سابق، حجت الاسلام محمد تقی سبحانی نیا به عنوان مدیر جدید حوزه علمیه قزوین معرفی شد.