مدیر شبکه بهداشت و درمان اردکان از به ثبت رسیدن و کنترل فشارخون بیش از 43 هزار نفر در این شهرستان در جهت اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون خبر داد.

«دکتر سید محمد پورهاشمی»در گفت‌وگو با خبرنگار نارین ضمن اشاره به پایان اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در سراسر کشور، گفت: این طرح گسترده و مهم از ۲۷ اردیبهشت‌ماه سال جاری کلید خورد و بااطلاع ‌رسانی مناسب، فاز اجرایی این طرح از ابتدای تیرماه آغازشده و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ۱۵ تیرماه نیز به پایان رسید.

وی بابیان اینکه فشارخون بالا ازجمله مهم‌ترین عوامل خطر تهدیدکننده سلامت قاطبه مردم واصلی‌ترین عامل مرگ‌ومیر در سطح جهان و ایران است، اظهار داشت: در طی اجرای این طرح ملی، فشارخون بیش از ۴۳ هزار نفر در شهرستان اردکان بررسی و کنترل شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان اردکان با اشاره به اینکه مرگ زودرس ناشی از سکته ­های قلبی و مغزی ناشی از پرفشاری خون بوده و متأسفانه به‌تنهایی عامل بیش از ۵۰ درصد از موارد مرگ در کشور ماست، بیان کرد: برای اجرای طرح کنترل فشارخون کلیه مراکز و ارگان‌های دولتی سطح شهرستان و اکثریت صنایع فعال تحت پوشش و کنترل قرار گرفتند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه فشارخون در سنین و حالات مختلف و بیماری‌ها متفاوت است و فشارخون طبیعی ۱۲۰ روی ۷۰ میلی‌متر جیوه است که اگر ۱۳۹ روی ۸۹ میلی‌متر جیوه شد فشارخون بالا محسوب می‌شود، اذعان کرد: گرچه هنوز ریز آمار و ارقام اجرای این طرح در اردکان در حال بررسی است ولی می‌توان گفت که به هدف طرح یعنی پوشش ۷۵ درصد جمعیت بالای سی سال در شهرستان رسیدیم.

وی در ادامه با اشاره به عدم آگاهی ۴۰ درصد مبتلایان به فشارخون بالا از این مسئله، تصریح کرد: بیش از ۱۶ ایستگاه سیار و ثابت در مرحله عملی اجرای طرح در ایستگاه‌های سیار مستقر در محل کارخانه‌ها، درمانگاه‌های سطح شهر، جمعیت هلال‌احمر، بیمارستان مرحوم ضیایی، بسیج جامعه پزشکی، مطب‌ها و… به فعالیت پرداختند.

پورهاشمی با تأکید بر لزوم تقدیر و تشکر از مسئولین، کارشناسان و مجریان این طرح ملّی در شهرستان اردکان، خاطرنشان کرد: نخست از همۀ همکاران تلاشگر در مجموعه بهداشت و درمان، سرپرستان مرکز بهداشت، بیمارستان و اورژانس ۱۱۵، سرپرستان مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، کارشناسان حوزه ستادی، مراقبین سلامت و سایر همکاران شاغل در مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، بهورزان، همکاران در تمامی واحدهای بیمارستان و مجموعه اورژانس ۱۱۵ که به نحو شایسته با برنامه‌ریزی و اجرای استانداردها در اجرای هر چه‌بهتر این طرح ملّی در شهرستان اهتمام ورزیدند، صمیمانه قدردانی می‌کنم.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان اردکان، افزود: همچنین مراتب سپاس و قدردانی خود را از همکاری خوب مسئولین شهرستان، شهرداری اردکان، ائمه جمعه و جماعات، فرماندار، بخشداران، رؤسای سازمان تبلیغات اسلامی، جمعیت هلال‌احمر، بسیج جامعه پزشکی، مراکز آموزش عالی، تأمین اجتماعی، نهادهای نظامی و انتظامی، مراکز درمانی خصوصی و دولتی، مدیران صنایع، مسئولین ستاد برگزاری نماز جمعه و هیئت‌امنای مساجد که با همراهی خوب خود در دستیابی به اهداف طرح ما را یاری کردند، ابراز می‌داریم.

این مقام مسئول همچنین از اصحاب رسانه، خبرنگاران و فعالان عرصه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی که در امر آموزش، اطلاع‌رسانی و فراخوان مردم، به اجرای هر چه موفق‌تر این طرح ملّی در شهرستان اردکان همت ویژه خود را به کار بردند تجلیل به عمل آورد.

وی در پایان، اظهار امیدواری کرد: در آینده شاهد دستاوردهای مهم این طرح ازجمله افزایش آگاهی و سواد سلامت جامعه درباره فشارخون بالا در جهت آگاهی از عواقب و ایجاد رفتارهای سلامت‌محور، ترغیب مردم برای مراجعه به مراکز تعیین‌شده جهت اندازه‌گیری فشارخون، شناسایی و پیگیری افراد دارای فشارخون، افزایش مصرف غلات، حبوبات، سبزیجات و میوه ­جات به میزان ۲۵ درصد بیشتر از وضعیت کنونی و… خواهیم بود و طعم شیرین این اقدام ملّی بر ذائقه تمامی مجریان این طرح در سطوح مختلف خواهد نشست.

http://www.narinnews.ir/wp-content/uploads/2019/06/%D8%A8%D9%87%D8%AC%D8%AA%DB%8C-2-1.gif